Asset 2

تاریخچه ناگفته پشت روز اعلامیه آزادی بردگان در آمریکا

بردگان نباید بگذاریم نظریه انتقادی نژاد تاریخ کشورمان و تاریخچه جونتینت را با هدف تناسب با اهداف سیاسی بازنویسی کند. ر عوض باید در مسیر
(Public Domain)

طرفداران نظریه انتقادی نژاد این دروغ را ترویج می‌دهند که تاریخ آمریکا مملو از نژادپرستی ذاتیست و ریشه آن به ورود اولین مهاجران به خاک این کشور برمی‌گردد. این جنبش تا جایی توجه همگان را به خود معطوف کرده است که حتی یکی از سناتورهای کنونی ایالات متحده، سناتور تیم کین (دموکرات، ویرجینیا) ادعا کرده است «ایالات متحده برده‌داری را از کسی به ارث نبرد. ما خودمان آن را خلق کردیم».

این اظهار نظر علاوه بر اشتباه بودن به خوبی نشان می‌دهد که چگونه دروغ‌هایی از این قبیل درباره تاریخ کشورمان عادی‌سازی شده‌اند.

تاریخ اصلاح‌طلب‌ها به اشتباه درباره گذشته آمریکا دروغ می‌گوید و رویکرد آن در قبال تاریخچه پشت روز اعلامیه آزادی بردگان در آمریکا (جونتینت) در قیاس با حقایق تاریخی، ناقص و غلط است. روز اعلامیه آزادی بردگان در آمریکا از منظر تاریخی نه تنها لکه ننگی بر تاریخ آمریکا نبوده بلکه همواره به عنوان پیروزی عظیمی در راه تحقق وعده‌های اعلامیه استقلال قلمداد شده است.

اکثر آمریکایی‌ها از جمله آن دسته از اعضای کنگره که به تصویب این روز تعطیل ملی جدید رای داده‌اند از تاریخچه کامل آن و علت سابقه دیرینه جشن گرفتن این روز در ایالت تگزاس بی‌خبرند.

ژنرال اتحادیه گوردون گرینجر روز ۱۹ ژوئن ۱۸۶۵، دو سال و نیم پس از تصویب اعلامیه آزادی بردگان آمریکا به دست پرزیدنت آبراهام لینکن، در شهر گالوستون، تگزاس فرود آمد و اعمال قانونی این اعلامیه را به طور رسمی اعلام کرد.

نیروهای اتحادیه در زمان اعمال اعلامیه آزادی بردگان توسط گرینجر توانسته بودند با موفقیت هرچه تمامتر به پیشروی خود ادامه دهند و از این رو، سایر ایالت‌های قیام‌گر بسیاری از بردگان خود را به ایالت تگزاس فرستاده بودند و به همین دلیل تخمین زده می‌شد قریب به ۴۰۰،۰۰۰ برده در این ایالت چشم انتظار آزادی به حق خود بودند. این اعلامیه فصل دهشتناکی از تاریخ تگزاس را خاتمه داد و آغاز عصر جدیدی را در این ایالت رقم زد.

تگزاس دورترین منطقه مؤتلفه بود و تا زمان اشغال آن به دست ارتش اتحادیه، اعلامیه آزادی بردگان را اجرا نکرد. جنگ در ایالت تگزاس حتی پس از تسلیم لی در دادگاه آپوماتوکس نیز ادامه یافت. نبرد آخرین زمین در جنگ مزرعه پالمیتو پیروزی کوچکی برای نیروهای مؤتلفه بود. سرانجام در ۲۶ می ژنرال نیروهای مؤتلفه در جزیره گالوستون تسلیم شد.

گرینجر پس از آن‌که در روز ۱۹ ژوئن وارد گالوستون شد بلافاصله دستور آزادی کامل و تمام و عیار تمامی بردگان را صادر کرد. شرح دستور او بدین صورت بود: «مردم تگزاس آگاه باشند مطابق با اعلامیه شاخه اجرایی ایالات متحده، تمامی بردگان آزاد هستند. این اعلامیه برابری بی قید و شرط در تمامی موارد حقوق فردی را شامل می‌شود».

با پخش شدن خبر این اعلامیه آوای جشن و پایکوبی در سراسر تگزاس طنین‌انداز شد. این روز به یاد ماندنی که عموماً از آن با نام جونتینت یاد می‌شود آخرین روز برده‌داری را در ایالت تگزاس رقم زد. ۱۹ ژوئن به سرعت به یکی از فرخنده‌ترین روزها در ایالت تگزاس تبدیل شد و بردگان آزادشده گروه گروه گرد هم می‌آمدند و پیروزی نیروهای اتحادیه و تصاحب حقوق انسانی طبیعی و آزادی خود را جشن می‌گرفتند.

بسیاری از آفریقایی-آمریکایی‌های آزادشده پس از اولین مراسم جشن روز اعلامیه آزادی بردگان در آمریکا (جونتینت) گرد یکدیگر آمدند تا به بنیان‌گذاری حزب جمهوری‌خواه تگزاس کمک کنند و یکصدا خواهان قانون اساسی جدیدی شدند که بتواند از آزادی‌های مدنی آنان به نحو بهتری حافظت کند.

جونتینت تا پیش از سال ۱۹۸۰ به عنوان روز تعطیل ایالتی تصویب نشده بود، اما با این وجود مردم از سال ۱۸۶۶ همواره آن را جشن گرفته‌اند و از سال ۱۸۶۸ به بعد نیز به صورت قانونی به عنوان روز آزادی شناخته شده است. قانونگذاران آفریقایی-آمریکایی جمهوری‌خواه ایالت تگزاس نیز از همان اوایل سال ۱۸۷۶ درخواست‌هایی را برای تعطیلی روز جونتینت و شرکت در جشن مرگ برده‌داری مطرح کرده بودند. تگزاس که سابقاً در جبهه موتلفه می‌جنگید دارای پایگاه‌های اتحادیه‌گرا و جمهوری‌خواه قدرتمندی بود و با آغاز قرن جدید، بسیاری از مراسمات بزرگ جشن روز جونتینت به فرصتی برای اهالی تگزاس از نژادهای مختلف تبدیل شده بود تا نزد یکدیگر جمع شوند و تحقق آزادی را جشن بگیرند.

اما باید به خاطر داشته باشیم که جونتینت پایان برده‌داری در ایالات متحده یا قاره آمریکا نبود. برده‌داری در ایالات متحده تا زمان تصویب اصل سیزدهم قانون اساسی در تاریخ ۶ دسامبر ۱۸۶۵ همچنان به قوت خود باقی بود. علی‌رغم جشن و سرور آفریقایی-آمریکایی‌ها در اولین مراسم روز جونتینت، مسیر نبرد برای برابری و حفاظت تمام و عیار از آزادی خدادادی تمامی آمریکایی‌ها همچنان مملو از دشواری‌ها‌ و سختی‌های فراوان بود.

اما از دیدگاهی کلی‌تر، ۱۹ ژوئن ۱۸۶۵ یکی از مهم‌ترین نقاط اوج سنت دیرینه و پرتلاطم ضدبرده‌داری در آمریکا بود.

آمریکا علی‌رغم چشم‌پوشی حکایت‌های آکادمیک و مردمی امروزی، در مسیر ارتقاء استانداردهای آزادی و مقابله با برده‌داری در جهان پیشرو بود. در حقیقت، ایالت ماساچوست از اوایل سال ۱۷۹۰ برده‌داری را به کلی ریشه‌کن کرده بود. همگی ایالت‌های شمال آمریکا تا سال ۱۸۰۴ قوانینی را برای لغو فوری یا تدریجی برده‌داری به تصویب رسانده بودند. بسیاری از پدران بنیان‌گذار آمریکا از صمیم قلب از امید برای پایان کامل و همیشگی برده‌داری سخن گفته بودند.

جونتینت در تگزاس تجلی امیدی بود که بر پایه اصول آزادی اعلامیه استقلال بنا نهاده شده بود؛ این‌که «همه انسان‌ها برابر آفریده شده‌اند» و «آفریدگارشان حق زندگی، آزادی و جستجوی خوشبختی را به آن‌ها اعطا کرده است».

فردریک داگلاس در تشویق مردم آمریکا می‌گوید: «اعلامیه استقلال حلقه نگهدارنده زنجیره سرنوشت کشور ماست؛ پس مسلماً به آن فکر می‌کنم. اصولی که در آن آمده‌اند اصولی نجات‌بخش هستند. به این اصول ایمان داشته باشید، در هر شرایطی، در هر مکانی، در برابر تمامی دشمنان و به هر قیمتی به آنان پایبند باشید».

نباید بگذاریم نظریه انتقادی نژاد تاریخ کشورمان و تاریخچه جونتینت را با هدف تناسب با اهداف سیاسی بازنویسی کند. در عوض باید در مسیر طولانی نبرد برای آزادی، این روز تاریخی را در کنار یکدیگر جشن بگیریم و به خاطر داشته باشیم که همواره در همه نسل‌ها باید از حقوق سلب‌ناشدنی «زندگی، آزادی و جستجوی خوشبختی» حفاظت کنیم.

نوشته: تیموتی بارتون رئیس وال‌بیلدرز است؛ وال‌بیلدرز یک موسسه ملیست که در زمینه روشن‌گری درباره حقایق راستین درباره بنیان‌گذاری آمریکا، قانون اساسی‌مان و تاریخ غنی‌مان فعالیت می‌کند.

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

تحقیق درباره ۱۹هزار فرم گمشده مربوط به آرای پستی شهرستان فولتون آغاز شده است

دیدگاه: واشنگتن دی سی، قلمروی حزب کمونیست چین

بایدن می‌گوید رهبر چین «دوست قدیمی» او نیست

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی