Search
Asset 2

رئیس سیا: چین با دقت در حال بررسی جنگ روسیه و اوکراین برای جاه طلبی‌هایش در مورد تایوان است

برنز در طی مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز، حدس زد که رهبری چین از راه‌هایی که اوکراینی‌ها از طریق تلاش «کل جامعه» در برابر تجاوز روسیه مقا
ویلیام برنز، مدیر سیا، در 10 مارس 2022 در برابر کمیته اطلاعات سنا در واشنگتن شهادت می دهد. (Kevin Dietsch/Getty Images)

ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا روز شنبه گفت، چین مقاومت اوکراینی‌ها و هزینه‌های اقتصادی‌ای را که روسیه در نتیجه حمله به اوکراین متحمل شده به‌دقت ارزیابی می‌کند و در عین حال مراقب تایوان است.

برنز در طی مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز، حدس زد که رهبری چین از راه‌هایی که اوکراینی‌ها از طریق تلاش «کل جامعه» در برابر تجاوز روسیه مقاومت کرده‌اند، تحت تأثیر قرار گرفته است.

برنز معتقد است که پکن از نزدیک جنگ روسیه و اوکراین را زیر نظر داشته است تا هزینه‌ها و پیامدهای استفاده از زور برای به دست آوردن کنترل تایوان را بررسی کند، جزیره‌ای که چین آن را بخشی از قلمرو خود می‌داند.

«من حتی یک دقیقه هم فکر نمی‌کنم که این اتفاق تصمیم [شی جین پینگ] رهبر چین برای کنترل تایوان را از بین برده باشد. اما من فکر می‌کنم این چیزی است که بر محاسبات آنها در مورد چگونگی و زمان انجام این کار تأثیر می‌گذارد.»

چین از محکوم کردن روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین خودداری کرده و دلیل آن را «نگرانی‌های مشروع روسیه در مورد مسائل امنیتی» ذکر کرده است. دو کشور در روز افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن در ۴ فوریه، شراکت «بدون محدودیت» را اعلام کردند.

روسیه تایوان را به عنوان «بخش جدا نشدنی چین» می‌شناسد و استقلال جزیره را «به هر شکلی» رد می‌کند، در حالی که بر اساس بیانیه مشترک آنها، پکن از مخالفت روسیه با گسترش ناتو حمایت می‌کند.

با این حال، برنز گفت که شی از وارد شدن آسیب به اعتبارش ناشی از همراهی با «بی‌رحمی» رهبری روسیه و این واقعیت که جنگ منجر به همکاری قوی‌تر بین ایالات متحده و اروپا شده است، «ناراحت» است.

او افزود که شی همچنین از عدم اطمینان اقتصادی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین ناآرام است.

برنز خاطرنشان کرد: «من فکر می‌کنم تجربه تلخی که روسیه [ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه] در اوکراین در ۱۰ یا ۱۱ هفته گذشته از بسیاری جهات متحمل است، نشان می‌دهد که این دوستی در واقع محدودیت‌هایی دارد».

تنش‌ها بین تایوان خودمختار و رژیم کمونیستی پکن تشدید شده است، به‌طوری که چین بزرگترین تهاجم اخیر خود را به منطقه دفاع هوایی تایوان در ۶ می با مشارکت ۱۸ هواپیمای جنگی، از جمله جنگنده‌ها و بمب افکن‌ها انجام داد.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که ۱۸ هواپیمای چینی شامل ۱۲ جت جنگنده J-11 و J-16 و دو بمب افکن H-6 را در حال ورود به منطقه شناسایی دفاع هوایی این کشور (ADIZ) شناسایی کرده است.

تایوان با صدور هشدارهای رادیویی و استقرار سامانه های موشکی دفاع هوایی برای نظارت بر هواپیماهای جنگی چین پاسخ داد.

این دومین حمله بزرگ پکن به قلمرو هوایی تایوان است. ارتش چین در ۲۳ ژانویه ۳۹ هواپیمای جنگی شامل جت‌های جنگنده و یک بمب افکن را به ADIZ جزیره فرستاد.

مطالب دیگر:

ایلان ماسک خواستار شکل‌گیری تحقیقات در مورد گروه‌های چپ‌‌گرای افراطی است

ترامپ ضمن انتقاد از عملکرد بایدن گفت آمریکا دیگر احترامی در جهان ندارد

رژیم چین تحت فشار تحریم‌ها لحن خود را در مورد جنگ اوکراین تغییر می‌دهد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی