Search
Asset 2

آنچه کمدی الهی دانته در مورد قرنطینه در هنگام بحران ویروس حزب کمونیست چین به ما می‌‌‏آموزد

بحران ویروس کرونا طاعون کمدی الهی دانته حزب کمونیست چین پاندمی کووید ۱۹ قرنطینه جهنم برزخ امید آینده باور، رفتار، افکار، احساسات، انتخاب
Allegorical Portrait of Dante

یک قدم از جهنم به سمت برزخ برداشتن

وقتی به دنیای فعلی نگاهی می‌اندازیم، دنیایی پر از مشکلات، گیجی و وحشت روز افزون را می‌بینیم که از کنترل خارج شدن آن، ما را تهدید می‌‌‏کند. به نظر می‌آید که قربانی نیروهایی هستیم که از کنترل ما خارجند.

ویروس حزب کمونیست چین یا ویروس کرونای جدید، ‌‌‏ از این دست است. گرچه پدیده‌‌‏های طبیعی فاجعه آمیز و جنگ‌‌‏های بشر که به نظر تمامی ندارد را هم می‌‌‏توانیم در نظر بگیریم.

اکثریت ما هیچ وقت چیزی مانند این پاندمی را نه دیده و نه تجربه کرده‌‌‏ایم. آنهایی که جنگ جهانی دوم را تجربه کردند امروز دیگر در بین ما نیستند.

البته این اولین باری نیست که بیماری همه گیری مثل این را تجربه می‌کنیم. مرگ سیاه قرن ۱۴ که طاعون بزرگ نیز نامیده می شود، بیماری همه‌گیر سختی بود. تخمین زده می‌شود که بیشتر از ۳۰ درصد جمعیت اروپا را کشت و بیشتر از ۲۰۰ سال طول کشید تا آمار رشد جمعیت در اروپا بهبود یابد.

پیروزی مرگ، حدود قرن ۱۵۶۲،نقاش پیتر بروگل، موزه دل پرادو مادرید (Public Domain)

به نظر می‌رسد تاریخ در حال تکرار شدن است گمان براین بود که طاعون بزرگ از چین از طریق شبه جزیره ایتالیا به اروپا وارد شد و امروز نیز ویروس حزب کمونیست چین حمله به اروپا را از سمت ایتالیا آغاز کرد.

شاید برای کسانی که بر اثر طاعون مردند، دانستن اینکه مرگ آنها منفعت نسبتاً بزرگی بر جای گذاشت موجب تسلی خاطر شود. برای مثال تصور دنیای مدرن بدون این تراژدی تقریباً غیرممکن است زیرا این مرگ سیاه منجر به نابودی سلسله‌مراتب فئودالی شد که برای مدت زیادی بر اروپا حاکم بود.

حقیقت این است که کارگران آن چنان کم شده بودند که تقریباً می‌توانستند برای رفتن و کارکردن در هر مکانی قیمت‌های خودشان را تعیین کنند. رفت و آمدها و ارتباطات به طور گسترده‌ای افزایش یافتند به این ترتیب یک مدل اجتماعی جدیدی شروع شد. کنترل قدرت که در گذشته در دست اربابان بود شروع به تضعیف کرد.

دانته راهی فراتر از جهنم جایی که برزخ یا پاکسازی هست را به ما نشان می‌‌‏دهد. پرتره دانته آلیگیری، اواخر قرن شانزدهم، هنرمند ناشناس. گالری ملی هنر آمریکا. (Public Domain)

جعل کنندگان: از گذشته تا حال

چیزی که هم اکنون نیاز داریم امید است، امید واقعی. جالب است بدانیم که در کمدی الهی دانته یکی از مجازات‌‌‏های ناخوشایند و دردناکی که به چشم می‌‌‏خورد، بیماری همه گیر و لاعلاج است.

دانته در دیدارش از قربانیان طبقه ۲۹ جهنم نوشته است:

آهسته و بی سر وصدا قدم برمی‌‌‏داریم،

تا روح‌‌‏های مریضی که از شدت درد

نمی‌‌‏توانستند بدن‌‌‏هایشان را از روی زمین بلند کنند را مشاهده کنیم.

تصویری از طبقه ۲۹ جهنم دانته، نقاش گوستاو دوره (PD-US)

جرمشان چیست؟ همه آنها هویت خود را جعل کردند. کیمیاگرانی که با امید اینکه بتوانند آهن را به طلا تبدیل کنند مریدان را با خود می‌‌‏بردند. انگار که احوال دنیای مدرن ما را بازگو می‌‌‏کند … بیماری ترسناکی داریم که ریه‌های ما را می‌‌‏خورد. ولی آیا این نیز یک ویژگی بارز ما نیست که سعی می‌کنیم در همه سطوح اجتماع فلز را به جای طلا غالب کنیم؟

دولت‌‌‏ها از طریق «تسهیل کمی» یا خرید دارایی‌‌‏های بزرگ در حال پول چاپ کردن هستند. ارزهای مجازی وعده سود نجومی به سرمایه گذاران می‌‌‏دهند.

این ذهنیت دستیابی به سودهای کلان در زمان کوتاه باعث شده مردم اصول سرمایه گذاری سنتی و راستینی که باعث سوددهی معقول از طریق ایجاد کسب و کار بود را فراموش کنند. همانطور که بیل بونر، نویسنده کتاب‌‌‏های مالی و اقتصادی در ژانویه امسال گفت: بحرانی بزرگ در راه است که ناشی از پول‌‌‏های جعلی و وعده‌های دروغین است. وعده‌‌‏های دروغین شبیه چیزی نیست که کیمیاگران دانته می‌‌‏گفتند؟

انتخاب با شما است

هم اکنون در لحظه‌‌‏ای بحرانی هستیم. از آن جایی که دانته توانسته جهنم را به دقت به تصویر بکشد، ممکن است بتوانیم از طریق درک بهتر این داستان درام وضعیت امروز خود را بهتر درک کنیم. این نکته قابل توجه است که کمدی الهی دانته تقریباً تا قرن ۲۰ نقش موثری در شکل گیری اندیشه‌‌‏های غربی ایفا کرده است، نظیر آزادی اراده.

خداوند ما را به خاطر شکستن قوانین مجازات نمی‌‌‏کند، بلکه جهنم جایی است که آنچه که می‌‌‏خواهی را به دست می‌‌‏آوری. تصویر سازی ساندرو بوتیچلی از طبقه ۲۸، بخشی از هشتمین حلقه جهنم. دانته و ویرجیل ۶ بار به تصویر کشیده شده‌‌‏اند تا حرکت نزولی‌‌‏شان به سمت اعماق نشان داده شود. (PD-US)

اراده آزاد به این معنی است که مردم می توانند تغییر کنند: باور، رفتار، افکار، احساسات، انتخاب‌‌‏ و همچنین تصمیمات‌‌‏شان. نقطه نزدیک به جهنم دانته این نیست که مکانی باشد که خدا خالق بزرگ مردم را به خاطر نقض جزئی یا عمده هر تصمیمی که ممکن است دنبال کنند مجازات کند. در عوض جهنم جایی است که مردم آن چیزی را که می‌‌‏خواهند به دست می‌‌‏آورند.

همانطور که دوروتی ال سایرز آن را شرح داده است: جهنم همان همیشه لذت بردن از روش خود است. این همان معنی آهنگ قدیمی فرانک سیناترا است (به روش من). نه راه خدا، نه راه مسیح، نه راه هشت لایه بودیسم و نه راه دائو، نه راه‌‌‏های استادان گذشته با تمرکزشان بر عشق، نیکخواهی، همراهی و همدلی.

نه … راه خود من، راهی کاملا خودخواهانه.

و این نتیجه آن است: چیزی که در جهنم پیدا می‌کنیم عدم توانایی همه ساکنان برای فراتر رفتن از انزوا است. به بیان دیگر نمی‌توانند از چارچوب‌‌‏های شکل گرفته در ذهنشان خارج شوند. دریغ از وجود مکالمه‌‌‏ای در درون خودشان زیرا روحی که در درونشان هستی داشت، حالا گم شده است. در اصل وضعیت آنها دقیقا مشابه وضعیت یک معتاد به مواد مخدر یا هر نوع اعتیاد دیگر است، نمی‌توان با آنها با منطق صحبت کرد. چون اراده آزاد خود را از دست داده‌‌‏اند که این معنی را می‌دهد که روح را گم کرده‌‌‏اند.

دانته «کمدی الهی» خود را در کنار درب ورودی جهنم نگه داشته است. در هفتمین سطح از کوه برزخ یا پاکسازی و شهر فلورانس با قلمرو‌‌‏های بهشت در بالا. نقاشی دیواری از دومنیکو میکلینو، ۱۴۶۵. کلیسای سانتا ماریای فلور. فلورانس، ایتالیا. (Public Domain)

به این معنا که آنها به دام افتاده و ایزوله شده‌‌‏اند. ایزوله؟ این کلمه اکنون به همراه ویروس حزب کمونیست چین (ویروس کرونا) استفاده می‌شود. به این صورت که همه ما شروع به قرنطینه خودمان کردیم تا از آلودگی جلوگیری کنیم و این طور به نظر می‌‌‏رسد که هر کس خودش را برای همیشه به دام انداخته است.

مسیری ورای خودخواهی

البته کمدی الهی یک راه خروج از جهنم را پیشنهاد می‌‌‏کند به این صورت که در این زندگی معتادان می‌‌‏توانند اراده آزاد‌‌‏شان را دوباره به دست آورند و یک بار دیگر به دنیای روشنایی وارد شوند.

پس این اولین قدم بعد از گذر کردن از جهنم و رفتن به مراحل پاکسازی در برزخ، جایی که حداقل در آنجا امیدی یافت می‌‌‏شود چیست؟

تصویری از برزخ دانته، نقاش گوستاو دوره (PD-US)

ابتدا شخص باید مشکل را بشناسد و بپذیرد، مشکل حقیقی را.

و مشکل واقعی همیشه «من» هستم. من مشکل هستم به این معنا که اشخاص دیگر، نژاد‌‌‏های دیگر، مقامات و دولت‌‌‏ها نیستند. نه، من هم در حال به وجود آوردن مشکلات هستم و حالا آن را می‌پذیرم. باید از عادات همیشگی خودم رد شوم و به یک شخص جدید و بهتر تبدیل شوم.

همینکه می‌‌‏آموزم چگونه خود را توجیه نکنم، دیگران را هم در نظر می‌‌‏گیرم. موجودیت من نه تنها مستقل نیست حتی برای دیگران هم هست. ما یک جامعه هستیم و احتیاج داریم که مراقب همدیگر باشیم.

در برزخِ دانته این مورد بسیار مشهود است. در حالیکه در جهنم همه به نظر همدیگر گناهکار می‌‌‏آیند و هر کس مسئولیتی که دارد را رد می‌‌‏کند، اما در برزخ همه سعی می‌‌‏کنند همدیگر را متقابلا تمجید و تشویق کنند.

برزخ یا پاکسازی شروع بزرگی برای تغییر است. همه ما در سفر هستیم، بدین ترتیب حتی در این لحظه می‌توانیم خودمان را از انزوا رها کنیم. احتیاج داریم مسئولیت‌های خودمان را هم در نظر بگیریم، دوباره آزادی اراده مان را برای تغییر به سمت مثبت بدست آوریم و از تکنولوژی‌‌‏هایی که داریم برای کمک به دیگران استفاده کنیم و آنها را حمایت کنیم. با این روش می‌‌‏توانیم تله جهنم، جایی که نمی‌‌‏خواهیم بمانیم را بشکنیم و قربانی نیروهایی که خارج از کنترل ما هستند نشویم.

اپک تایمز ویروس کرونا را که منجر به بیماری کووید ۱۹ می‌‌‏شود، ویروس حزب کمونیست چین می‌نامد. زیرا پنهانکاری و سوءمدیریت حزب کمونیست چین اجازه داد که ویروس در تمام چین گسترش پیدا کند و یک پاندمی جهانی ایجاد شود.

نویسنده:

جیمز سیل تاجر انگلیسی و صاحب شرکت Motivational Maps Ltd. است که در ۱۴ کشور فعالیت دارد. او بیش از ۴۰ کتاب در رابطه با مدیریت و آموزش نوشته است.

مطالب دیگر:

داستانی از چین باستان: آیا وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله تصادفی است؟

نگرانی‌های امنیتی درباره پیام‌رسان‌های «تیک‌تاک» و «وی‌چت»

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی