Search
Asset 2

ترامپ ادعای ارتباط او با روسیه را «یکی از بزرگ‌ترین تهمت‌های سیاسی تاریخ» خواند

بزرگترین  تهمت‌های سیاسی در تاریخ به مدت سه سال،مجبور بودم با او [هیلاری کلینتون] مبارزه کنم، و با آن افراد بدجنس مبارزه کنم، وهرگز نمی‌توان
(Brandon Bell/Getty Images)

پس از شهادت مدیر کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون در دادگاه فدرال در ۲۰ ماه مه که فاش کرد هیلاری کلینتون مجوز انتشار ادعاهای مبنی بر ارتباط ترامپ با یک بانک روسی را داده است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، آن ادعا را «یکی از بزرگترین  تهمت‌های سیاسی در تاریخ» نامید.

ترامپ روز شنبه به فاکس نیوز گفت: «این یکی از بزرگترین تهمت‌های سیاسی در تاریخ است. به مدت سه سال،مجبور بودم با او [هیلاری کلینتون] مبارزه کنم، و با آن افراد بدجنس مبارزه کنم، وهرگز نمی‌توان آبروی ریخته را بازگرداند. از کجا آبرویم را پس بگیرم؟»

رابی موک، مدیر ستاد انتخاباتی کلینتون، روز جمعه به دادگاه فدرال گفت که اولین بار توسط مارک الیاس، وکیل ارشد کمپین کلینتون، در مورد اتهامات مربوط به ادعای وجود یک کانال پشتیبان محرمانه بین تجارت ترامپ و آلفا بانک روسیه مطلع شده است.

او گفت که کمپین کلینتون به دلیل ترس از اعتبار نداشتن اتهامات، فوراً وارد عمل نشد و خاطرنشان کرد که مسئولان کمپین فاقد تخصص برای ارزیابی ادعاها هستند. زمانی که گروه تصمیم گرفت اطلاعات را با رسانه‌ها به اشتراک بگذارد، موک آن را توسط کلینتون اجرا کرده است.

موک گفت: «ما به او [هیلاری کلینتون] گفتیم که ما این را داریم و می‌خواهیم آن را با خبرنگاری در میان بگذاریم. او با آن موافقت کرد.» موک در ادامه گفت که به یاد نمی‌آورد چه زمانی کلینتون چراغ سبز نشان داد: «تنها چیزی که به یاد دارم این است که او با این تصمیم موافق بود. او فکر می‌کرد که ما تصمیم درستی گرفتیم.»

کارمندان کمپین کلینتون با وجود عدم اطمینان کامل به اتهامات، بعداً اطلاعاتی را در اختیار خبرنگاری قرار دادند که انتظار داشتند او این اطلاعات را پخش کند.

موک گفت: «امید ما این بود که آن‌ها آن را پخش کنند، و اساسی و دقیق به‌نظر برسد.»

اسلیت داستانی را در ۳۱اکتبر۲۰۱۶ منتشر کرد و کلینتون آن را در پستی در توییتر بعد از ظهر همان شب برجسته کرد.

او نوشت: «دانشمندان کامپیوتر ظاهرا یک سرور مخفی را کشف کرده‌اند که سازمان ترامپ را به یک بانک مستقر در روسیه مرتبط می‌کند.»

مایکل ساسمن، وکیل سابق ستاد انتخاباتی کلینتون، به‌طور جداگانه یک نامه و اوراق سفید در حمایت از اتهامات ترامپ و روسیه به سازمان اطلاعات فدرال تحویل داده بود.

جیمز بیکر، مشاور کل سابق اف‌بی‌آی، یکی از بازیگران اصلی تحقیقات روسیه، گفت اگر می‌دانست که یک مخالف ترامپ پشت این ادعاها بوده، به گونه‌ای دیگر عمل می‌کرد. او گفت که اگر می‌دانست ساسمن به نمایندگی از کمپین کلینتون عمل می‌کند، احتمالاً با او ملاقات نمی‌کرد.

بیکر، که اکنون به عنوان معاون مشاور عمومی توییتر مشغول به کار است، روز پنجشنبه در شهادت دادگاه فدرال گفت: «مطمئناً سؤالات بسیار جدی در مورد اعتبار منبع» و «صحت اطلاعات» مطرح می‌کرد.

ساسمن به دروغ گفتن به اف بی آی متهم شده است، زیرا وقتی او این اتهامات را به سازمان اطلاعات ارائه کرد، به بیکر گفته بود که برای هیچ موکلی کار نمی‌کند.

‎هم الیاس و هم موک گفتند ساسمن بدون کسب اجازه قبلی از کمپین عمل کرده است.

موک در پاسخ به این سوال که آیا کلینتون ملاقات ساسمن با اف‌بی‌آی را تایید کرده است یا خیر، موک پاسخ داد که «اطلاعی ندارد.»

وقتی برای بار دوم از او سؤال شد، گفت: «نمی‌دانم چرا او [هیلاری کلینتون] این کار را کرد.

مطالب دیگر:

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها: هیچ مدرکی نداریم که ثابت کند واکسن‌ها باعث ایجاد سویه‌های جدید نمی‌شوند

ایلان ماسک: دولت بایدن باید برای تورم کاری کند وگرنه آمریکا به ونزوئلای سوسیالست تبدیل خواهد شد

بلینکن از ارائه کمک اضطراری ۲۱۵ میلیون دلاری برای بحران کمبود مواد غذایی در جهان خبر داد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی