Search
Asset 2

بر روی منوی فست فودها در رستوران‌های انتاریو برچسب کالری نصب می‏‌شود

(Shutterstock*)
(Shutterstock*)

در فست فودهای زنجیره‌‏ای سراسر انتاریو به زودی برچسبی با محتوای مقدار کالری غذاها گذاشته می‌‏شود. اما یک منتقد بهداشت عمومی می‌‏گوید این نوع برچسب‌‏ها می‌‏تواند زنان را وادار به تصمیم گیری برای انتخاب غذایی ناسالم کند.

این کار در پی بخشی از تلاش دولت با وضع قوانین جدید در ۱ ژانویه ۲۰۱۷ جهت جلوگیری از چاقی و تشویق به تغذیه سالم صورت گرفته است.

همراه با اطلاعات کالری، رستوران‌‏های زنجیره‌‏ای یک «بیانیه» به منظور کمک به مصرف کنندگان برای درک بهتر تعداد کالری به نمایش خواهد گذاشت. در این بیانیه گفته شده که بزرگسالان به ۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری در روز نیاز دارند اما نیازهای کالری افراد متفاوت است.

بیل جفری، مدیر اجرایی مرکز بهداشت کانادا معتقد است که این مقدار کالری به خصوص برای زنان خیلی زیاد است.

کالری ذکر شده قطعا بالاتر از آن چیزی است که بهداشت کانادا به افراد توصیه می‏کند. آژانس نشان می‌‏دهد زنان ۳۱-۵۰ ساله با سطح پایینی از فعالیت ۱۸۰۰ کالری در روز مصرف می‌‏کنند. مردان با همان فعالیت باید در حدود ۲۳۵۰ کالری در روز مصرف کنند.

جفری در این باره گفت: «اگر مردم واقعا به آن توجه کنند، این مسئله به ایجاد یک اپیدمی چاقی در انتاریو با مصرف کالری بیشتر تبدیل می‌‏شود.»

دیوید جنسن، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان انتاریو و مسئول برچسب زدن منوهای غذاهای فست فود، گفت: پیشنهاد نصب کالری غذاهای فست فود با توجه به رایزنی‌‏های گسترده و بررسی صورت گرفته است.

او گفت که وزارت در حال بررسی نظر افراد در این مورد است، اما نگفت که آیا این بدان معناست که برچسب‌‏ها می‌‏توانند تغییر کنند.

زنان، بیشتر احتمال دارد که برچسب مواد غذایی را مطالعه کنند

نیازهای کالری با توجه به سن، جنس، اندازه بدن یک شخص و سطح فعالیت فیزیکی متغیر است.

به گفته جفری ۶۰۰ کالری اضافی در روز برای زنان تفاوت زیادی به همراه دارد. حتی ۲۰۰ کالری اضافی در روز می‌‏تواند به افزایش وزن کمک کند.

وی همچنین گفت که خوانندگان اطلاعات تغذیه بر روی برچسب‌‏های مواد غذایی و منوها اکثراً زن هستند. «دیوید هاموند»، استاد دانشکده بهداشت عمومی و سیستم‌‏های بهداشتی در دانشگاه واترلو نیز این مطلب را تأیید کرد.

هاموند که درباره اثربخشی برچسب روی منوها بر روی افراد تحقیق کرده است، می‌‏گوید بیشتر مردم برچسب روی بسته بندی مواد غذایی را به خوبی نمی‌‏خوانند «اما زنان، بیشتر از مردان به احتمال زیاد آن‌‏ها را می‌‏خوانند.»

جفری نیز گفت که مزایای اضافه کردن اطلاعات کالری به منوها ثابت نشده است.

به گفته جنسن برخی مطالعات نشان می‌‏دهد که برچسب کالری بر روی غذاها مزایای کمی در مکان‌‏هایی مانند مک دونالد داشته است اما مطالعات دیگر حاکی از این است که این مسئله اثر ناچیزی در رستوران و یا سالن‌‏های غذاخوری دیگر دارد.

متخصصین تغذیه می‌‏گویند که محدوده کالری مصرفی افراد در روز بیش از حد گسترده است

چهارم آگوست، متخصصین تغذیه از کانادا، انجمن بهداشت عمومی انتاریو و انجمن تغذیه انتاریو با ارسال نامه‌‏ای به دکتر «اریک هاسکینز»، وزیر بهداشت گفتند که محدوده کالری پیشنهاد شده به «هدف مورد نظر برای افزایش توانایی مصرف کنندگان در انتخاب منوی آگاهانه دست نیافته است.»

آن‌‏ها پیشنهاد کردند که برچسب‌‏های فست فود در استان تا ۲۰۰۰ کالری و نه بیشتر را پوشش دهد؛ چراکه بیشتر از این طیف می‌‏تواند موجب سردرگمی افراد ‌‏شود.

قرار است سدیم از روی برچسب منوها حذف شود. این تصمیم باعث شد که متخصصین تغذیه کانادا و دکتر «دیوید مکیوئن»، پزشک ارشد تورنتو خواستار تجدید نظر دولت شوند.

به نظر جنسن، برچسب کالری به عنوان اولین گام دولت محسوب می‌‏شود. وی معتقد است که مصرف کالری، عامل عمده تعیین کننده وزن است. وی گفت که دولت به تحقیق درباره اینکه آیا منوها اطلاعات بیشتری نیاز دارد، ادامه خواهد داد.

شمارش کالری، یک روش منسوخ شده است

«کیت کامو»، متخصص تغذیه و سخنگوی متخصصین تغذیه کانادا، گفت: «با وجود موضوعات محدوده کالری مطرح شده توسط جفری، سالم غذا خوردن به معنی شمارش کالری نیست.»

به گفته وی شاید تعداد کالری‌‏ها روی برچسب‌‏ها باید تنظیم شود، اما مطمئن هستم که این کاری با ارزش نیست.

کامو همچنین گفت به طور سنتی قابل درک است که کسی که روزانه ۵۰۰ کالری اضافی در روز مصرف کند یک پوند در هفته اضافه وزن خواهد داشت. اما این مسئله مطلق نیست و نیازهای کالری هر کسی متفاوت است.

وی گفت که به طور مثال ورزشکاران در ریو به دلیل آموزش و ورزش، نیازهای کالری بسیار بیشتری دارند، اما در مقابل من در حالی که پشت یک میز تمام طول روز نشستم، میزان کالری کمتری مصرف می‌‏کنم.

او گفت: حتی اگر شمارش کالری روشی است که کمی منسوخ شده ولی برچسب روی منوها کمک خواهد کرد.

به گفته وی به جای شمارش کالری و یا نوشتن اطلاعات سدیم در منوهای موادغذایی نیاز به آموزش بیشتری داریم تا مردم بتوانند انتخاب‌‏های بهتری داشته باشند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی