Asset 2

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از نیمی از جوانان آمریکایی نظر مثبتی نسبت به چین ندارند

(Betsy Joles/Getty Images )
(Betsy Joles/Getty Images )

یک نظرسنجی جدید منتشر شده در تاریخ ۲۵ آوریل نشان می‌دهد که پنجاه و سه درصد از آمریکایی‌های جوان تا حد زیادی رژیم چین را « نامطلوب » می‌دانند.

در این نظرسنجی که توسط مؤسسه مشهور پیو انجام شده است، دیدگاه‌های مردم آمریکا درباره چین، در طول همه‌گیر شدن ویروس حزب کمونیست چین ( کرونا ) مورد بررسی قرار گرفته است.

این پژوهش از ۳ تا ۲۹ مارس ۲۰۲۰، در بین هزار فرد بزرگسال در ایالات متحده انجام شده است و نتیجه مشخص کرد که تقریباً دو سوم آمریکایی‌ها اکنون می‌گویند که آنها دیدگاه نامساعدی از چین دارند. این نتایج نشانگر منفی‌ترین سطح دیدگاه آمریکایی‌ها نسبت به چین از سال ۲۰۰۵ تا کنون است.

آمریکایی های مسن بیشتر از بزرگسالان جوان نسبت به چین نگران هستند. به طوری که اکثر افرادی که هنوز نظر مطلوبی نسبت به چین دارند، در بازه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال هستند. با این حال شمار افراد جوانی که نظر منفی نسیت به چین پیدا کرده‌اند نسبت به نظرسنجی‌های پیشین، تقریباً دو برابر شده است.

در این بررسی همچنین مشخص شد که افراد آمریکایی با گرایش جمهوری‌خواهی تمایل بیشتری دارند که دیدگاههای نامطلوب و منفی نسبت به رژیم چینی داشته باشند، و این دیدگاه منفی در میان دموکرات‌ها کمتر بوده است، با این حال نتایج نشان داد دموکرات‌ها نیز نسبت به گذشته دید منفی‌تری به چین پیدا کرده‌اند.

دلیل ایجاد دیدگاه منفی در افراد، عمدتاً مسائلی مربوط به تهدیدهای امنیتی از سوی چین، مسائل اقتصادی مانند آسیب‌هایی که چین به بازار کار آمریکا وارد می‌سازد و نیز عدم تعادل تجارت بین دو کشور و نیز مسائل نظامی است.

همچنین نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که همزمان با کاهش نظر مطلوب نسبت به چین در میان آمریکایی‌ها، به همین ترتیب اعتماد به رهبر چین، شی جین‌پینگ، نیز تا حد زیادی از بین رفته است که دلیل عمده آن، سوء رفتار رژیم در جریان شیوع ویروس کرونا است. به طوری که  تقریباً ۷۱ درصد از افراد معتقدند که وی اعتماد به نفس کافی را در اداره امور ندارد.

همانطور که پیش از این اپک تایمز گزارش داده بود، مقامات حزب کمونیست چین در اوایل ماه دسامبر سال گذشته، می‌دانستند که ویروسی که باعث بیماری کووید۱۹ می‌شود در شهر ووهان ظاهر شده است، اما این اطلاعات حیاتی را با سایر نقاط جهان به اشتراک نگذاشتند و اقدام به پنهانکاری کردند. درعوض، آنها کسانی را که سعی در هشدار درباره این خطر کردند، از جمله یک پزشک را دستگیر کردند و آنها را به انتشار شایعات متهم کردند. حزب کمونیست از پوشش رسانه‌ای در مورد آن جلوگیری کرد و هرگونه اشاره به آن را از رسانه‌های اجتماعی حذف کرد.

نظرسنجی اخیر پس از آن صورت گرفت که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، خواستار شفاف‌سازی چین در خصوص چگونگی شروع اشاعه ویروس شد.

پومپئو در سخنان خود گفت: « می‌‌‏دانیم که شروع این موضوع در ووهان چین بوده است. آنجا منشأ این ویروس است. ما باید بفهمیم که چگونه این اتفاق افتاده است. موضوع فقط مجازات سیاسی یا پاسخگویی چین نیست. اهمیت موضوع در این است که باید این را اکنون بدانیم تا بتوانیم زندگی‌های مردم را نجات دهیم. »

وی افزود باید دانشمندان، دانشگاهیان و اپیدمیولوژیست‌های ما به داده‌ها، نمونه‌های ویروس و به مکان‌های مورد نظر دسترسی داشته باشند. اینها همه مواردی هستند که می‌‌‏توانند به حل مشکل کمک کند. تا به این شکل کسب و کار را مجدداً در کشور به راه بیاندازیم، و جان خود را نجات دهیم.

 

اپک تایمز:

 

عضو ارشد اندیشکده کانادا: بحران جهانی ناشی از رژیم حزب کمونیست چین

گزارش سالانه ۲۰۲۰ کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده: برداشت اجباری اعضای بدن تمرین‌کنندگان زنده فالون گونگ در چین ادامه دارد

تأملاتی درباره پاندمی با اشاره به سفر به غرب

 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی