Asset 2

بایدن می‌گوید در صورت حمله چین، ایالات متحده «متعهد» به دفاع از تایوان است

مالیات‌ها بر اساس مطالعه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد، با وجود وعده جوبایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه فقط برای آمریکایی‌هایی که سالانه
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Spencer Platt/Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه گفت که ایالات متحده متعهد به دفاع از تایوان در صورت حمله چین به این جزیره خودگردان است – این اقدام از موضع دیرینه ایالات متحده مبنی بر «ابهام استراتژیک» خارج می‌شود.

بایدن در یکی از رویدادهای تالار شهر بالتیمور به سی‌ان‌ان گفت: «بله، ما تعهد داریم که این کار را انجام دهیم… چین می‌داند که ایالات متحده قدرتمندترین ارتش جهان را دارد.»

یکی از حضار از رئیس جمهور درباره آزمایش اخیر یک موشک مافوق صوت توسط پکن و اینکه آیا ایالات متحده در برابر چین خواهد ایستاد سؤال کرده بود.

بایدن گفت: «نگران نباشید که آیا آنها قدرتمندتر خواهند شد یا خیر…من تمایلی به جنگ سرد با چین ندارم، فقط می‌خواهم چین درک کند که ما قصد نداریم عقب نشینی کنبم و قصد نداریم هیچ یک از دیدگاه‌های‌مان را تغییر دهیم.»

قانون روابط تایوان بیان می‌کند که ایالات متحده «اقلام دفاعی و خدمات دفاعی را به مقداری که  برای توانمندی تایوان به‌منظور حفظ قابلیت‌های دفاعی خودکفا لازم باشد در اختیار تایوان قرار خواهد داد.»

حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) ادعا می‌کند که جزیره خودمختار تایوان یکی از استان‌های چین است. جزیره‌ای که به صورت دموکراتیک اداره می‌شود و قانون اساسی، ارتش و حزب حاکم خود را دارد.

در ماه اوت، یک مقام دولت بایدن تأکید کرد که سیاست آن در مورد تایوان تغییر نکرده است

اپک تایمز برای اظهار نظر با کاخ سفید و وزارت خارجه تماس گرفته است.

این اظهارات بایدن در حالی بیان می‌شود که پکن در هفته های اخیر آزار و اذیت نظامی علیه این جزیره را تشدید کرده است، از جمله نمایش قدرت از سوی ارتش چین بر فراز منطقه دفاع هوایی کشور تایوان.

در اوایل ماه جاری، شی جین پینگ، رهبر چین بار دیگر خواستار «اتحاد مجدد» تایوان با سرزمین اصلی شد و تعهد مداوم به استقلال تایوان را تهدیدی بزرگ برای طرحش موسوم به «تجدید قوای ملی» خواند، هدفی که ناظران می‌گویند نشان‌دهنده تمایل شی برای تبدیل رژیم به تنها ابرقدرت جهان تا اواسط قرن است.

شی گفت: «تجزیه‌طلبی تایوان بزرگ‌ترین مانع برای دستیابی به اتحاد مجدد سرزمین مادری و جدی‌ترین خطر پنهان برای تجدید قوای ملی است».

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان گفته است که این کشور «هر کاری که لازم باشد» برای محافظت از جزیره در برابر تجاوزات فزاینده حزب کمونیست چین انجام خواهد داد.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، از تحریکات نظامی پکن انتقاد کرد و در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت که این اقدامات «به‌طور بالقوه بی‌ثبات کننده هستند.»

بلینکن در مصاحبه‌ای که در ۶ اکتبر منتشر شد، گفت: «امیدوارم این اقدامات متوقف شود، زیرا همیشه احتمال اشتباه در محاسبات، ارتباطات اشتباه وجود دارد و این خطرناک است.»

او گفت: «ما باید ببینیم چین این اقدامات را متوقف می‌کند.»

مطالب دیگر:

دادستان کل نبراسکا: پزشکان اجازه تجویز خارج از دستورالعمل ایورمکتین را برای درمان کووید۱۹ دارند

ترامپ از راه‌اندازی اپلیکیشن شبکه اجتماعی خود خبر داد

قصه‌های باستانی: آواز پینه‌دوز

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی