Search
Asset 2

رژیم چین آزار و شکنجه فالون گونگ را در آستانه بازی‌های المپیک زمستانی تشدید می‌کند

بازی‌های المپیک رژیم کمونیستی حاکم بر چین آزار و اذیت تمرین‌کنندگان فالون گونگ را، به‌ویژه در سه منطقه بازی، یعنی پکن، یانچینگ (یکی از مناطق
(faluninfo.net)

 در زمان آماده‌سازی‌ها برای برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی۲۰۲۲ در چین از ۴ تا ۲۰فوریه، حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) دور دیگری از کمپین‌ها را برای «حفظ ثبات اجتماعی» آغاز کرده است. به این منظور، رژیم کمونیستی حاکم بر چین آزار و اذیت تمرین‌کنندگان فالون گونگ را، به‌ویژه در سه منطقه بازی، یعنی پکن، یانچینگ (یکی از مناطق حاشیه پکن) و ژانگجیاکو در استان هبی تشدید کرد.

فالون گونگ که با نام فالون دافا نیز شناخته می‌شود، یک تمرین معنوی باستانی چینی با آموزه‌های اخلاقی مبتنی بر سه اصل حقیقت، نیک‌خواهی و بردباری به همراه پنج تمرین مراقبه‌ای آهسته است. پس از انتشار عمومی آن در سال ۱۹۹۲، تمرین‌کنندگان آن در چین تا سال ۱۹۹۹ به حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر رسید. سپس رژیم چین، که محبوبیت این تمرین معنوی را تهدیدی برای حاکمیت الحادی حزب کمونیست تلقی کرد، یک کمپین آزار و شکنجه سراسری را برای ریشه کن کردن آن به راه انداخت.

ترفندهای مشابهی در زمان برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۰۸در پکن مورد استفاده قرار گرفت. رژیم چین اغلب آزار و شکنجه را در به اصطلاح «تاریخ‌های حساس»، مانند تعطیلات یا رویدادهای ویژه مانند المپیک، به نام «حفظ ثبات اجتماعی» تشدید کرده است.

آزار و اذیت تمرین‌کنندگان فالون گونگ

دو مأمور اداره پلیس منطقه ‌هایدیان در پکن، به ترتیب با نام‌های گو و ای در ۲۱دسامبر۲۰۲۱ به خانه تمرین‌کننده آقای چین وئی رفتند. چند نفر با هویت نامعلوم همراه آنها بودند. وقتی خانواده آقای چین جلوی آنها را گرفتند، گفتند که به‌منظور حفظ ثبات در زمان آماده شدن برای بازی‌های المپیک زمستانی آمده‌اند.

خانم‌هان فی در منطقه چائویانگ پکن نیز تجربیات مشابهی داشت. مأموران اداره پلیس پینگ فانگ و کمیته محله یاچنگلی او را تعقیب و تحت نظر قرار داده‌اند. در ۳۰نوامبر، شوهرش گفت که اداره پلیس به خانم‌ هان هشدار داده است که به‌دلیل برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی بیرون نرود. گفته شد تعداد زیادی تمرین‌کننده دستگیر شده‌اند.

آزار و اذیت و دستگیری در سایر مناطق پکن نیز رخ داده است. ساعت ۱۱ شب در ۱۵دسامبر، مأموران اداره پلیس دایوشو در منطقه یانچینگ، آقای یو هونگ بینگ و همسرش را دستگیر کردند. در ۲۴دسامبر، دو مأمور از اداره پلیس کانگژوانگ در منطقه یانچینگ آقای هائو شیوفنگ را در خانه‌اش در بخش شیبوزی مورد آزار و اذیت قرار دادند.

علاوه بر پکن، مقامات استان همسایه هبی نیز همین کار را کردند. به‌عنوان مثال، در شهرستان وئی شهر ژانگجیاکو، تعداد زیادی از مأموران پلیس لباس شخصی برای گشت‌زنی در خیابان‌ها اعزام شدند. علاوه بر این، اداره پلیس شهرستان وئی فعالیت‌های متعددی را از ۱دسامبر در مقر این شهرستان و بخش‌های مختلف برگزار کرده است. در این رویدادها، پلیس آشکارا فالون گونگ را بدنام کرد و تعداد زیادی فلایرهای افتراآمیز توزیع کرد. آنها برای گزارش دادن تمرین‌کنندگان به پلیس به شهروندان عادی پاداش‌های مالی دادند.

در نتیجه، برخی از تمرین‌کنندگان دستگیر شدند. تمرین‌کننده خانم ژو گویهونگ و همسرش آقای نیو جیان‌چنگ (تمرین‌کننده نیست) در ۱۰دسامبر هنگام حمل موادی که برای تولید تقویم‌های سال نو با عبارات فالون گونگ در نظر گرفته شده بود، دستگیر شدند. به گفته خودی‌ها، پلیس قصد داشت مجازات کیفری آقای نیو را افزایش دهد. علاوه بر این، اداره امنیت داخلی شهرستان وئی چند بار تمرین‌کنندگان را دستگیر کرده است.

آزار و اذیت به نام «ثبات اجتماعی»

استفاده از عنوان المپیک زمستانی به‌عنوان بهانه‌ای برای هدف قرار دادن شهروندان چینی از چند سال پیش آغاز شد. سندی با عنوان «بودجه ۲۰۲۰ اداره پلیس ژانگجیاکو» نشان داد که هزینه تخمینی ۴۸۱ میلیون یوان در سال ۲۰۲۰ (یا ۷۶ میلیون دلار آمریکا) حدود ۵.۱٪ بیشتر از سال قبل است. این سند نشان داد که دلیل اصلی افزایش پیشنهادی، آماده‌سازی برای بازی‌های المپیک زمستانی در سال ۲۰۲۲ بود. در میان بودجه اختصاص داده شده به دفتر امنیت داخلی، فالون گونگ به‌عنوان گروه اصلی هدف قرار گرفت.

این سند همچنین توضیح داد که افزایش بودجه باید هزینه زیرساخت‌های کلان‌داده‌، بودجه دوربین‌های نظارتی امنیت عمومی و هزینه پلیس کمکی را پوشش دهد. به‌طور خاص، ۱۶میلیون یوان برای زیرساخت‌های کلان‌داده اختصاص یافت، در حالی که ۱۸ میلیون یوان به پلتفرم اطلاعات ویدیویی با دوربین‌های نظارتی جدید برای نصب در ۳۶۸۰ مکان اختصاص یافت.

یک دستگاه سرکوبگر

کیلان فورد، مستندساز در کانادا، و دیوید ماتاس، وکیل حقوق بشر در کانادا، اخیراً مقاله‌ای با عنوان «چشمان‌مان را به روی دستگاه سرکوب چین باز نگاه داریم» نوشته‌اند.

این مقاله در وب‌سایت اندیشکده مؤسسه مک‌دونالد لوریر (WLI) منتشر شده است. بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن نیز در پس‌زمینه‌ای از جنایات گسترده برگزار شد. نویسندگان نوشتند، موفقیت آن بازی‌ها و فقدان پاسخ جامعه بین‌المللی به نقض حقوق بشر پیرامون آن‌ها، توسط پکن به‌عنوان اعتباری برای رویکردش و مجوزی برای تکرار آن درک شد.»

این مقاله نوشت، المپیک ۲۰۰۸ در دهمین سال از زمانی که رژیم کمونیستی حاکم بر چین شروع به سرکوب فالون گونگ کرد، برگزار شد. بیش از ۸۰۰۰ تمرین‌کننده فالون گونگ قبل از بازی‌های المپیک در آن سال بازداشت شدند که بنا بر گزارش‌ها، حداقل ۱۰۰ نفر به‌دلیل بدرفتاری در حبس جان خود را از دست دادند.

نویسندگان نوشتند: «این اتفاق گاهی اوقات در فاصله چند قدمی سالن‌های المپیک و مکان‌های دیدنی مهم رخ می‌دهد. در میان آنها یو ژو ۴۲ ساله، نوازنده محبوب مردمی بود که ۱۱ روز پس از دستگیری به‌دلیل داشتن متون مذهبی ممنوعه در بازداشت درگذشت (بیوه او، هنرمندی به نام شو نا، قبل از المپیک ۲۰۲۲ دستگیر و در انتظار محاکمه است).»

یو ژو و همسرش شو نا (minghui.org)

هنگامی که خانم شو نا در ۱۹ژوئیه۲۰۲۰ در حال نقاشی یک اثر هنری در خانه بود، مأموران اداره پلیس محلی کونگگانگ در منطقه شونیی، پکن او را دستگیر کردند. آنها روز بعد بازگشتند و وسایل شخصی او از جمله رایانه، تلفن همراه و دوربین فیلمبرداری‌اش را توقیف کردند. همچنین او را در بازداشتگاه منطقه دونگ چنگ نگه داشتند و خانم شو در آنجا برای اعتراض دست به اعتصاب غذا زد.

هنگامی که خانم شو و ۱۰ تمرین‌کننده دیگر پکن در ۱۵اکتبر۲۰۲۱ در دادگاه دونگ‌چنگ محاکمه شدند، پنج وکیل از جمله لیانگ شیائوجون از بی‌گناهی خود دفاع کردند. اما، این مقام در ۱۶دسامبر مجوز آقای لیانگ را لغو کرد.

شوهر خانم شو، آقای یو ژو فارغ‌التحصیل از دانشگاه پکن و موسیقیدان بود. او همچنین به‌دلیل تمرین فالون گونگ تحت تعقیب قرار گرفت و در ۶فوریه۲۰۰۸ درگذشت. خانم شو دو بار قبل از آخرین دستگیری‌اش به زندان افتاد.

بی‌رحمی‌ها نادیده گرفته می‌شوند

مقاله فورد و ماتاس همچنین بیان می‌کند: «اکثر کانادایی‌ها راجع به سرکوب فالون گونگ در چین اطلاعات کمی دارند. رهبران سیاسی در کانادا به ندرت آن را تصدیق می‌کنند. تعداد کمی از رویدادها در تاریخ اخیر چین تأثیر عمیقی بر چشم‌انداز سیاسی، امنیتی و روانی این کشور داشته‌اند و تعداد کمی از رویدادها به‌اندازه کم بررسی شده و یا به اندازه کافی درک نشده‌اند.»

در واقع، فالون گونگ یک گروه مدیتیشن صلح‌آمیز است که بر اساس اصول حقیقت، نیکخواهی، بردباری است، اما حکومت کمونیستی چین با آن به‌عنوان یک دشمن رفتار می‌کند.

نویسندگان نوشتند: «… در حالی که این تنها هدف سرکوب مذهبی نیست، کمپین علیه فالون گونگ از نظر وسعت، مدت و شدت منحصر به فرد بوده است.»

هنگامی که سرکوب برای اولین بار در ژوئیه۱۹۹۹ آغاز شد، حزب کمونیست چین طرحی را برای ریشه‌کن کردن کامل فالون گونگ از طریق یک سازمان فراقضایی حزب معروف به اداره ۶۱۰ اعلام کرد. در مقاله آمده است: «رسانه‌ها، قوه قضائیه، نیروهای امنیتی و همه نهادهای حزبی و دولتی برای مبارزه با مذهب و عقیده بسیج شدند. در طول چند سال اول کمپین، مطبوعات دولتی چین مملو از توهین‌های ضد فالون گونگ بودند، که طرفداران این گروه را به شکل‌های مختلف به‌عنوان یک سرطان یا حیوانات موذی به تصویر می‌کشید که لازم است نابود شوند.»

این مقاله ادامه می‌دهد: «تظاهرات گسترده و کتاب‌سوزی عمومی در شهرهای سراسر چین برگزار شد و یک رژیم با سانسور اینترنتی سختگیرانه برای جلوگیری از انتشار نظرات مخالف ایجاد شد. در مدارس و محل کار، به شهروندان برای «مبارزه» با این روش و محکوم کردن آن دستور داده شد. کسانی که امتناع کردند با از دست دادن شغل و مدرسه مواجه شدند و بسیاری زندانی شدند.»

در ۲۰ سال گذشته، پیروان فالون گونگ با صدها هزار و احتمالاً میلیون‌ها قربانی، بزرگترین گروه زندانیان عقیدتی در چین بودند. «در زندان‌ها، اردوگاه‌های کار اجباری و مراکز آموزش مجدد، آنها تحت ترفندهای فشار شدید قرار می‌گیرند تا ذهنشان را به زور «تبدیل» کنند، از جمله ضرب و شتم، محرومیت از خواب، تحقیر جنسی و تجاوز جنسی، تعلیق در موقعیت‌های استرس‌زا، شوک با باطوم الکتریکی، و این مقاله می افزاید: «منابع فالون گونگ نام بیش از ۴۷۰۰ فرد را ثبت کرده‌اند که در نتیجه شکنجه و بدرفتاری در بازداشتگاه جان خود را از دست داده‌اند، اگرچه رقم واقعی ممکن است بسیار بیشتر باشد.»

جنایات علیه بشریت

مقاله توضیح می‌دهد: «اینکه جنایات علیه بشریت را علیه فالون گونگ مرتکب شده‌اند، فراتر از هرگونه شک منطقی است. یک سؤال واقعی وجود دارد که چرا بسیاری از مردم نمی‌دانند که این اتفاق می‌افتد.»

برای مثال، اگرچه مقامات هیچ توجهی به سلامت جسمی یا روانی زندانیان فالون گونگ نداشتند: «با این وجود، مسئولان اردوگاه کار آنها را تحت آزمایش‌های پزشکی هدفمند قرار می‌دهند، که در آن پزشکان حجم زیادی خونگیری انجام می‌دهند، اعضای بدنشان را بررسی می‌کنند یا عکس‌برداری از قفسه سینه انجام می‌دهند. اما از درمان هر یک از جراحات واقعی که ممکن است در بازداشتگاه متحمل شوند خودداری کنند.» به‌علاوه، برخی از تمرین‌کنندگان پس از این آزمایشات ناپدید شده‌اند.

در سال ۲۰۰۶، شاهدان شهادت دادند که گسترش سریع صنعت پیوند اعضا به قصد سودبردن چین توسط عضوهایی که از زندانیان عقیدتی فالون گونگ برداشت شده بود، تقویت می‌شد. این مقاله می‌گوید: «به نظر می‌رسد تحقیقات متعدد بعدی، از جمله تحقیقات انجام شده توسط دیوید ماتاس، این ادعاها را تأیید می‌کند.»

در سال ۲۰۱۹، دادگاه چین در لندن شواهدی مبنی بر برداشت اجباری اعضای بدن را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که منبع اصلی اعضای بدن در صنعت پرسود پیوند عضو در چین، تمرین‌کنندگان فالون گونگ هستند و این عمل بدون رضایت‌شان انجام می‌شود. در این مقاله آمده است: «از سال ۲۰۰۰، بیمارستان‌های غیرنظامی و نظامی چین صدها هزار پیوند عضو را انجام داده‌اند، اغلب بر حسب تقاضا، بدون هیچ سیستم مؤثری برای اهدای داوطلبانه، و بدون توضیح قابل قبولی در خصوص اینکه اعضای بدن از کجا آمده‌اند. ژوئن۲۰۲۱، کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل مجدداً دربارۀ ادامه برداشت اجباری اعضای بدن علیه اقلیت‌های مذهبی هشدار دادند.»

دستگاه سرکوبی که برای درهم شکستن فالون گونگ ساخته شد، فراگستر شده است. به این معنا که،این به ویژگی دائمی دستگاه حکومتی حزب کمونیست چین تبدیل شده است.  در پایان مقاله آمده است: «آزار و شکنجه مسلمانان اویغور و تا حدودی معتقدان مسیحی، توسط بسیاری از افراد مشابه، با همان تاکتیک‌هایی که فالون گونگ برای دهه‌ها متحمل شده‌اند، انجام می‌شود: حبس دسته جمعی، شکنجه، کار اجباری، تغییر مذهب و شاید برداشت اجباری اعضای بدن. کسانی که سرکوب وحشیانه فالون گونگ را برای چند دهه نادیده گرفته‌اند، اکنون نمی‌توانند ادعا کنند که غافلگیر شده‌اند.»

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

گزارش حقوق بشر: تمرین‌کنندگان فالون گونگ هنوز به‌دلیل ایمانشان در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارند

هولوکاست جدید: نسل‌کشی اویغورها و پیروان فالون گونگ در چین

ترامپ: «ما آمریکا را پس می‌گیریم»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی