Search
Asset 2

شکایت حقوقی یکی از منصوبان ترامپ علیه دولت بایدن

برکناری مقام مسئولی که توسط رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ به سمت خود منصوب شده بود از دولت بایدن به اتهام تهدید به برکناری خود شکایت کرد،
(SAUL LOEB/AFP via Getty Images)

مقام مسئولی که توسط رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ به سمت خود منصوب شده بود از دولت بایدن به اتهام تهدید به برکناری خود شکایت کرد، برکناری که به ادعای او غیرقانونی است.

ترامپ در آگوست ۲۰۲۰ راجر سِوِرینو، از مسئولان سابق وزارت بهداشت و خدمات انسانی را به عنوان یکی از اعضای مجمع اداری ایالات متحده منصوب و ماه گذشته در همان سمت ابقا کرد.

قرار بر این بود که سورینو تا سه سال آینده در مقام خود باقی بماند. اما به گفته او، این هفته ایمیلی از گاتم راگوان، معاون رئیس دفتر کارکنان ریاست جمهوری در کاخ سفید دریافت کرده که در آن از او خواسته شده از مقام خود استعفا بدهد. راگوان هم چنین به او اخطار داده که اگر حاضر به استعفا نشود، ناچار از کار برکنار خواهد شد.

دادخواست حقوقی که در روز سوم فوریه در دادگاه ناحیه‌ای ایالات متحده در ناحیه کلومبیا بر علیه بایدن و راگوان ثبت شده بیان می‌کند: «طبق فصل (۵) قانون ایالات متحده، ماده (۵۹۵) یا اصل دوم قانون اساسی، پرزیدنت بایدن هیچ حقی برای پایان دادن به عضویت آقای سورینو در این انجمن ندارد. آقای سورینو به دنبال آن است که با کسب یک قرار منع تعقیب موقت و حکم دادگاه مقدماتی از عزل غیرقانونی خود جلوگیری کند.»

نه کاخ سفید و نه مجمع اداری ایالات متحده (ACUS) به درخواست ها برای اظهارنظر در این مورد پاسخی نداده است.

سورینو گفته که به ایمیل راگوان پاسخ داده و از او پرسیده تقاضای استعفای او بر چه مبنایی مطرح شده. او هیچ پاسخی از راگوان یا فرد دیگری در دولت دریافت نکرده است.

طبق این دادخواست، دیگر اعضای انجمن نیز درخواست‌های مشابهی برای ارائه استعفای خود دریافت کرده‌اند.

اما سورینو حاضر به استعفا نیست.

او در بیانیه جداگانه‌ای گفته است که تاکنون یک عضو فعال و موثر انجمن بوده و هیچ دلیلی برای برکناری او وجود ندارد.

او گفت: «نکته قابل توجه این است که دولت ترامپ هیچ یک از اعضای ACUS منصوب اوباما را پیش از به پایان رسیدن دوره عضویتشان کنار نگذاشت و فکر می کنم این اولین بار در تاریخ پیدایش ACUS باشد که رئیس جمهوری تلاش کرده دست به چنین کاری بدست زند. تلاش غیرقانونی پرزیدنت بایدن برای کنار گذاشتن من فاش می‌کند که وعده های قشنگ او برای بهبود و اتحاد همه آمریکایی‌ها چیزی بیش از یک حقه بازی ریاکارانه نیست.»

سورینو تا ژانویه امسال در وزارت بهداشت و خدمات انسانی (HHS) مشغول به کار بود. او اکنون در مرکز اخلاق و قانون همگانی، مدیریت «پروژه پاسخگویی HHS» را بر عهده دارد.

از تاریخ ۴ فوریه لیستی که اعضای انجمن ACUS را معرفی می‌کند فقط ۶ صندلی از ۱۰ صندلی موجود را اشغال شده اعلام کرده است. سورینو یکی از اعضایی است که در فهرست سایت حضور ندارد.

این انجمن با ترکیبی از مقامات رسمی دولتی و شهروندان عادی تشکیل می‌شود که توسط رئیس جمهور به این سمت گماشته می‌شوند.

براساس وبسایت ACUS، انجمن جلسات عمومی برگزار می‌کند، به وسیله اجلاس  ACUS اتخاذ آیین نامه و مقررات جدیدی را پیشنهاد می‌دهد، برنامه بودجه را بررسی می‌کند، انتصاب اعضای دولت را تایید می‌کند و مطالعات تحقیقاتی انجام می‌دهد.

انجمن ACUS یک نهاد فدرال مستقل به شمار می رود که موظف است نمایندگان متخصص از بخش دولتی و بخش خصوصی را گرد هم بیاورد تا با همفکری هم توصیه هایی برای اصلاح آیین و روال اداری ارائه کنند.

مطالب دیگر:

رأی مجلس نمایندگان آمریکا به محرومیت مارجوری تیلور گرین از مناصبش در کمیته‌

مت گیتس: حاضرم به خاطر دفاع از ترامپ از مجلس نمایندگان استعفا دهم

ویرجینیا برای محکوم‌کردن برداشت اجباری اعضای بدن در چین لایحه‌ای را تصویب می‌کند

پکن از بایدن می‌خواهد طبق قواعد چین بازی کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی