Search
Asset 2

چگونگی همکاری وکلا از درون و بیرون چین، برای کشف جنایات برداشت اعضای بدن

برداشت اعضای بدن دیوید ماتاس، تشریح کرد که چگونه همکاری‌اش با یک وکیل داخل چین، به افشای جنایات وحشتناک حزب کمونیست چین منجر شد.
دیوید ماتاس، وکیل حقوق بشر کانادایی، و از نویسندگان گزارش «محصول خونین» (Woody Wu/AFP/Getty Images)

فعالان حقوق بشر و دموکراسی در کشورهای آزاد می‌توانند به نیرویی قدرتمند برای کمک به آزادی کسانی شوند که تحت فشار رژیم‌های مستبد رنج می‌برند.

دیوید ماتاس، وکیل مشهور حقوق بشر کانادایی، و نامزد دریافت جایزه صلح نوبل، با حضور در یک نشست به مناسبت سالگرد تولد گاندی در روز چهارم اکتبر، تشریح کرد که چگونه همکاری‌اش با یک وکیل داخل چین، به افشای جنایات وحشتناک حزب کمونیست منجر شد.

در سال ۲۰۰۶، ماتاس در حال انجام تحقیق مستقلی در مورد ادعاهای شدیداً نگران کننده درخصوص برداشت اجباری اعضای بدن زندانی‌های عقیدتی فالون گونگ در چین بود.

وی با همکاری یک وکیل دیگر به نام دیوید کیلگور قصد داشتند برای ادامه تحقیق به داخل چین بروند که برای این کار نیاز بود فردی در این خصوص از داخل چین دعوت‌نامه بفرستد.

فردی که برای این کار از درون چین داوطلب شد و خود را در معرض خطر جدی آزار رژیم قرار داد، وکیل مشهوری به نام گائو ژی‌شنگ بود، که به «وجدان چین» مشهور است و دیوید ماتاس او را به گاندی تشبیه کرد.

گائو، یک وکیل حقوق بشر خودآموخته بود که به وکالت شهروندانی شهرت داشت که تحت آزار و شکنجه رژیم قرار داشتند. از جمله تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ.

فالون گونگ یک روش مدیتیشن، مراقبه و تزکیه چینی بر مبنای سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که از سال ١٩٩٢ به دلیل فواید چشمگیر در بهبود سلامت روحی و جسمی، در چین محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما رهبر وقت حزب کمونیست چین، جیانگ زِمین، در سال ۱۹۹۹ نگران شد که گسترش آن، باعث حذف باورها و ایده‌های کمونیستی از جامعه شود، بنابراین راه آزار و سرکوب شدید آن را در پیش گرفت.

ماتاس در این نشست گفت «این واقعیت که فالون گونگ مسالمت آمیز، غیر سازمان یافته و غیرسیاسی بود مانع از سردمداران حزب کمونیست نشد که در پی یک هدف آسان برای سرکوب می‌گشتند.»

تمرین کنندگان فالون گونگ به شدت هدف آزار و اذیت در مقیاسی وسیع قرار گرفتند. کسانی که حاضر به رها کردن عقیده خود نبودند در اردوگاه‌های کار در سراسر چین زندانی و شکنجه شدند. چند سال بعد، شایعاتی مبنی بر برداشت اعضای بدن این زندانیان عقیدتی بدون رضایت‌شان برای تغذیه تجارت سودآور اعضای بدن آغاز شد، در حالی که اجساد آنها برای پنهان کردن شواهد سوزانده می‌شد.

از اواخر سال ۲۰۰۴، گائو بارها و بارها نامه‌هایی به مقامات ارشد حزب کمونیست نوشت و خواستار پایان سرکوب طرفداران فالون گونگ و دیگر گروه‌های تحت ستم شد. اما حزب کمونیست پاسخ او را با تشدید آزار و اذیت داد.

زمانی که گائو از ماتاس و کیلگور برای تحقیق در سال ۲۰۰۶ دعوت کرد، حزب کمونیست مجوز وکالت وی را لغو کرد، وی و خانواده‌اش را تحت نظارت پلیس قرار داد، خودسرانه او و کارمندان دفترش را دستگیر کرد.

گائو در پاسخ به ماتاس به او اطمینان داد که خطرات دعوت از کانادایی‌ها برای تحقیق در مورد برداشت اجباری اعضای بدن تمرین‌کنندگان فالون گونگ به دلیل خطر همیشگی زندگی در «یک سیستم دیکتاتوری شیطانی» بسیار بیشتر از این است.

وی در نامه‌ای گفت «منشأ خطر در این سیستم شیطانی غیرانسانی نهفته است، نه آنچه ما تصمیم می گیریم انجام دهیم.»

«محصول خونین»، گزارش ماتاس – کیلگور

آنچه ماتاس و کیلگور در نهایت در تحقیقات خود یافتند، در گزارشی جامع در سال ۲۰۰۶ با عنوان «محصول خونین» شرح دادند، که در واقع مجموعه شواهدی از برداشت غیرقانونی اعضای بدن توسط حکومت کمونیستی چین بود. آنها نتیجه گرفتند که زندانیان عقیدتی فالون گونگ به عنوان بانک زنده اعضای بدن برای تأمین تجارت سودآور پیوند اعضای بدن در چین استفاده می‌شدند.

از جمله شواهد در نظر گرفته شده برای این گزارش تماس ناشناس تلفنی با پزشکان پیوند عضو چینی بود که در آن پزشکان به برداشت اعضای بدن از تمرین کنندگان فالون گونگ اعتراف کردند.

بعداً یک روزنامه نگار و محقق به نام اتان گاتمان با به روزرسانی گزارش «محصول خونین» به کیلگور و ماتاس پیوست. این گزارش که در ژوئن ۲۰۱۶ منتشر شد و «سلاخی» نامیده شد، نتیجه گرفت که تعداد پیوندهای انجام شده در چین بسیار بیشتر از تعداد رسمی اعلام شده است و منبع اصلی اعضای بدن، افراد بی‌گناهی است که کشته می‌شوند، و در درجه اول تمرین کنندگان فالون گونگ هستند.

سال گذشته دادگاه مستقلی در لندن، پس از یک سال تحقیق تأیید کرد که زندانیان عقیدتی «در مقیاس قابل توجهی» در چین برای اعضای بدن خود کشته شده‌اند و همچنان نیز کشته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: یک دادگاه مستقل: چین هنوز در حال کشتن انسان‌ها برای برداشت اجباری اعضای بدن است

شجاعت گائو

ماتاس گفت، شجاعت گائو در همکاری با آنها برای کشف این حقایق تکان‌دهنده بسیار باارزش بوده و گائو وی را به ادامه تحقیق و استقامات در این راه ترغیب کرد.

شجاعت گائو بهای زیادی داشت. پس از دعوت ماتاس توسط گائو، وی بارها توسط پلیس چین ربوده شد، به سختی شکنجه شد و چندین بار به زندان افتاد. مقامات همسر و فرزندان وی را تهدید کردند، و در نتیجه در سال ۲۰۰۹ همسر و فرزندانش به آمریکا گریختند.

گائو در سال ۲۰۱۴ پس از سه سال زندان در چین آزاد شد، اما در آگوست ۲۰۱۷ بازداشت شد و محل نگهداری وی هنوز مشخص نیست، و ناپدید است.

ماتاس در ادامه سخنرانی خود توصیه‌هایی را در زمینه اقدامات پزشکی، حقوقی، بازرگانی و تحقیقاتی در کانادا، برای جلوگیری از برداشت اجباری اعضای بدن در چین ارائه داد.

ماتاس گفت که کانادا باید استان‌ها را ملزم کند که همه موارد گردشگری پیوند عضو را گزارش دهند و باید قوانین سفت و سختی در خصوص ممنوعیت و محدودیت پیوند عضو در خارج از کشور تصویب کند.

وی گفت کانادا همچنین باید تحریم‌های مگنیتسکی را در مورد مقامات چینی که مستقیماً در آزار و شکنجه فالون گونگ درگیر هستند را اعمال کند. درخواستی که انجمن فالون دافا کانادا در سال ۲۰۱۸ به دولت لیبرال ارائه کرده است.

مطالب دیگر:

ازدواج در بیمارستان: آخرین آرزوی بیمار سرطانی برآورده شد!

بررسی رسوایی ایمیل‌های خانواده بایدن، در سنای ایالات متحده: ایمیل‌‌‌‌‏ها معتبرند

مقامات عالی‌رتبه ایالات متحده حزب کمونیست چین را به‌خاطر تهدیدش علیه جهان آزاد محکوم می‌کنند

داستانی از چین باستان: تقوای عظیم، نوش‌دارویی عالی است!

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی