Search
Asset 2

جنایات برداشت اعضای بدن در چین باعث نگرانی در طول بازی‌های المپیک زمستانی شده است

باآفرینی صحنه برداشت اعضای بدن در چین بر روی تمرین‌کنندگان فالون گونگ، در طی یک گردهمایی در اتاوا، کانادا، ۲۰۰۸. (Epoch Times)
باآفرینی صحنه برداشت اعضای بدن در چین بر روی تمرین‌کنندگان فالون گونگ، در طی یک گردهمایی در اتاوا، کانادا، ۲۰۰۸. (Epoch Times)

همزمان با برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی، قانونگذاران ایالات متحده، کانادا و بریتانیا نقض حقوق بشر در چین را محکوم کرده‌اند. قساوت برداشت اجباری اعضای بدن، به ویژه، انتقادات گسترده‌ای از سوی متخصصان پزشکی، قانونگذاران، مقامات دولتی، رسانه‌های خبری، سازمان‌های حقوق بشر و عموم مردم دریافت کرده است. قوانین و قطعنامه‌هایی در کشورهای متعددی برای کمک به پایان‌دادن به گردشگری اعضای بدن و قساوت برداشت اعضای بدن ارائه شده است.

عضو پارلمان بریتانیا: کشتار دسته‌جمعی توسط یک دولت استبدادی

مجلس اعیان بریتانیا دو اصلاحیه درخصوص قانون بافت انسانی را در ۴فوریه، اولین روز از بازی‌های المپیک زمستانی مورد بحث قرار داد. این مجلس به ویژه، بر جنایات علیه فالون گونگ و اویغورها تمرکز کرد.

فالون‌گونگ که به‌ فالون دافا نیز معروف است، یک مجموعه تمرین معنوی و مدیتیشن برای پاکسازی جسم و ذهن است که بیش از ۲۲سال است توسط حزب کمونیست چین تحت آزار و شکنجه بی‌رحمانه قرار دارد.

فیلیپ هانت، بارون هانت از کینگز هیت، برای جلوگیری از مشارکت شهروندان بریتانیایی در گردشگری اعضای بدن در چین و ممنوعیت نمایشگاه‌های اجساد ازسوی چین اصلاحیه‌های ۲۶۵ و ۲۸۲ را پیشنهاد کرد. این عمل از شریک‌شدن شهروندان بریتانیایی در جنایت جلوگیری می‌کند.

لرد هانت از کینگز هیث در ۴ فوریه گفت: «به‌طور قابل توجهی، اردوگاه کار سخت دالیان از ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۳ به‌خاطر آزار و شکنجه شدید تمرین‌کنندگان فالون گونگ بدنام بود. هنگامی که با کشتار جمعی توسط یک دولت مستبد ترکیب می‌شود، ما نمی‌توانیم کنار باشیم و کاری انجام ندهیم.»

او با استناد به ماده ۴ اعلامیه جهانی مبارزه با برداشت اجباری اعضای بدن و جلوگیری از برداشت اجباری اعضای بدن، گفت که همه دولت‌ها باید با وضع قوانین خاصی درخصوص جرم انگاری، با برداشت اجباری اعضای بدن مبارزه کرده و از آن جلوگیری کنند و تعقیب کیفری برداشت اجباری اعضای بدن را در سطوح ملی و بین‌المللی تسهیل کنند.

او در ادامه افزود: «من معتقدم که ما باید در سطح بین‌المللی و در بریتانیا اقدامات لازم را انجام دهیم تا از این عمل منفور جلوگیری کنیم.»

این دو اصلاحیه مورد حمایت گسترده سایر نمایندگان مجلس قرار گرفت. بارونس فینلی از لنداف گفت که «قویاً از این اصلاحات حمایت می‌کند و نمی‌تواند دلیلی برای عدم انجام این اصلاحات ببیند. آنها یک معیار اخلاقی اساسی را تعیین می‌کنند.»

او افزود که شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد تمرین‌کنندگان فالون گونگ و سایر گروه‌ها در چین براساس درخواست اعضای بدن کشته می‌شوند. او توضیح داد: «هیچ‌گونه رضایت، کرامت و شفافیتی وجود ندارد.» درواقع، او یک روز قبل از خانمی که مادرش تمرین‌کننده فالون گونگ است، نامه‌ای دریافت کرد. او در ادامه گفت: «[مادر] در زندان بوده و عملاً ناپدید شده است. او هیچ راهی ندارد تا بداند مادرش کجاست. چیزی درباره او نشنیده است؛ این اتفاق برای کل این جمعیت رخ می‌دهد.»

لرد آلتون از لیورپول از هر دو اصلاحیه حمایت کرد. در سرتاسر چین، برداشت اجباری اعضای بدن از زندانیان عقیدتی درحال انجام است و قربانیان غالباً تمرین‌کنندگان فالون گونگ بوده‌اند. این یک آزار و شکنجه سیستماتیک از بالا به پایین علیه ۱۰۰میلیون تمرین‌کننده فالون گونگ از زمانی است که «جیانگ زمین، رهبر سابق ح‌ک‌چ، اداره ۶۱۰ را راه‌اندازی کرد و دستور – به قول او – ریشه‌کن‌کردن فالون گونگ را صادر کرد.»

او در ادامه افزود: «از سال ۱۹۳۶، زمانی که بازی‌های نازی‌ها در برلین برگزار شد و جهان شاهد استفاده هیتلر از المپیک برای ترویج ایدئولوژی زشت خود بود و اکثر ورزشکاران یهودی آلمانی از شرکت در بازی‌ها منع شدند، ما شاهد این بودیم که ایده‌آل المپیک به‌طور فجیعی تحقیر شده است.»

لرد برنارد ریبیرو در ادامه گفت که گزارشگران ویژه سازمان ملل به ابراز نگرانی درباره برداشت اعضای بدن از اویغورها در چین با شواهد بسیار زیادی ادامه داده‌اند، که معمولا قلب، کبد، کلیه ها و قرنیه آنها را برداشت می‌کنند. در واقع، انجمن پزشکی بریتانیا (BMA)  این موضوع را در ژانویه۲۰۲۲ محکوم کرد و از دولت بریتانیا خواست که بر دولت چین فشار بیاورد تا این اقدامات غیرانسانی را متوقف کند و به بازرسان سازمان ملل اجازه ورود به منطقه را بدهد.

بارونس نورث‌اوور موافق بود. او توضیح داد: «ما نمی‌توانیم بگوییم که درحال حاضر درباره برداشت اجباری اعضای بدن نمی‌دانیم… برداشت اجباری اعضای بدن سال‌ها در سراسر چین در مقیاس قابل توجهی انجام شده است، تعدادی از کشورها از جمله اسپانیا، ایتالیا، بلژیک، نروژ قبلاً برای جلوگیری از گردشگری اعضای بدن به چین اقدام کرده‌اند. ما حتماً باید همین کار را انجام دهیم.»

لرد پاتریک کورمک نیز «حمایت کامل» خود را از این اصلاحات ابراز کرد. او ادامه داد: «هیچ تجارتی نفرت‌انگیزتر از تجارت اعضای بدن انسان و هیچ اقدامی نفرت‌انگیزتر از آنچه درحال حاضر همزمان با افتتاح بازی‌های ننگین در چین در حال انجام است، وجود ندارد.»

بارونس نورت‌اوور توضیح داد که اصلاحیه ۲۸۲ شهروندان بریتانیا را از سفر به کشورها به منظور پیوند اعضا منع می‌کند، درحالی‌که اصلاحیه ۲۶۵ با هدف توقف نمایشگاه‌های واقعی اجساد انسان در بریتانیا است در صورتی که اجساد مدرکی برای هویت یا رضایت ندارند ازجمله آنهایی که از چین تهیه می‌شوند.

او گفت: «برداشت اجباری اعضای بدن برای سال‌ها در سراسر چین در مقیاس قابل توجهی انجام شده است. ما استانداردهای بالایی برای برخورد با بافت انسانی در این کشور داریم… ما باید اطمینان حاصل کنیم که در اتفاقاتی که در جاهای دیگر رخ می‌دهد، به‌ویژه – در حال حاضر – در چین، شریک نشویم.»

نماینده پارلمان کانادا: ما در کنار قربانیان هستیم

در طی مصاحبه‌ای در ۴ فوریه، گارنت گنویس، عضو پارلمان کانادا، گفت که قانونگذاران از دولت کانادا خواسته‌اند تا نسل‌کشی توسط حزب کمونیست چین  را اعلام کرده و مقامات درگیر با قانون مگنتیسکی را تحریم کند.

گارنت جنویس، نماینده پارلمان کانادا، نسل‌کشی توسط ح‌ک‌چ را در مقابل سفارت چین در اتاوا در ۴فوریه۲۰۲۲ محکوم کرد. (اپک تایمز)

لایحه اس- ۲۳۳ سنا، قانونی برای اصلاح قانون کیفری و قانون حفاظت از مهاجرت و پناهندگان (قاچاق اعضای بدن انسان)، در سومین قرائت در سنا در پارلمان کانادا تصویب شد و درحال حاضر در مجلس عوام در دست بررسی است.

قوانین متعددی در کانادا برای توقف برداشت اعضای بدن در چین ارائه شده است. در فوریه ۲۰۰۸، نماینده پارلمان، بوریس رسنیوزکی لایحه‌ای را ارائه کرد که براساس آن، پیوند عضو در خارج از کشور برای کانادایی‌ها غیرقانونی است، اگر عضو از قربانی بدون رضایت گرفته شود.

در دسامبر ۲۰۱۳، ایروین کاتلر، نماینده لیبرال، لایحه‌ای را ارائه کرد تا با کسانی که در تجارت اعضای بدن انسان دست دارند، در برداشت عضو شرکت می‌کنند، یا عضوی پیوند را بدون اطمینان از اهدای اعضای بدن دریافت می‌کنند، تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

در دسامبر ۲۰۱۷، سناتور سلما عطاالله‌جان لایحه اس – ۲۴۰ را برای اصلاح قانون کیفری و قانون حفاظت از مهاجرت و پناهندگان برای مبارزه با قاچاق اعضای بدن ارائه کرد. او همین کار را درخصوص لایحه اس – ۲۰۴ در سال ۲۰۲۰ انجام داد. اما، هیچ یک از اینها مراحل لازم برای تبدیل‌شدن به قانون را تکمیل نکردند.

او افزود: «برای ما مهم است که امروز اینجا باشیم تا نه بگوییم، به حزب کمونیست چین بگوییم که اعمال آنها را می‌بینیم، جنایاتی را که درحال وقوع است می‌بینیم و در کنار قربانیان هستیم.»

نماینده کنگره ایالات متحده: اکنون زمان آن است که ح‌ک‌چ را پاسخگو بدانیم
نماینده اسکات پری در ۲فوریه۲۰۲۲ با تلویزیون ان‌تی‌دی مصاحبه کرد.

اسکات پری، نماینده ایالات متحده از پنسیلوانیا، در برنامه «گزارش کاپیتول» تلویزیون ان‌تی‌دی در ۲ فوریه مصاحبه کرد. او گفت که نسل‌کشی در چین از جنایت نازی‌ها شوم‌تر است. علاوه‌بر بازداشت‌ها و کشتارهای گسترده افراد براساس ایمانشان، رژیم حتی اعضای بدن انسان‌های زنده را برای سود برداشت می‌کند.

در دسامبر ۲۰۲۱، پری اچ‌آر ۶۳۱۹ را معرفی کرد که به‌عنوان قانون حفاظت از فالون گونگ شناخته می‌شود، هدف آن تحریم عاملان مرتبط با برداشت اعضای بدن است. این طرح اکنون به کمیته روابط خارجی و کمیته قضایی ارسال شده است.

دیوید ماتاس، وکیل حقوق بشر کانادایی، برداشت اعضای بدن را «عمل شیطانی بی‌سابقه در این سیاره» عنوان کرد. پس از افشای این جنایت در سال ۲۰۰۶، او و دیوید کیلگور، وزیر امور خارجه سابق (آسیا اقیانوسیه) تحقیقات مستقلی انجام دادند و نتایج را در کتاب سال ۲۰۰۹ خود – تجارت خونین: کشتار فالون گونگ به‌خاطر اعضای بدنشان منتشر کردند.

طبق این کتاب، ماتاس و کیلگور دریافتند که پیوند عضو در چین را می‌توان در چند روز یا هفته برنامه‌ریزی کرد، درحالی‌که داده‌های مؤسسه ملی بهداشت (NIH) نشان می‌دهد که زمان انتظار برای پیوند کلیه در ایالات متحده ۴ سال است. این نشان‌دهنده وجود جمعیت بزرگ «اهداکننده» است که در صورت تقاضا کشته می‌شوند. یک شرکت چینی پیوند عضو در سال ۲۰۰۴ به صراحت در وب‌سایت خود نوشت که کلیه‌ها برای پیوند از افراد زنده هستند، که کاملاً متفاوت از وضعیت بیمارستان‌ها یا مراکز دیالیز ژاپنی است که اعضای بدن از اجساد هستند.

مؤسسه هادسون: آزار و شکنجه فالون گونگ نسل‌کشی است

نینا شی، مدیر مرکز آزادی مذهبی مؤسسه هادسون، مقاله‌ای را در ۴ فوریه در نشنال ری‌ویو با عنوان «ح‌ک‌چ دومین نسل‌کشی – علیه فالون گونگ را انجام می‌دهد» منتشر کرد.

او در این مقاله نوشت: «این بدان معناست که قربانیان یا همزمان کشته می‌شوند یا اندکی بعد که قلب، کبد، ریه‌ها و کلیه‌های آنها با جراحی برداشته می‌شوند تا در بازاری که پکن به آن می‌بالد که بزرگترین بازار پیوند اعضا در جهان است، فروخته شوند.»

شی در پایان گفت: «سیاست‌گذاران آمریکایی تمایل جدیدی برای به تأیید وقوع سرکوب ح‌ک‌چ نشان می‌دهند. آنها باید به وضوح این آزار و شکنجه علیه فالون گونگ را محکوم کنند و آن را نسل‌کشی اعلام کنند، اگر این کار زودتر انجام می‌شد، ممکن بود نسل‌کشی اویغورها هرگز اتفاق نمی‌افتاد. با وجود این، بازی‌های المپیک پکن بررسی دقیق این فصل هولناک و ادامه‌دار از سوابق حقوق بشر ح‌ک‌چ را موجه می‌کند.»

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

رژیم چین آزار و شکنجه فالون گونگ را در آستانه بازی‌های المپیک زمستانی تشدید می‌کند

تگزاس برداشت اجباری اعضای بدنِ تمرین‌کنندگان مدیتیشن فالون گونگ به‌دست رژیم چین را محکوم می‌کند

مقام ارشد سابق آمریکا: رژیم چین در حال ارتکاب به «حداقل سه نسل‌کشی» است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی