logo_eet

با افشای سخنان جنجالی سفیر جمهوری اسلامی در افغانستان؛ یک عضو سپاه قدس به‌عنوان سفیر جدید به افغانستان رفت

(af.sahartv.ir)
(af.sahartv.ir)

با برکناری بهادر امینیان از پست سفارت جمهوری اسلامی در افغانستان، حسن کاظمی قمی از فرماندهان سپاه قدس، به‌عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی در افغانستان معرفی و راهی کابل شد.

به‌تازگی گروه هکری بلک ریوارد رونوشت بخشی از سخنان بهادر امینیان سفیر پیشین جمهوری اسلامی در افغانستان را منتشر کرده بود که در این سخنان او با تشبه طالبان به قوم مغول، این گروه را فاجعه، غیرقابل قبول، باعث شرمساری و خانمان برانداز توصیف اما در عین حال تأکید کرده بود جمهوری اسلامی چاره‌ای جز کنار آمدن با طالبان و حمایت از آنان ندارد.

وی البته متذکر شده بود که اگر سخنانش منتشر شود و به گوش طالبان برسد، او دیگر نخواهد توانست به کابل برگردد و گفته می‌شود که به دنبال انتشار این متن، بهادر امینیان به سرعت کابل را ترک کرده و به ایران بازگشته است.

نکته حائز اهمیت در مورد سفیر جدید جمهوری اسلامی در کابل، سوابق وی است.

کاظمی قمی، از فرماندهان پیشین سپاه است که در دهه ۸۰ به نیروی قدس سپاه پیوست و مستقیماً زیر نظر قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس فعالیت می‌کرد.

وی از سال‌های ۸۲ تا ۸۹ کاردار و سفیر جمهوری در عراق بود و پس از پایان مأموریت دیپلماتیک خود به‌عنوان رئیس کمیته گسترش روابط اقتصادی ایران و عراق منصوب شد.

او سال ۱۴۰۰ نماینده ویژه ابراهیم رئیسی در امور افغانستان شد.

بسیاری از کارشناسان مسائل منطقه‌ای بر این عقیده‌اند که سفرای جمهوری اسلامی در عراق و افغانستان از سوی فرمانده سپاه قدس معرفی و انتخاب می‌شود و در حقیقت این سفرا نماینده سپاه در افغانستان و عراق هستند.

اخبار مرتبط