logo_eet

بزرگداشت حماسه سرای بزرگ حکیم ابوالقاسم فردوسی

بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

مراسم باستانی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی امروز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه، با حضور مسئولین، فردوسی شناسان و علاقه مندان در محل آرامگاه این سخن سرای نامی برگزار می‌شود.

در این مراسم شاهنامه خوانی که یک سنت فرهنگی است و ریشه در باورهای ایران زمین دارد توسط پیشکسوتان و شاهنامه خوانان اجرا می‌شود.

از دیگر برنامه‌های این جشن اجرای موسیقی محلی، اجرای تئاتر، نورافشانی و نورپردازی آرامگاه فردوسی است که دراین روز در ساعت۱۷این روز برگزار می‌شود.

دبیر علمی همایش بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی محمد جعفر یاحقی معتقد است که شاهنامه ۱۲۰ سال پیش به زبان ایتالیایی ترجمه شد و کتابی بسیار نایاب بود که توسط یکی از دانشمندان فعلی ایتالیا این کتاب بازآفرینی و در آن زمان از فارسی ترجمه شد، جلد اول این کتاب با همکاری وزارت خارجه و سفارت ایتالیا چاپ شد.

امینی افزود: « در روز ۲۶ اردیبهشت ماه نیز در ساعت ۹:۳۰ همایشی در دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود و رویکرد اصلی این فعالیت بحث شعر و ادبیات است که شخصیت و جایگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی را نشان می‌دهد.»

فردوسی بزرگ ترین سراینده پارسی گو ایران در تمام جهان شناخته شده و مورد احترام است. شاهنامه فردوسی به بیشتر زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده است.

اخبار مرتبط