Search
Asset 2

یک مقام تایوانی: رژیم چین یک ببر کاغذی است

ببر کاغذی توصیفی است که یک مقام تابوانی از حزب کمونیست چین پس از ورود پلوسی به تایوان دارد حکومت چین انتقام خواهد گرفت، اما این انتقام یک
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (در مرکز چپ)، رئیس جمهور تایوان تسای اینگ ون (مرکز راست) (Chien Chih-Hung/Office of The President via Getty Images)

دکتر توو شیینگ جر، یک مقام تایوانی، روز دوم آگوست در مصاحبه‌ای اختصاصی با اپک‌تایمز و پس از ورود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، رژیم چین را یک «ببر کاغذی» خواند.

پلوسی علیرغم تهدیدهای حزب کمونیست چین برای یک سفر ۱۹ ساعته وارد این کشور شد و با تسای اینگ‌اون، رئیس‌جمهور تایوان و لای چینگ‌ته، معاون رئیس‌جمهور تایوان دیدار کرد. وی سپس این جزیره خودگردان را به مقصد کره جنوبی ترک کرد.

دکتر توو، رئیس مرکز توسعه بیوتکنولوژی تایوان و وزیر سابق بهداشت تایوان، به اپک‌تایمز گفت که دیدار پلوسی یک مناسبت «بسیار خوشحال کننده» و «بسیار دلگرم کننده» برای مردم تایوان بود.

دکتر توو شیینگ جر، رئیس مرکز توسعه بیوتکنولوژی تایوان و وزیر بهداشت سابق تایوان (Courtesy of The Development Center for Biotechnology)

وی درباره سفر پلوسی گفت «این نشان می‌دهد که چین فقط یک ببر کاغذی است. تنها کاری که می‌تواند انجام دهد این است که حرف‌های بزرگ بزند و جرئت انجام کاری با ایالات متحده را ندارد.»

او تهدیدهای انتقام جویانه چین برای این دیدار را «رفتار یک قلدر کوچک که نمی‌تواند کاری در این زمینه انجام دهد» توصیف کرد و اظهار داشت که «اگر چین بخواهد به سمت تایوان حرکت کند. یا در وضعیت موجود تغییری دهد، ایالات متحده اقدام خواهد کرد.»

دکتر توو، که همچنین قانونگذار سابق تایوان و شهردار چیای، یکی از بزرگترین شهرهای تایوان است، قویاً از تغییر رسمی در سیاست «چین واحد» ایالات متحده حمایت کرد. سیاستی که از نظر استراتژیک در وضعیت تایوان به عنوان یک کشور، مبهم است.

او گفت «تایوان، تایوان است و چین، چین است. تایوان و چین، هر کدام یک کشور در هر طرف هستند. امیدوارم که ایالات متحده به وضوح این صدای مردم تایوان را بشنود و به طور قاطع سیاست «چین واحد» را به سیاست «یک تایوان، یک چین» تغییر دهد.

تهدیدهای چین علیه آمریکا و تایوان «پروپاگاندای داخلی» است

دکتر توو به اپک تایمز گفت که تهدیدهای چین علیه ایالات متحده و تایوان در مورد سفر پلوسی به تایوان «پروپاگاندای داخلی» حزب کمونیست چین است که قصد دارد ذهن مردم چین را در بحبوحه بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی منحرف کند.

او افزود که تهدیدهای چین با هدف نشان دادن قدرت حزب کمونیست برای مردم چین، ضعف حکومت چین را برای سایر کشورها آشکار می‌کند.

توو افزود «چین شجاعت و توانایی برای جلوگیری از سفر پلوسی را ندارد، بنابراین تنها کاری که می‌تواند انجام دهد این است که غوغا به‌پا کند. این باعث ایجاد غوغا می‌شود مانند یک هولیگان کوچک. حتی به سطح یک هولیگان بزرگ هم نمی‌رسد.»

هنگامی که از توو در مورد تهدیدات تلافی جویانه چین سوال شد، توو گفت «حکومت چین انتقام خواهد گرفت، اما این انتقام یک اوباش کوچولو خواهد بود، نه انتقامی در حد انتقام یک کشور بزرگ.» توو از این انتقام به محدودیت‌های چین در واردات از تایوان در زمینه‌هایی نظیر میوه و محصولات کشاورزی به عنوان نمونه این انتقام نام برد.

توو چین را به عنوان «نمایش یک جبهه قوی با یک هسته توخالی» توصیف کرد و افزود «سیاست داخلی چین بسیار بی ثبات است. بر اقتصاد این کشور تأثیر منفی گذاشته است و مشکلات اقتصادی باعث شده است که همه اعتماد خود را به شی جین پینگ از دست بدهند.»

او در مورد دیکتاتوری جمهوری خلق چین گفت «من فکر می کنم شی جین پینگ در وضعیت بسیار بسیار دشواری قرار دارد… من می دانم که بسیاری در چین آرزو دارند که شی جین پینگ هر چه زودتر کناره‌گیری کند» و خاطرنشان کرد که «کل اقتصاد چین در سراشیبی قرار دارد.»

توو در مورد مشکلات فزاینده چین، از جمله در رابطه با قرنطینه‌های مرتبط با کووید، حباب در حوزه املاک و بحران در بخش مالی توضیح داد و گفت «من مطمئن هستم که چین بیش از پیش دچار هرج و مرج خواهد شد، به ویژه از نظر اقتصادی و مالی. بسیاری از بانک‌های چین ورشکسته هستند، و بانک‌های بیشتری در حال ورشکستگی هستند.» «در واقع، چین زمانی که هسته‌اش توخالی است، یک جبهه قوی را نشان می‌دهد. این یک ورشکستگی سریع است. من به ورشکستگی سیاسی و ورشکستگی اقتصادی اشاره می کنم.»

سیاست «یک تایوان، یک چین»

در طول مصاحبه، توو به شدت از تغییر در سیاست «چین واحد» ایالات متحده حمایت کرد و به ایالات متحده پیشنهاد کرد که سیاست «یک تایوان، یک چین» را بر اساس خواست مردم تایوان اتخاذ کند. وی پیروزی ایالات متحده در جنگ جهانی دوم را به عنوان یک نکته کلیدی در مورد سنگینی کفه ترازو به سمت آمریکا با توجه به جایگاه بین المللی تایوان مورد تاکید قرار داد. جنگ جهانی دوم منجر به این شد که ژاپن تایوان را که ۵۰ سال بر آن حکومت می کرد، رها کند و این سال‌ها قبل از تأسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ رخ داد.

توو گفت که آگاهی مردم تایوان در حال قوی‌تر و قوی‌تر شدن است و فکر می‌کنم سیاست «چین واحد» آمریکا باید تغییر کند و بر اساس تفکر مردم تایوان، این باید یک سیاست «یک چین، یک تایوان» تبدیل شود.

وی افزود «طبق نظرسنجی‌های افکار عمومی تایوانی، اکنون اکثر مردم تایوانی فکر می‌کنند که تایوان تایوان است و نه چین.»

توو گفت که اگرچه وضعیت رسمی بین‌المللی تایوان در نهادهایی مانند سازمان ملل «نامشخص» است، اما «فقط به این دلیل که وضعیت تایوان بلاتکلیف است، به این معنا نیست که این کشور بخشی از چین می‌شود. تایوان تایوان است.»

توو چشم انداز استقلال رسمی تایوان را این چنین توصیف کرد که «با نگاهی به شرایط بین المللی و آرای مردم تایوان که اراده خود را ابراز می کنند، همه در مسیر استقلال حرکت خواهند کرد و قطعاً در جهت پیوستن به چین پیش نخواهد رفت… چین از ذهن آنها خارج شده است.»

مطالب دیگر:

پلوسی در بحبوحه تهدیدات رژیم چین به خشونت نظامی وارد تایوان شد

چرا تعداد موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در آفریقا نسبت به کشورهای توسعه یافته کم است (قسمت دوم)

چرا تعداد موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در آفریقا نسبت به کشورهای توسعه یافته کم است (قسمت اول)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی