Search
Asset 2

بحران گرد‌‌‏ها و قرص‌‌‏های خطرناکی که به راحتی از چین وارد کانادا می‌‌‏شوند

فنتانیل هرویین
(Drew Angerer/Getty Images)
فنتانیل هرویین
(Drew Angerer/Getty Images)

مصرف زیاد فنتانیل مانند طاعون درسراسر کانادا در حال گسترش است. پلیس کانادا معتقد است که این بحران در حال شدت گرفتن است به طوری که نمی توان به آسانی از آن خارج شد.

پلیس می‌‌‏گوید که «اعمال قانون وظیفه اصلی ما است؛ در عین حال آگاهی دادن به مردم در خصوص چنین موضوع خطرناکی نیز اهمیت زیادی دارد … فنتانیل صد برابر قدرتمند‌‌‏تر از مورفین است و چهره زشت خود را هر چه بیشتر در کانادا نشان می‌‌‏دهد. به طوری که سال گذشته ۹۲۲ نفر در بریتیش کلمبیا بر اثر مصرف دوز بالای آن جان خود را از دست دادند. در آلبرتا هم ۳۲۳ مرگ گزارش شد.»

آنچه که کار «لوک چیکونی»، مسئول برنامه مبارزه با مواد مخدر کانادا را بسیار دشوار ساخته، سیر ورود مداوم فنتانیل و دیگر اشکال مواد مخدر غیرقانونی از چین است؛ جایی که ساخت و ترکیب مواد مخدر صنعتی نسبتا ساده و ارزان بوده و سهولت نسبی‌‌‏ امکان ورود این مواد به کانادا سبب ایجاد عرصه‌‌‏ای جذاب برای دلالان متوسط یا کوچک در سراسر این کشور شده و سود بسیار بالایی نصیب آنان کرده است.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌‏توانیم از اعتیاد به مواد مخدر در فرزندانمان پیشگیری نماییم؟

جستجویی سریع در گوگل درباره فنتانیل، نشان می‌‌‏دهد که وب‌‌‏سایت‌‌‏های متعددی برای عرضه مواد مخدر به شکل پودر خالص که ساخت آزمایشگاه‌‌‏های چین هستند، راه اندازی شده است. به طوری که نوع بسته‌‌‏بندی‌‌‏های پنهان، حمل محموله‌‌‏ها را تضمین و کار مأموران مرزی کانادا را بی‌‌‏نتیجه کرده است.

هر کیلوگرم فنتانیل خالص، که در حدود ۲۱هزار دلار قیمت دارد، می‌‌‏تواند به شکل قرص فرآوری شود. از یک کیلو فنتانیل، یک میلیون قرص به‌‌‏دست می‌‌‏آید که هر عدد از این قرص‌‌‏ها در خیابان‌‌‏ها از ۲۰ دلار تا ۸۰ دلار به فروش می‌‌‏رسد.

پلیس فدرال کانادا (RCMP) در نوامبر سال گذشته، به منظور توقف روند ورود فنتانیل از اقیانوس آرام به کانادا، با انجام تحقیقاتی مشترک، توافقنامه‌‌‏ای با چین امضا کرد. چیکونی اظهار داشت که تاحدودی در به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مقامات چینی درخصوص این بحران موفق بوده و انتظار دارد که در ماه‌‌‏های آینده کارهای بیشتری انجام شود. با این حال هنوز برای مشاهده نتیجه به زمان نیاز است و البته حاصل آن به تلاش مقامات چینی هم بستگی دارد.

اپک تایمز در گزارشی خبری در ۲۰۱۵ خود تشریح کرده که چگونه رژیم چین در پشت صحنه روند ورود غیرقانونی مواد مخدر به ایالات متحده و نیز خشونت‌‌‏های به راه افتاده توسط باندهای جنایتکار در امریکا لاتین نقش دارد.

چین برای باندهای مواد مخدر و گروه‌‌‏های قاچاق مواد مخدر، منبع عمده مواد مخدر صنعتی و پیش سازهای مواد مخدری مانند متامفتامین بوده  و نیز منبع اصلی برای سلاح‌‌‏های مورد استفاده شده کسانی که در تجارت مواد مخدر هستند، محسوب می‌‌‏شود.

دکتر «رابرت جی بانکر»، استادیار پژوهش دانشکده جنگ ارتش ایالات متحده گفت: «چین در نقش تسهیل کننده فعالیت‌‌‏های جرایم سازمان‌‌‏یافته در مکزیک و آمریکای لاتین عمل می‌‌‏کند.»

«باربارا کارِنو»، سخنگوی اداره مبارزه مواد مخدر ایالات متحده، نوامبر گذشته به فاکس نیوز گفت: «باندهای مواد مخدر مکزیک درحال خرید مقادیر زیادی از فنتانیل از چین هستند که بسیار آسان‌‌‏تر از انتظار کشیدن برای پرورش خشخاش و تبدیل آن به هروئین  و نیز فوق‌‌‏العاده سودآور است.»

بیشتر بخوانید: دستگاه‌‌‏های جدید تشخیص مصرف مواد مخدر در کنار خیابان‌‌‏های تورنتو

پلیس فدرال کانادا (RCMP)، در حال همکاری با آژانس خدمات مرزی کانادا نیز هست. این آژانس اکنون بدون رضایت گیرنده نمی‌‌‏تواند بسته‌‌‏هایی با وزن کمتراز ۳۰ گرم را باز کند. «کریستی کلارک»، سیاستمدار بریتیش کلمبیا، اواخر ماه ژوئیه گذشته از دولت فدرال خواست «تمام بسته‌‌‏های کوچک‌‌‏» را برای احتمال وجود فنتانیل بررسی کند. بریتیش کلمبیا بحرانی بسیار سخت را طی کرده است.

اما چیکونی گفت که مبارزه با بحران فنتانیل نیاز به رویکردی «چندجانبه» اعم از آموزش مردم و توجه به راه‌‌‏کارها و تغییرات در سیاست‌‌‏ها برای کاهش تقاضا برای مواد مخدر است.

او گفت که پلیس فدرال کانادا، اپلیکیشنی درباره مواد مخدر بر روی گوشی‌‌‏های هوشمند آی‌‌‏فون یا اندورید به صورت رایگان در دسترس قرار داده که می‌‌‏تواند به والدین اطلاعاتی درباره مواد مخدری همچون فنتانیل، نحوه تشخیص علائم در افرادی که ممکن است از آن استفاده کرده باشند و نیز آنچه که در هنگام مصرف بیش از حد بایستی انجام دهند، بدهد.

پلیس همچنین با استفاده از بروشور و پوستر، در حال راه اندازی برنامه‌‌‏های اطلاع رسانی برای گسترش اطلاعات درباره ماده خطرناک فنتانیل است که عموم مردم اعم از دانش آموزان مدرسه ابتدایی تا بزرگسالان را هدف قرار می‌‌‏دهد.

چیکونی گفت: «برنامه‌‌‏های اطلاع رسانی بسیاری در گذشته انجام داده‌‌‏ایم، اما با توجه به خطرهای درگیر شده، قصد داریم آن را تقویت کرده و مردم را هدایت کنیم… حتی یک مورد مرگ هم بسیار زیاد تلقی می‌‌‏شود.»

او افزود،علاوه بر آگاهی، درمان معتادان و امدادرسانی و در دسترس قرار دادن منابع لازم به کسانی که نیازمند دریافت کمک برای داشتن زندگی سالم و خروج از این چرخه باطل هستند نیز موضوعی کلیدی است.

دکتر «دیوید جورلینک»، رئیس گروه داروسازی و سم شناسی مرکز علوم بهداشت سانی بروک در تورنتو، گفت که مهم است که معتادان مواد مخدر را حمایت کنیم تا یا استفاده از مواد مخدر را متوقف کنند یا این که از مواد کم خطرتری همچون متادون یا سابوکسون استفاده کنند. همچنین توصیه کرد که به مردم آموزش داده شود و در قوانین و مقررات در سطح فدرال تغییراتی اعمال شود تا سایت‌‌‏های موادمخدر تحت نظارت اجازه فعالیت داشته باشند.

او گفت: «این باعث می‌‌‏شود احساس کنیم تلاش‌‌‏های بیشتری به منظور توقف ورود این مواد به داخل کانادا درحال انجام است.»

بیشتر بخوانید: زندانی چینی اردوگاه کار اجباری که نامه تقاضای کمک نوشته بود، از چین گریخت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی