logo_eet

اظهارات ضد و نقیض دولت بایدن درباره مسائل حقوق بشر در چین

بایدن قصد ندارد وارد خط قرمزهای حزب کمونیست چین شود و ترجیح می‌دهد که موارد نقض فاحش حقوق بشر در چین همچون آزار و شکنجه و کشتار فالون گونگ
(Saul Loeb/AFP via Getty Images)

اگرچه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه بایدن پیش‌تر گفته بود که معتقد است رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ، در برخورد سختگیرانه با رژیم چین حق داشت و ارزیابی دولت او را مبنی بر اینکه حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) در شین‌جیانگ مرتکب نسل کشی شده است، تأیید کرد، اما اظهارات اخیر  رئیس جمهور بایدن نشاندهنده رویکرد متفاوت دولت او در رابطه با نقض حقوق بشر در چین است.

جوبایدن در مصاحبه اخیر خود با سی‌ان‌ان در مورد تماس اخیرش با شی‌جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین صحبت کرد و استدلالش را در مورد سیاست‌های استبدادی رژیم چین توضیح داد.

بایدن گفت: «اصل اساسی شی‌جین‌پینگ این است که باید یک چین متحد و کاملاً کنترل شده وجود داشته باشد، و او منطق خود را برای کارهایی که انجام می‌دهد به‌کار می‌گیرد. رهبران چین معتقدند اگر این کشور در داخل کشور متحد نشود، قربانی دنیای خارج خواهد شد.»

 بایدن در ادامه اشاره کرد که به عنوان رئیس جمهور آمریکا موظف است در مورد حقوق بشر صحبت کند، اما این موضوع را درک می‌کند که از نظر فرهنگی، در هر کشور هنجارهای مختلفی وجود دارد و انتظار می‌رود رهبران کشورها، هنجاهاری فرهنگی خود را دنبال کنند.

حزب کمونیست چین پیش از این طیف وسیعی از موضوعات مانند سرکوب اقلیت‌ها در شین جیانگ و تبت، سرکوب هنگ کنگ و ارعاب تایوان را به عنوان بخشی از منافع اصلی خود برچسب گذاری کرده بود که قابل مذاکره نیست.

کارشناسان معتقدند که بایدن در اظهارات اخیر خود به‌طور ضمنی تأیید کرده است که قصد ندارد وارد خط قرمزهای حزب کمونیست چین شود و ترجیح می‌دهد که موارد نقض فاحش حقوق بشر در چین همچون نسل کشی ایغورها، سرکوب طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ و ارعاب تایوان را به‌نوعی مسائل داخلی چین تلقی کند که ناشی از هنجارهای فرهنگی متفاوت در کشورهای مختلف است.

مطالب دیگر:

اسقف اعظم می‌گوید جوبایدن باید «از تعریف خود به‌عنوان یک کاتولیک متدین دست بردارد»

سی‌‌ان‌‌ان و ان‌‌بی‌‌سی برای تصاویر حمله به کنگره به فعال آنتیفا پول پرداخت کردند

فریبی به نام تغییر اقلیم، علت خروج ترامپ از پیمان پاریس چه بود؟

اخبار مرتبط