Search
Asset 2

بازسازی دیجیتالی اماکن باستانی آسیب دیده در جنگ خاورمیانه

یک عکاس تصویری که از معبد بل واقع در پالمیرا،  در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۴ را گرفته است را در مقابل منظره ای که در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۶ از آن می‌بیند گرفته است. این مکان تاریخی در سال ۲۰۱۵ توسط تروریست‌های داعش ویران شد. (JOSEPH EID/AFP/Getty Images)
یک عکاس تصویری که از معبد بل واقع در پالمیرا، در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۴ را گرفته است را در مقابل منظره ای که در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۶ از آن می‌بیند گرفته است. این مکان تاریخی در سال ۲۰۱۵ توسط تروریست‌های داعش ویران شد. (JOSEPH EID/AFP/Getty Images)
یک عکاس تصویری که از معبد بل واقع در پالمیرا، در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۴ را گرفته است را در مقابل منظره ای که در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۶ از آن می‌بیند گرفته است. این مکان تاریخی در سال ۲۰۱۵ توسط تروریست‌های داعش ویران شد. (JOSEPH EID/AFP/Getty Images)

یک شرکت استارت‌آپ فرانسوی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و تکنولوژی تصاویر سه بعدی تلاش دارد آثار باستانی ویران شده در جنگ‌های خاورمیانه را بازسازی دیجیتالی کند.

متخصصان در شرکت آیکونم (Iconem) مستقر در پاریس، با کمک پهپادها و دوربین‌های دیجیتال صدها هزار عکس از اماکن باستانی تخریب شده در جنگ مانند پالمیرا و حلب در سوریه، و موصل در عراق تهیه می‌کنند.

سپس با استفاده از الگوریتم‌های خاص، هوش مصنوعی و ابر رایانه‌ها اقدام به پردازش عکس‌ها و در نتیجه بازسازی سه بعدی و دیجیتال این اماکن می‌کنند.

این شرکت امیدوار است که این بازسازی دیجیتال در آینده برای بازسازی حقیقی این اماکن به کار گرفته شود.

ایو اوبلمن، مؤسس شرکت آیکونم، می‌گوید «این مدل سه بعدی که در حال ایجاد آن هستیم، شامل نقشه کلی و پلان زمین شهر و تمام المان‌های شهری است که به معماران کمک می‌کند تصمیم بگیرند که چگونه شهر را بازسازی کنند.»

وی افزود: «این مدل به ما کمک می‌کند که بدانیم کدام آثار تاریخی را که می‌توانیم حفظ کنیم و چه می‌توانیم بازگردانیم و چه استراتژی‌هایی را برای بازسازی آینده اتخاذ کنیم.»

سایت‌هایی که در حومه شهر حلب در طی جنگ هفت ساله سوریه نابود شده‌اند شامل مسجد امویان، قلعه تاریخی و المدینا سوق می‌‌‏شوند.

آیکنم همچنین آمفی تئاتر باستانی برجسته لیبی را که در قرن هفتم پیش از میلاد ساخته شده است، ثبت کرده است. این آمفی‌ تئاتر  که لپتیس مگنا نام دارد، تا حد زیادی از آسیب‌های ناشی از جنگ جان سالم به در برده است، اما از نظر آسیب‌های توسعه شهری، خرابکاری و فرسایش طبیعی در خطر است.

همچنین این گروه در حال همکاری با یونسکو برای پیش‌برد پروژه‌ای به نام «احیای روح موصل» است که هدف آن کمک به برنامه‌ریزی برای بازسازی این شهر عراقی است که در زمان اشغال توسط داعش به شدت تخریب شد.

مؤسس شرکت آیکونم می‌گوید: «همانطور که می دانید، به محض پایان درگیری‌ها، مردم موصل و حلب شروع به شهرهای خود باز می‌کردند. زمانی که ساکنان باز می گردند، سعی می کنند سریعاً، بازسازی را شروع کنند. و این بازسازی جامع و هماهنگ نخواهد بود. بنابراین، مهم است که یک دیدگاه جامع و کلی از شهر داشته باشیم.»

نمایشگاه بازسازی دیجیتال روز دهم اکتبر در موسسه جهانی عرب افتتاح شد. نام این نمایشگاه «شهرهای قدیمی شهر، سفر مجازی از پالمیرا به موصل» است.

راجر گیرارنت، یکی از بازدیدکنندگان این نمایشگاه، گفت: «من احساس غم و اندوه می‌کنم. زیرا قبل از بمب‌گذاری از لپتیس مگنا و حلب دیدن کرده بودم. این تخریب‌ها دلهره آور است. آن شهر بسیار زیبایی بود که با زندگی مردم حفظ شده بود و دیدن این غم انگیز است.»

آیکونم با «یوبی‌سافت»، که یک شرکت بازی ویدیویی فرانسوی است نیز همکاری کرده است تا تجربه‌های واقعی واقعیت مجازی را برای بازدیدکنندگان خلق کنند.

مطالب دیگر:

سالن‌های تئاتر دنیا تحت تأثیر فشار و دخالت چینی‌ها

کاهش ۶۰ درصدی جمعیت حیوانات کره زمین

مایکل پنس : کاروان مهاجران را سازمان‌‏های چپ‌‏گرا به راه انداخته‌‏اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی