logo_eet

دیدگاه: «سال اومارووا» نباید بر بانک‌های ما نظارت داشته باشد

بانکی اما اکنون فریاد دموکرات‌ها درآمده است که سناتور جمهوری‌خواه جان کندی گفته شاید سال اومارووا کمونیست باشد. امارووا کسی است که رئیس‌جمهور
سال اومارووا در طول جلسه استماع نامزدی خود برای کنترل ارز در کمیته بانکداری، مسکن و امور شهری سنا در 18 نوامبر 2021 در کاپیتول هیل. (Anna Moneymaker/Getty Images)

به لطف ترقی‌خواهان، عملاً به همه سفیدپوستان آمریکا برچسب نژادپرستی زده شده است.

اما اکنون فریاد دموکرات‌ها درآمده است که سناتور جمهوری‌خواه جان کندی گفته شاید سال اومارووا کمونیست باشد. امارووا کسی است که رئیس‌جمهور جو بایدن برای ریاست دفتر کنترل ارز معرفی کرده که بالاترین قانون‌گذار بانکی کشور است.

در جلسه کمیته امور بانکی، مسکن و شهرسازی سنا برای تأیید اومارووا، کندی سؤالات خود از او را با این سؤال شروع کرد که باید «پروفسور» خطابش کند یا «رفیق.»

جدا از برچسب‌ها و اتهاماتی که دائم از ترقی‌خواهان می‌شنویم، سؤال سناتور به نکته‌ای در مورد گرایشات اومارووا اشاره دارد.

نه، نکته این نیست که در قزاقستان تحت کنترل شوروی به دنیا آمده، یا مدرک تحصیلیش را از دانشگاه دولتی مسکو گرفته، یا حتی عنوان پایان‌نامه دکترایش «تحلیل اقتصادی کارل مارکس و نظریه انقلاب در سرمایه» است.

نکته در مورد نگاهی است که به دنیا دارد.

کسی که قرار است بر سیستم بانکی ملی ما نظارت کند، می‌خواهد «به شیوه بانکداری فعلی پایان دهد» و بخش‌های بسیاری از آن را تحت کنترل دولت درآورد.

شاید باید پایان‌نامه دکترای اومارووا را بخوانیم تا به نکات ظریفی برسیم که منظورمان از کمونیست چیست.

اما اگر سپردن سیستم خدمات مالی ما به دست دولت، کمونیستی نباشد قطعاً آن چیزی هم نیست که آمریکا باید باشد.

او معتقد است که بانک مرکزی ایالات‌متحده (فدرال رزرو) کم‌مسئولیت‌ترین نهاد در دولت فدرال است و باید بخش وسیعی از عملیات بانکداری خصوصی را بر عهده بگیرد. به این ترتیب که حساب‌های بانکی خصوصی با حساب‌های تحت اداره فدرال جایگزین شوند.

اگر یک میکروثانیه فکر می‌کنید ایده خوبی است، نگاهی به قیمت‌های پمپ بنزین‌ها و سوپرمارکت‌ها بیاندازید که شاهد بالاترین نرخ تورم ۳۰ سال اخیر در آن‌ها هستیم. به یاد بیاورید این‌ از کجا می‌آید؟

بله، فدرال رزرو. مجلات و روزنامه‌های سال‌های اخیر با هشدارهای اقتصاددانان خصوصی پر شده‌اند که سیاست پولی فدرال رزرو باعث تورم خواهد شد.

حالا دارد اتفاق می‌افتد. و پروفسور رفیق اومارووا فکر می‌کند باید دامنه کامل زندگی مالیمان را در اختیار این نهاد بگذاریم.

اگر فکر می‌کنید ایده خوبی است که امنیت مالی خودمان را به نظارت خردمندانه فدرال رزرو بسپاریم، به یاد بیاورید که این نهاد در سال ۱۹۱۳ با انگیزه‌هایی نه چندان متفاوت با انگیزه‌های اوماروا ایجاد شد. ایده اصلی در آن زمان این بود که اگر کنترل سیستم پولی خود را در اختیار یک نهاد دولتی قرار دهیم، منجر به ثبات خواهد شد.

در نتیجه تأثیر فوق‌العاده ثبات‌آفرین دولت، از رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ به تورم و نرخ بهره دو رقمی دهه ۱۹۷۰ رسیدیم و اخیراً هم از یک فروپاشی شدید مالی در سال ۲۰۰۸ عبور کردیم.

به گفته مارک پری اقتصاددان و وبلاگ‌نویس، از زمان تأسیس فدرال رزرو در سال ۱۹۱۳، شاخص قیمت مصرف‌کننده «۲۷.۲۵ برابر افزایش یافته که باعث شده دلار آمریکا ۹۶.۳ درصد از ارزش یا به عبارت دیگر قدرت خرید خود را از دست بدهد.» امروز، ارزش یک دلار سال ۱۹۱۳، ۳.۶۷ سنت است.

اومارووا خواستار قدرت بسیار بیشتر دولت در زمینه‌های مهم دیگری نیز هست، مثل قدرت بیشتر برنامه‌ریزان دولتی در مورد سیاست‌های کنترل آب و هوا (آن‌قدر که بتوانند مشاغل کوچک نفت و گاز را عمداً به ورشکستگی برساند.)

شاید دلیل آن‌که بسیاری از دموکرات‌ها، از جمله رئیس‌جمهورمان، برچسب کمونیستی کندی را توهین‌کننده می‌دانند این است که اتهامات او را به خودشان می‌گیرند.

وال استریت ژورنال، «طرح بازسازی بهتر» را که به تازگی در مجلس تصویب شد، جنون هزینه‌های چند تریلیون دلاری می‌داند، «بزرگترین افزیش اعتبار ایالتی از دهه ۱۹۶۰، و شاید در کل تاریخ.»

امروز در آمریکا دو دیدگاه رقیب داریم. اولی مالکیت خصوصی، آزادی فردی و مسئولیت شخصی را جواب مشکلاتمان می‌داند. دیگری آن را منشاء مشکلاتمان می‌داند.

اسم دیدگاه اول را دیدگاه آمریکایی گذاشته‌ام. اما دومی اگر کمونیست نباشد، مطمئناً آمریکایی هم نیست.

نمایندگان سنا خواهش می‌کنم سال اومارووا را برای نظارت بر سیستم بانکی کشورمان تأیید نکنید.

نوشته: استار پارکر موسس و رئیس مرکز نوسازی و آموزش شهری (CURE) و مجری برنامه گفتگوی خبری هفتگی جدید «درمان آمریکا با استار پارکر» است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

دیدگاه: سوءاستفاده پکن از سیستم سازمان ملل

رئیس سازمان بهداشت جهانی نگران «احساس امنیت کاذب» از واکسن‌ها است

قانونگذاران بریتانیا به منظور کاهش برداشت اجباری اعضای بدن در چین، اصلاحیه‌ای به نام «بازی مرکب» را مطرح می‌کنند

اخبار مرتبط