Search
Asset 2

باستان شناسان وجود یک فضای خالی در هرم بزرگ مصر را تائید کردند

باستان شناسان وجود یک فضای خالی در هرم بزرگ مصر را تائید کردند
(Nina Aldin Thune/Creative Commons)

محوطه‌‏ای به طول حدود ۳۰ متر که تائید شده توسط اشعه کیهانی نوعی فناوری جدید که می‌‏تواند به حل اسرار اهرام کمک کند

باستان شناسان وجود یک فضای خالی در هرم بزرگ مصر را تائید کردند
(Nina Aldin Thune/Creative Commons)

باستان شناسان وجود یک خلأ و فضای وسیع و مرموز را در داخل هرم بزرگ مصر تایید کردند.

هرم بزرگ جیزه، قدیمی‌‏ترین و بزرگترین هرم در مصر، فضایی خالی به طول حدود ۳۰ متر را در خود جای داده است. باستان شناسان ابتدا موجودیت آن را دو سال پیش اعلام کردند، اما ماه نوامبر یافته‌‏های خود را در مجله « Nature»، نیچر تایید کردند.

فن آوری «برش لبه» برای پیدا کردن و تایید خلاء مورد استفاده قرار گرفت و تا حدود زیادی در باستان شناسی تاثیر گذار بوده است.

این اولین کشف بزرگ با کمک آشکارسازهای ذره‌‏ای اشعه کیهانی است

این اولین کشف بزرگ با استفاده از آشکارسازهای میون است. میون‎ها ذرات و محصولی از اشعه‌‏های کیهانی هستند؛ هنگامی که اشعه‌‏های کیهانی به اتمسفر بالا برسد، میون‎ها بر روی پ زمین می‌‏بارند. یک فضای باز در هرم، میون بیشتری از سنگ دارد، بنابراین دانشمندان توانستند محل و اندازه اتاق را تعیین کنند. آن‌‏ها از سه تکنولوژی تشخیص میون مختلف استفاده کردند تا وجود آن را تأیید کنند.

این نخستین فضای بزرگ کشف شده تا حال از قرن نوزدهم در هرم است و می‌‏تواند یک جهش در چگونگی درک ما از ساخت هرم در نظر گرفته شود.

چگونگی ساخت هرم مانند راز باقی مانده، اما اتاق ممکن است بینشی جدید ارائه دهد

هرم بزرگ مصر یکی از عجائب هفتگانه جهان است و با نام هرم خوفو نیز شناخته می‌‏شود، زیرا باستان شناسان بر این باورند که توسط فرعون خوفو (یا خئوپس) از ۲۵۰۹ تا ۲۴۸۳ قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. اما همانطور که هرم ساخته شد، به صورت یک راز برای همه باقی ماند.

محققان نمی‌‏دانند هدف از ساخت این اتاق یا فضای خالی چیست، اما درباره ساخت آن حدس‌‏هایی می‌‏زنند.

عملکرد اتاق ناشناخته است.به اعتقاد باستان شناسان بعید به نظر می‌‏رسد که محلی برای دفن جسد یا نگهداری مصنوعات مربوط به فرعون باشد.

«ژان پیر هودین»، معمار فرانسوی می‌‏گوید، احتمالا فضای ایجاد شده به عنوان یک سیستم بی‌‏وزن کار می‌‏کند. سنگینی و وزن‌‏ها در امتداد کف اتاق قرار می‌‏گیرند و به حرکت بلوک‌‏های (سنگی) بسیار بزرگ در ساخت هرم کمک می‌‏کنند. با این وجود، هیچ تئوری خاصی در این مورد مطرح نیست.

طرح اسکن شدن هرم زیر نظر وزارت امور باستان شناسی مصر قرار داشت. آن‌‏ها امیدوارند پس از موفقیت در هرم بزرگ، هرم‌‏های بیشتری را اسکن کنند.

مطالب دیگر:

افشای طرح سری رژیم چین برای نابودی اعتقادات مردم جهان، همزمان با سفر ترودو به آسیا

آیا اسکلت اژدهای کشف شده در چین واقعی است؟ (به همراه فیلم)

محققان : پس از مرگ هنوز زنده هستید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی