برداشت اجباری اعضای بدن یک گروه حامی پناهندگان در کانادا جایزه «پیشرو برتر بشردوستی» سال، را به دیوید ماتاس وکیل و مدافع حقوق بشر اهدا کرد.
سخنرانی دیوید ماتاس در جلسه دادرسی کنگره ایالات متحده درباره برداشت اعضای بدن (Lisa Fan/Epoch Times)

 اهدای جایزه بشردوستی به محقق برداشت اجباری اعضای بدن در چین

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۷

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۷

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

یک گروه حامی پناهندگان در کانادا جایزه «پیشرو برتر بشردوستی» سال، را به دیوید ماتاس وکیل و مدافع حقوق بشر اهدا کرد. دیوید ماتاس به خاطر نبرد با نقض حقوق بشر توسط رژیم کمونیستی چین و تحقیقات شجاعانه‌اش در مورد عمل تکان‌دهنده برداشت اجباری اعضای بدن مسلمانان اویغور، تمرین‌کنندگان فالون گونگ و دیگر اقلیت های تحت ستم در چین شناخته شده است.

وی اولین فردی است که این جایزه را از سوی گروه حمایت از پناهندگان در نیاز شدید  (CSRDN)دریافت می‌کند. این جایزه به دلیل مشارکت برجسته در ترویج ارزش‌های صداقت، برابری و احترام به حقوق بین‌الملل به افراد یا سازمان‌ها اعطا می‌شود.

دکتر آلیا خان رئیس این گروه در یک نشست خبری در ششم ژانویه گفت «هدف ما تأیید و به رسمیت شناختن تلاش‌های عظیم دیوید ماتاس در نجات جان انسان‌ها و برقراری عدالت، در خصوص جنایات هولناک برداشت اجباری اعضای بدن در چین، است. کشتن مردم برای اعضای بدن‌شان اقدامی بیرحمانه و وحشیانه است و باید متوقف شود.»

ماتاس در تلاش برای پایان دادن به عمل وحشیانه برداشت عضو در چین، یک ائتلاف بین‌المللی بنیان نهاد که متشکل از وکلا، دانشگاهیان، متخصصان پزشکی، محققان و مدافعان حقوق بشر است.

برداشت اجباری اعضای بدن در چین
راهپیمایی تمرین‌کنندگان فالون دافا در شانزدهم می ۲۰۱۹ در نیویورک (Samira Bouaou/The Epoch Times)

دیوید ماتاس، به همراه همکارش دیوید کیلگور، وکیل و نماینده سابق، به دلیل تحقیق در مورد آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون گونگ و برداشت اجباری اعضای بدن آنها به‌دست رژیم کمونیستی چین به طور مشترک نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شدند.

فالون گونگ یک روش مدیتیشن، مراقبه و تزکیه چینی بر مبنای سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که از سال ١٩٩٢ به دلیل فواید چشمگیر در بهبود سلامت روحی و جسمی، در چین محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما رهبر وقت حزب کمونیست چین، جیانگ زِمین، در سال ۱۹۹۹ نگران شد که گسترش آن، باعث حذف باورها و ایده‌های کمونیستی از جامعه شود، بنابراین راه آزار و سرکوب شدید آن را در پیش گرفت.

ماتاس به اپک تایمز گفت «من برای این جایزه ارزش قائل هستم زیرا به این طریق در مورد موضوعاتی که من نگران آن هستم تبلیغ می‌شود و همچنین به موقعیت‌هایی که اتخاذ کرده‌ام اعتبار می‌دهد»

نتایج تحقیقات ماتاس و کیلگور در کتابی با عنوان «محصول خونین» منتشر شد. (PDF)

در این گزارش آمده است «دولت چین و نهادهای آن در بسیاری از مناطق کشور، به ویژه از طریق بیمارستان‌ها، بازداشتگاه‌ها و دادگاه‌ها از سال ۱۹۹۹ تعداد زیادی از زندانیان عقیدتی فالون ‌گونگ را به قتل رسانده است. اعضای حیاتی آنها از جمله کلیه‌ها، کبد، قرنیه و قلب خارج می‌شود و برای فروش با قیمت‌های بالا، گاهی اوقات به خارجی‌ها که به طور معمول منتظر اهدای داوطلبانه چنین اعضائی در کشور خود هستند، عرضه می‌شود.»

روند تکامل قساوت: از فالون گونگ تا اویغورها

ماتاس می‌گوید، امروز پانزده سال از انتشار گزارش محصول خونین می‌گذرد، با این حال  حزب کمونیست چین، چنین اقداماتی را ادامه داده و حتی تسریع کرده است.

ماتاس گفت «این روند سرعت می گیرد زیرا ظرفیت پیوند در چین همچنان افزایش می‌یابد، و هم‌زمان با زندانیان عقیدتی، منابع جایگزین نیز افزایش می یابد.»

وی گفت که اگرچه حزب کمونیست چین هنوز از تمرین‌کنندگان فالون گونگ برای برداشت اجباری اعضای بدن در مقیاسی گسترده استفاده می‌کند، اما جمعیت این گروه با گذشت زمان «تخلیه» شده و حزب به دنبال منابع مضاعف جدید مانند جمعیت اویغورها بوده است.

در چین همزمان با تداوم جنایات برداشت اجباری اعضای بدن، صنعت و فناوری مربوطه نیز پیشرفت کرده است. به گفته ماتاس اعضای بدن امروز می‌توانند بیش از گذشته در خارج از بدن دوام داشته باشند. بنابراین می‌توان عضوی را که امروز در شین جیانگ برداشت می‌شود، به نقاط مختلف چین منتقل کرد.

قانون مگنیتسکی، یک تلاش جهانی برای حقوق بشر

قانون جهانی پاسخگویی به حقوق بشر موسوم به مگنیتسکی، در کشورهای مختلف غربی، در جهت تحریم و منع ورود مقاماتی که در دیگر کشورها در نقض حقوق بشر دست داشته‌اند به تصویب رسیده است.

کانادا قانون مگنیتسکی خود را در سال ۲۰۱۷ تصویب کرد. سال گذشته جمعی از نمایندگان پارلمان فعلی و سابق کانادا و فعالان حقوق بشر، از اتاوا خواستار استفاده از قانون مگنیتسکی برای مجازات چهارده مقام چینی که مسئول آزار و اذیت پیروان فالون گونگ در چین هستند، شدند.

در تاریخ ۹ ژوئیه ۲۰۲۰، ایالات متحده یک نهاد دولتی چین و چهار مقام فعلی یا سابق دولت چین را که گزارش شد در نقض جدی حقوق مسلمانان در منطقه خودمختار شین جیانگ دست داشته‌اند تحریم کرد.

همچنین در دسامبر ۲۰۲۰، یک رئیس پلیس در شهر شیامن از استان فوجیان که با تمرین‌کنندگان فالون گونگ بدرفتاری کرده بود، هدف این قانون قرار گرفت.

ماتاس گفت: استفاده از این قانون کمکی به جوامع تحت ظلم است و می‌تواند نشان دهد که دولت کانادا به آنچه برای آنها اتفاق می‌افتد اهمیت می‌دهد.

وی گفت «شناسایی مجرمان گامی در راستای محاکمه آنها است. نشان شدن آنها تحت قانون مگنیتسکی، نشانه‌ آن است که دیر یا زود عدالت در انتظار مجرمان است.»

کشورها و نهادهای بین المللی با قوانین پیشگیرانه مشابه به این هدف پیوسته‌اند. اتحادیه اروپا قانون مگنیتسکی را در ۷ دسامبر سال ۲۰۲۰ تصویب کرد. استرالیا و انگلستان نیز لایحه‌ای مشابه قانون مگنیتسکی را وضع کرده‌اند.

اگرچه هنوز از قانون مگنیتسکی علیه مجرمان برداشت اعضای بدن استفاده نشده است، اما قانون پیشگیرانه مشابهی در بسیاری از کشورها مانند قانون پیوند اعضای انسان در تایوان تدوین شده است که همه اینها میتواند پیشگیرانه باشد.

ماتاس در پایان گفت «من مردم را تشویق می کنم تا مطلع شوند و قدم پیش گذارند.»

مطالب دیگر:

بیل گیتس اکنون بزرگ‌ترین مالک زمین‌های کشاورزی است

مایک لیندل همراه با یادداشت‌های مرموزی به دیدار ترامپ در دفتر بیضی می‌رود

چرا مطبوعات آمریکایی از پوشش اخبار حقیقی درباره چین هراس دارند؟