Asset 2

با عجایب کاستاریکای پنهان آشنا شوید!

آتشفشان آرنال (Tony Northrup/Shutterstock)
آتشفشان آرنال (Tony Northrup/Shutterstock)

نویسنده: تیم جانسون

با پیشروی در جنگل‌‌‏های بارانی و مسیرهای ناهموار و زیر سایه درختانی که به طور فزاینده متراکم و تاریک می‌‌‏شود، موجودات خارق‌‌‏العاده‌‌‏ای خودشان را آرام آرام نشان می‌‌‏دهند. ابتدا یک پروانه مورفوی غول پیکر با بال‌‌‏های بنفش از بالای سر ما به سرعت پرواز می‌‌‏کند، طوری که انگار برای قراری عجله دارد. در سمت راست می‌‌‏توان یک ایگوانای سیاه با دم پیچی را مشاهده کرد که از روی تنه درخت آویزان شده است.

همه چیز انگار غوطه‌‌‏ور در رنگ سبز است طوری که تصور می‌‌‏کنیم که در فیلم هزارتوی پن درحال قدم زدن هستیم. با اشاره راهنما گردن‌‌‏هایمان را می‌‌‏کشیم تا تنبل سه انگشتی را ببینیم که به پشت لم داده و با چنگال‌‌‏های بزرگ، منحنی و خنده‌‌‏دارش به درختی چسبیده است. سپس کمی جلوتر و دقیقا کنار مسیر یک مار بوآی کانستریکتور را می‌‌‏بینیم که فقط می‌‌‏توان سر و گردنش را دید. بدن او که تنها چند متر با ما فاصله دارد با پوشش جنگلی پوشانده شده است. اگرچه به نظر نمی رسد که تهدید جدی برای ما باشد، اما از تمام شدن این راهپیمایی و رسیدن به نور خورشید و روشنایی در کنار امواج اقیانوس آرام خوشحال هستم.

من در پارک ملی مانوئل آنتونیو، کوچک‌‌‏ترین پارک ملی کاستاریکا و یکی از متنوع‌‌‏ترین مکان‌‌‏های زیستی روی زمین هستم. این پارک به مساحت ۵۰۰۰ هکتار محل زندگی حدود ۲۰۰ گونه پرنده، بیش از ۱۰۰ نوع پستاندار (شامل چهار نوع میمون و دو نوع تنبل) و انواع مار، خفاش و قورباغه است. اما این مکان فاصله زیادی با استراحتگاه‌‌‏های ساحلی بزرگ دارد و تنها عده معدودی از گردشگران آمریکای مرکزی آن را دیده‌‌‏اند.

کاستاریکا در ماه نوامبر، مکان‌‌‏های تفریحی خود را بدون قرنطینه بازگشایی کرد. اگرچه بیشتر افراد برای آفتاب، ساحل‌‌‏های شنی و زیپ‌‌‏لاین‌‌‏ها به آنجا می‌‌‏روند، اما با جستجو می‌‌‏توان چیزهای جالب بیشتری را پیدا کرد. با اجاره خودروهای راهنما یا صرفا با اجاره یک خودرو در سواحل و درون بخش‌‌‏های جنگلی آن  می‌‌‏توان گشت و گذار کرد. از آبشارهای پر ارتفاع گرفته تا آتشفشان‌‌‏های فعال و صخره‌‌‏هایی که می‌‌‏توانید از روی آنها بپرید و هرچقدر دوست دارید آنجا فریاد بزنید، این منطقه دارای بهترین موقعیت‌‌‏ها برای گشت و گذار در سرزمین زندگی ناب است (شعار ملی کاستاریکا درباره یک زندگی ناب و خالص است).

رودخانه تارکولز

 این رودخانه مارپیچی از سواحل مرکزی این کشور وارد اقیانوس آرام می‌‌‏شود و مملو از تمساح است. با استفاده از بزرگراه پن-آمریکن می‌‌‏‎توانید به این رودخانه برسید و در آن با قایق‌‌‏های گردشگری سرپوشیده گشت و گذار کنید. می‌‌‏توانید این تمساح‌‌‏ها را درحال شنا در رودخانه به شکل مرموزانه یا در حال آفتاب گرفتن ببینید که دهان‌‌‏های باز و دندان‌‌‏های ترسناکشان را به نمایش می‌‌‏گذارند. هم مرز بودن با پارک ملی کارارا باعث شده است که آسمان این بخش از رودخانه نیز مملو از پرندگان گرمسیری، لک لک، شاهین، مرغ ماهی‌‌‏خوار و اگرت‌‌‏هایی باشد که با احتیاط در اطراف تالاب‌‌‏ها می‌‌‏چرخند. راهنماها از محل بزرگ‌‌‏ترین و پیرترین کروکودیل‌‌‏ها اطلاع دارند (مثلا یک کروکودیل بزرگ، سرسخت و خشن که ۸۰ سال سن دارد)، البته در این محل بهتر است دست‌‌‏های خود را از قایق خارج نکنید.

آبشار نهایی راپل

(Courtesy of Pure Trek)

بعضی شرکت‌‌‏ها به نام پیور ترک شما را به بالای دره‌‌‏ای نزدیک دامنه آتشفشان آرنال می‌‌‏برد و می توانید از صخره‌‌‏هایی به ارتفاع یک ساختمان ۱۵ طبقه بپرید. گاهی اوقات راهنماها ممکن است شما را به داخل جریان آب ۵۰ متری آبشار هل بدهند. اولین پرش شما از همه سخت‌‌‏تر خواهد بود. اما هیجان‌‌‏انگیزترین تجربه شما می‌‌‏تواند پرش میمون باشد: یک سقوط کنترل شده آزاد به داخل دریاچه طبیعی (راهنماها به شما یادآور می‌‌‏شوند که فریادهای خودتان را کنترل کنید تا در انتها آب وارد دهانتان نشود).

لا فورچونا و آرنال

شهر توریستی لا فورچونا تبدیل به مرکزی برای ماجراجویی‌‌‏های جنگلی شده است. این شهر در سایه آرنال قرار دارد؛ آتشفشانی فعال که می‌‌‏توانید خروج بخار را از قله سبز رنگ آن مشاهده کنید. اگر می‌‌‏خواهید در رودخانه‌‌‏ها با سرعت تمام قایق سواری کنید، با زیپ لاین از روی پوشش جنگلی عبور کنید و ضربان قلبتان را بالا ببرید و به این شهر سفر کنید. اگر دوست دارید با سرعت کمتری از منظره‌‌‏ها لذت ببرید می‌‌‏توانید از تله‌‌‏کابین استفاده کنید که به آرامی شما را از روی دامنه کوه به یک سکوی بازدید برده و آنجا می‌‌‏توانید از پرنده‌‌‏ها و میمون‌‌‏ها عکس بگیرید. اگر به دنبال آرامش هستید می‌‌‏توانید به استراحتگاه تاباکن ترمال بروید، از چشمه‌‌‏های آب گرم بنوشید.

سن جوز

سنترال مارکت (Krummerchen / Shutterstock)

بسیاری از توریست‌‌‏ها، این پایتخت پرجنب و جوش آمریکای لاتین را در مسیر خود به سواحل تفریحی نادیده می‌‌‏گیرند. اما توقف یک یا دو روزه در این مکان ارزشمند است. شما می‌‌‏توانید در میدان اصلی شهر، یعنی پلازا دِ لا کالچرا قدم بزنید، از اجراهای خیابانی لذت ببرید و سری هم به تئاتر ملی بزنید.

بازار مرکزی این شهر که قدمت آن به دهه ۱۸۸۰ میلادی برمی‌‌‏گردد با کالاهای سراسر کشور تزئین شده و می‌‌‏توان همه‌‌‏چیز، مثل قهوه یا محصولات تازه محلی را در آن پیدا کرد. می‌‌‏توانید در یکی از سوداهای این بازار (واژه عامیانه برای محل غذاخوری) از غذای محلی لذت ببرید (قیمت یک بشقاب برنج و لوبیا تنها ۲ دلار است). موزه طلای سن خوزه که در کنار بانک مرکزی قرار گرفته است، هزاران شی ارزشمند از تاریخ کشور را در خود جای داده که می‌‌‏توان آنها را از دریچه باارزش‌‌‏ترین صادرات آن مشاهده کرد.

آتشفشان میراوالاس

چشمه آب گرم لاس هورنیلاس کمی دورتر و در کنار مرز نیکاراگوئه قرار دارد. پیاده روی از کنار منافذ بخار و جوشان این چشمه سرگرم کننده است، اما گل و لای کنار این چشمه اهمیت بیشتری دارد. گفته می‌‌‏شود که این گل با گرمای طبیعی خود مملو از مواد معدنی و ویژگی‌‌‏های درمان کننده است و ترغیب می‌‌‏شوید که از آن برای تمام بدنتان استفاده کنید. شما می‌‌‏توانید خود را با این گل بپوشانید، سپس یک عکس از بدن غیرقابل شناسایی خودتان بگیرید و در یکی از استخرهای آب گرم آبتنی کنید.

دلفین‌‏ها روی گولفو دولچه (Tim Johnson)

این آب‌‌‏دره گرمسیری نادر در جنوب کشور و در نزدیکی مرز پاناما، یک سرزمین عجایب آبزی بوده که از هر طرف توسط جلوه‌‌‏های طبیعی محاصره شده است. شما می‌‌‏توانید با قایق به دیدن نهنگ‌‌‏های گوژپشت بروید و اگر خوش شانس باشید با گله‌‌‏ای از دلفین‌‌‏ها مواجه می‌‌‏شوید که برای بازی کردن مسیر قایق را دنبال می‌‌‏کنند؛ و قبل از اینکه به داخل آب بپرید و به سمت ساحل شنا کنید، این دلفین‌‌‏ها حرکات خود را برای شما به نمایش می‌‌‏گذارند.

می‌‌‏توانید یک شب، هفته یا حتی یک ماه را در استراحتگاه دوردست پلایا کاتیو بگذرانید که دارای ۱۸ خانه کوچک برای پذیرایی از شماست. این استراحتگاه کاملا از انرژی خورشیدی و آبی استفاده می‌‌‏کند. خوراکی‌‌‏های این محل شامل میوه، سبزیجات و مرغ‌‌‏های محلی یا غذای دریایی از ساحل می‌‌‏شود. شما می‌‌‏توانید از ماساژ در اسپا استفاده کرده و سپس در استخری بدون مواد شیمایی، در کنار امواج شنا کنید، در حالی که با دنیای واقعی میلیون‌‌‏ها کیلومتر فاصله دارید.

ساحل ریموت کاتیو ، کاستاریکا (Courtesy of Playa Cativo)

 

بار سانست در پلایا کاتیوو، کاستاریکا (Courtesy of Playa Cativo)

آگر در قرنطینه نبودید و مکان‌‌‏های تفریحی کاستاریکا هم باز بود و آنجا رفتید، از پارک ملی منویل آنتانیو دیدن کنید و برنامه سفرتان را از طریق این وب سایت تدارک ببینید: VisitCostaRica.com/en

تیم جانسون، نویسنده مقیم تورنتو برای جستجوی داستان جالب بعدی همواره در سفر است. او به ۱۴۰ کشور در هفت قاره سفر کرده، با پای پیاده در بوتسوانا به دنبال شیرها افتاده، در مغولستان زمین را به دنبال استخوان دایناسور حفر کرده و در کنار حدود نیم میلیون پنگوئن در جزیره جورجیای جنوبی قدم زده است. او برای برخی از بزرگ‌‌‏ترین انتشارات آمریکای شمالی شامل سی‌‌‏ان‌‌‏ان تراول، بلومبرگ، دِ گلوب و میل، مطلب می‌‌‏نویسد.

مطالب دیگر:

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

توله سگی که داخل سطلی رها شده بود تبدیل به سگ پلیس شد!

تیم ترامپ، هرگونه وابستگی خود را با حزب تازه تأسیس شده میهن‌پرستان رد می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی