Asset 2

قانونگذار آمریکا: بحران اوکراین در حال افشای ریاکاری حزب کمونیست چین است

بحران اوکراین این هشدار در بحبوحه درخواست‌های فزاینده اوکراین داده می‌شود که رژیم کمونیستی چین را برای استفاده از نفوذ خود در مسکو برای
(Sergei Guneyev/Sputnik/AFP via Getty Images)

قانونگذاران آمریکایی به اپک تایمز گفتند که حزب کمونیست چین متحد روسیه است و نمی‌توان به او برای کمک به حل بحران اوکراین اعتماد کرد.

این هشدار در بحبوحه درخواست‌های فزاینده اوکراین داده می‌شود که رژیم کمونیستی چین را برای استفاده از نفوذ خود در مسکو برای میانجی‌گری برای پایان دادن به درگیری تحت فشار قرار دهد.

از زمانی که روسیه برای اولین بار علیه اوکراین آتش گشود، موضع چین در مورد جنگ تحت نظارت شدید بین المللی قرار گرفت. علیرغم اصرار مکرر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، از پکن برای اینکه «موضع خود را مشخص کند»، و کی‌یف از رژیم خواست تا روابط دیپلماتیک خود با مسکو را برای اعمال فشار برای آتش بس اعمال کند، پکن با دقت از این موضوع طفره رفته و از محکوم کردن تجاوز روسیه یا پیوستن به تحریم‌های غرب علیه مسکو خودداری کرده است.

اکنون این تنها کشور بزرگ در جهان است که از خواندن اقدام روسیه به‌عنوان «تهاجم» خودداری می‌کند.

سخنگوی سناتور تد کروز (جمهوری‌خواه تگزاس) به اپک تایمز گفت: «چین عمداً، به طور مداوم و عمیقاً در طول این بحران کمک‌رسان نبوده است.»

این شخص با اشاره به ادعای رژیم چین مبنی بر داشتن حاکمیت بر جزیره دموکراتیک خودگردان گفت: «حزب کمونیست چین از «حاکمیت» به عنوان بهانه‌ای برای تجاوزات خود در سراسر آسیا استفاده می‌کند، اما از محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین خودداری کرده است.»

این سخنگو گفت که موضع پکن با توجه به منافع متقابل رهبران دو کشور چین و روسیه نباید تعجب‌آور باشد. شی جین پینگ، رهبر چین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را «به عنوان متحدی می‌داند که هدف متقابل آنها تضعیف ایالات متحده و متحدان ما» است

«دورویی»

در روز دوازدهم حمله روسیه، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، دوستی این کشور با مسکو را «مثل سنگ محکم» توصیف کرد، تأییدی که پس از اعلام شراکت «بدون محدودیت» بین دو کشور در اوایل فوریه توسط شی و پوتین بیان شد.

وانگ همچنین برای اولین بار تمایل چین را برای ارائه «میانجیگری ضروری» در مناقشه نشان داد، اما این احتمال را که پیامد دیپلماتیک مانع روابط چین با روسیه شود را رد کرد.

او به خبرنگاران گفت: «مهم نیست شرایط بین‌المللی چقدر مخاطره‌آمیز و چالش‌برانگیز باشد، چین و روسیه به‌طور پیوسته مشارکت استراتژیک جامع خود را برای هماهنگی برای یک دوره جدید پیش خواهند برد.»

نماینده یانگ کیم (جمهوری‌خواه کالیفرنیا) گفت، اظهارات وانگ به وضوح نشان داد که جهان نمی‌تواند برای پایان دادن به درگیری خونین به چین امید داشته باشد.

او به اپک تایمز گفت: «در حالی که جهان برای جلب حمایت از اوکراین تلاش می‌کند، وانگ یی، وزیر خارجه چین، روسیه را «مهم‌ترین شریک استراتژیک» کشورش خواند….از آنجایی که رژیم‌های خودکامه به دنبال تضعیف آزادی و دموکراسی در سراسر جهان هستند، می‌دانیم که رژیم شی جین پینگ نمی‌تواند یک میانجی قابل اعتماد باشد.»

سناتور مارکو روبیو (جمهوری‌خواه  فلوریدا) به اپک تایمز گفت: «بحران اوکراین در حال افشای ریاکاری حزب کمونیست چین است.  آنها عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها را تبلیغ می‌کنند، اما از محکوم کردن تهاجم به یک کشور مستقل خودداری می‌کنند.»

«و آنها تمایل تایوان برای جدایی از سرزمین اصلی را محکوم می‌کنند اما از پوتین برای به رسمیت شناختن جمهوری‌های جدا شده در شرق اوکراین حمایت می‌کنند.»

«آنها ریاکارانه از تهاجم جنایتکارانه روسیه حمایت می‌کنند، زیرا هدف مشترکی با پوتین دارند، تحمیل نظم نوین جهانی  که آنها در رأس قرارگرفته باشند و آمریکا تبدیل به یک قدرت درجه دو شده است.»

جزیره تایوان به دلیل تهدیدهای فزاینده از سوی همسایه بزرگتر خود چین، با وضعیتی مشابه اوکراین مواجه است. هواپیماهای جنگی رژیم کمونیستی چین از زمان شروع جنگ اوکراین به آزار و اذیت تایوان به طور منظم ادامه داده‌اند و رژیم مانورهای نظامی متعددی را در دریای چین جنوبی برگزار کرده است که نگرانی‌ها را برای جزیره تشدید کرده است.

مطالب دیگر:

بایدن ممنوعیت واردات نفت روسیه را اعلام کرد

زلنسکی: آماده سازش در مورد ناتو، کریمه و مناطق جدایی‌طلب هستیم اما تسلیم نمی‌شویم

حزب کمونیست چین می‌خواهد از انزوای کنونی روسیه به نفع پکن استفاده کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی