Search
Asset 2

۵۶ جمهوری‌خواه طی نامه‌ای به بایدن خواستار برکناری هریس از مأموریت رسیدگی به امور مرزی شدند

(Chip Somodevilla/Getty Images)
(Chip Somodevilla/Getty Images)

بیش از ۵۰ قانون‌گذار حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، خواستند تا کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور را از مسئولیت رسیدگی به بحران مرزی ایالات‌متحده و مکزیک برکنار کند.

جمهوری‌خواهان، مثل ماه‌های گذشته خاطرنشان کردند که هریس هنوز با وجود افزایش مهاجرت غیرقانونی، از مرز بازدید نکرده است. برخی از قانون‌گذاران دموکرات که نماینده مناطق حاشیه مرز هستند نیز از معاون رئیس‌جمهور خواسته‌اند از مرز بازدید کند و اقدامات بیشتری در این باره به عمل آورد.

نماینده مجلس گلن گروتمن (جمهوری‌خواه، ویسکانسین) و ۵۵ جمهوری‌خواه دیگر در مجلس با استناد به اطلاعات اخیر گمرک و مرزبانی که نشان می‌دهد ۱۸۰،۰۰۰ نفر ماه گذشته پس از عبور غیرقانونی از مرز دستگیر شده‌اند، خواستار برکناری هریس از مأموریت رسیدگی به امور مرزی شدند.

نمایندگان مجلس در نامه خود نوشتند: «علی‌رغم بحران مرزی که طی دو دهه در کشور بی‌سابقه بوده، هریس، معاون رئیس‌جمهور، هنوز علاقه کافی به بررسی این بحران از نزدیک نشان نداده است. طی ۸۵ روزی که معاون رئیس‌جمهور موظف به حل این بحران شده است، او هنوز نتوانسته است از مرز بازدید کند و با مأموران گشت مرز، مقامات اجرایی امور مهاجرت و گمرک (ICE) و مقامات پلیس محلی دیدار کند.»

هریس از اقدامات خود دفاع کرده و گفته است که در آینده از مرز بازدید خواهد کرد.

هریس هنگام بازدید از مکزیک و گواتمالا در این ماه گفت که باید به «ریشه‌های اصلی» مسئله مهاجرت غیرقانونی رسیدگی شود. با این حال، اظهارات او به خبرنگاران در مکزیک در مورد اینکه چرا هنوز از مرز بازدید نکرده است سفرش را تحت‌الشعاع قرار داد. او بیان داشت کاخ سفید قصد دارد به توسعه اقتصادی منطقه کمک کند.

او به خبرنگاران گفت: «کار بسیار آسانی است که بگویید، «به جایی سفر خواهیم کرد و در نتیجه مشکلاتش حل خواهند شد» فکر نمی‌کنم این کار راه‌حل مشکلات باشد.» وقتی هریس بار دیگر در مورد بازدید از مرز تحت فشار قرار گرفت، گفت که وقتی سناتور کالیفرنیا بود از مرز بازدید کرده است.

هریس همچنین گفته است که مأموریت آن‌ها در درجه اول اقدامات دیپلماتیک متمرکز بر کشورهای «مثلث شمالی» شامل هندوراس، السالوادور و گواتمالا و همچنین مکزیک است.

هفته گذشته، طی گفت‌و‌گویی متشنج بین آلهاندرو مایورکاس، وزیر امنیت ملی و نماینده رالف نورمن (جمهوری‌خواه، کارولینای جنوبی)، مایورکاس گفت که سؤالات مربوط به عدم بازدید هریس از مرز «کاملا ناعادلانه و بی‌حرمتی است.»  نورمن یکی از امضا‌کنندگان نامه‌ای بود که از بایدن خواست هریس را از مأموریت رسیدگی به امور مرزی برکنار کند.

مایورکاس گفت: «بگذارید کاملاً واضح بگویم، رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور از من درخواست کرده‌اند که از مرز دیدن کنم، و من دفعات زیادی این کار را انجام داده‌ام.»

نماینده هنری کوئلار (دموکرات تگزاس) احتمالاً سرسخت‌ترین نماینده‌ دموکرات مجلس در مورد بحران مرزی است. هفته گذشته‌، او نامه‌ای به معاون رئیس‌جمهور نوشت و خواستار دیدار با او و بازدید او از مرز شد، اما او بعداً به فاکس‌نیوز گفت که پاسخی از دفتر وی دریافت نکرده ‌است.

کوئلار در نامه‌اش نوشت: «از شما دعوت می‌کنم که به من و سایر اعضای کنگره ملحق شوید. ما با مردمی که هر روز با این مسائل سروکار دارند، دیدار می‌کنیم. به نظرم بسیار مهم است که شما با ساکنان و ذی‌نفعان محلی ملاقات کنید، به نگرانی‌های آن‌ها توجه بکنید و از تجارب آن‌ها برای اجرای سیاست‌های مؤثرتر استفاده کنید.»

برای توضیح در این باره با کاخ سفید تماس گرفته شده است.

مطالب دیگر:

هشدار کارشناس امنیتی آمریکا در رابطه با پیشرفت برنامه فضایی چین

دیدار بایدن و پوتین می‌تواند رژیم چین را تحت فشار قرار دهد

شی جین پینگ به مقامات گفته که برای گسترش برنامه‌های حزب کمونیست چین در جهان «ریاکارانه» رفتار کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی