Search
Asset 2

چند بازی و فعالیت برای تقویت دقت و تمرکز در کودکان

بازی برای تقویت تمرکز کودکان

نقاشی کردن

نقاشی چه با دست و چه با قلمو و یا اسفنج، تمرین خوبی برای سرانگشتان کودکان است. سعی کنید به کودک ابزارهای مختلفی بدهید و او را با انواع تکنیک ها مثل آبرنگ، گواش، مدادرنگی، مداد شمعی و… آشنا کنید.

کار با قیچی

اجازه بدهید کودک کار با قیچی را فرا بگیرد. ابتدا کودک تنها می تواند خطوط صاف را قیچی کند، اما به مرور یاد می گیرد اشکال هندسی را با استفاده از قیچی در آورد و همین کار مهارت های ظریف انگشتان و هماهنگی چشم و دست او را تقویت می کند.

غذا خوردن با دست

شاید باور نکنید اما غذا خوردن با دست و به دهان بردن مواد غذایی و کندن آن با دندان، همگی به تقویت عضلات سرانگشت کودکان کمک می کنند. در ۴ سالگی کودک شما باید بتواند با چاقو مواد خام را تکه کند. این کار به هماهنگی چشم و دست او کمک می کند.

لباس پوشیدن

به کودک فرصت دهید تنهایی لباس پوشیدن را بیاموزد. ابتدا از پوشیدن جوراب، کفش، شلوار و لباس شروع کنید و به تدریج دکمه بستن و بالا کشیدن زیپ و بستن بند کفش را به کودک آموزش دهید.

باز کردن درِ بطری

تمام کودکان به این کار علاقه نشان می دهند. بطری هایی با سایزهای مختلف در اختیار کودک بگذارید و اجازه دهید با باز کردن درِ آنها، سر انگشتان خود را تقویت کند.

خمیر بازی

خمیربازی، گل رس یا حتی خمیر نان در اختیار کودکتان بگذارید و اجازه دهید ابتدا اشکال ساده تری مثل توپ و مار و به مرور اشکال پیچیده تری بسازد.

بازی نقاشی کشیدن با قلم های درشت

برخی مدادرنگی ها و ماژیک ها از انواع معمولی قطورتر هستند. در صورتی که فرزندتان در گرفتن مشکل دارد از این نوع قلم ها استفاده کنید؛ بعد به مرور سایز مدادها را کوچک تر کرده و در نهایت از انواع چوبی با اندازه معمولی استفاده کنید.

بازی نخ کردن

مهره و مرواریدهای گوناگون در سایزهای مختلف بخرید و از کودک بخواهید آنها را درون نخ کند و برای اعضای خانواده دستبند یا گردنبند درست کند. حتی می توان از برخی مواد غذایی مثل انواع ماکارونی ها برای این کار استفاده کرد.

دکتر فرحناز کیان ارثی؛ روانشناس و مشاور خانواده

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی