logo_eet

جمهوری‌خواهان: بایدن به‌‎خاطر فروش ذخایر نفت استراتژیک  آمریکا به شرکت چینی مرتبط با پسرش «قابل استیضاح» است

بشکه های نفت استراتژیک آمریکا به شرکت چینی مرتبط به هانتر بایدن فروخته شده است و دولت بایدن باید پاسخگو باشد و ممکن است منجر به استیضاح رئیس
هانتر بایدن در مراسم مدال آزادی ریاست جمهوری در اتاق شرقی کاخ سفید در واشنگتن، در 7ژوئیه2022 شرکت می‌کند. (Saul Loeb/AFP via Getty Images)

قانونگذاران جمهوری‌خواه گفتند که اقدام دولت بایدن برای فروش نزدیک به ۱ میلیون بشکه از ذخایر نفت آمریکا به چین «با عقل سلیم کاملا مخالف است» و به بهای ازدست رفتن منافع ملی به نفع دشمنان ایالات متحده است و برخی این اقدام را «قابل استیضاح» خواندند.

وزارت انرژی در ماه آوریل ۹۵۰هزار بشکه ذخایر استراتژیک نفت را به یونیپک آمریکا، شاخه آمریکایی بزرگترین شرکت تجاری چین، یونیپک، که به طور کامل متعلق به سینوپک، شرکت پتروشیمی چین است، فروخت.

سینوپک یک شرکت دولتی نفت و گاز چینی مستقر در پکن است که با پسر دوم رئیس جمهور جو بایدن، هانتر بایدن، مرتبط بوده است، که معاملات تجاری خارجی او باعث نظارت فزاینده شده است.

 این فروش، اگرچه در آن زمان کمتر مورد توجه قرار گرفت، با واکنش شدید قانونگذاران جمهوری خواه مواجه شد. مقامات گفتند: «از آنجایی که ذخایر نفت استراتژیک ایالات متحده (SPR)، به پایین ترین سطح تاریخی خود رسیده است، در حالی که آمریکای‌‌ها در سراسر کشور افزایش شدید قیمت گاز و گازوئیل را تجربه می کنند، چنین اقدامی در تضاد با منافع آمریکا است و امنیت ملی را به خطر می‌اندازد.»

 سناتور مارکو روبیو (جمهوری‌خواه فلوریدا)، که در ماه ژوئن لایحه ای را برای ممنوعیت صادرات نفت به چین ارائه کرد، به اپک تایمز گفت: «دولت بایدن نباید ذخایر ما را که برای کشورمان نیاز داریم به چین بفرستد.این احمقانه است و عقل سلیم را به چالش می‌کشد.»

نمایندگان تروی نلز (تگزاس) و مایک لویچیک (جمهوری‌خواه اوهایو) فروش نفت آمریکا به چین در دولت بایدن را «قابل استیضاح» توصیف کردند.

نلز در توییتر گفت: «در حالی که شما پنج دلار به ازای هر گالن در پمپ می‌پردازید و برای پرداخت قبض برق خود با مشکل مواجه هستید، بایدن یک میلیون بشکه از نفت ذخیره شده ما را به چین فروخت تا خانواده‌اش بتوانند پولی به جیب بزنند. این قابل استیضاح است.»

روابط هانتر بایدن

طبق گزارش ۲۱ آوریل وزارت انرژی، ارزش قرارداد یونیپک ۹۸.۱۳۵ میلیون دلار بود. یونیپک یکی از ۱۲ شرکتی بود که برنده قرارداد دومین فروش اضطراری وزارت انرژی به میزان ۳۰ میلیون بشکه شد.

این وزارتخانه این اقدام را به‌عنوان گامی برای رسیدگی به دردی که آمریکایی‌ها در پمپ بنزین احساس می‌کنند و «هزینه‌های کمتر برای آمریکایی‌ها در آینده» توصیف کرد.

سینوپک از طریق BHR Partners، یک شرکت سهام خصوصی که هانتر در راه اندازی آن کمک کرده است، به هانتر متصل است. این شرکت مجموعاً ۱۰ میلیارد یوان (تقریباً ۱.۵ میلیارد دلار) در سال ۲۰۱۴ در سینوپک سرمایه گذاری کرد.

هانتر تا آوریل ۲۰۲۰ عضو هیئت مدیره BHR بود و ۱۰ درصد از سهام این شرکت را تا ماه مه گذشته در اختیار داشت، اگرچه مشخص نیست که آیا او سهام خود را واگذار کرده است یا خیر.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در ماه فوریه در پاسخ به سوالی درباره سهام کسب‌وکار هانتر به خبرنگاران گفت: «او تلاش می‌کند تا سرمایه‌گذاری‌اش را کاهش دهد.»

علاوه بر یونیپک، برندگان قرارداد شامل غول های نفتی ایالات متحده مانند اکسون موبیل و شورون و سه شرکت مستقر در سوئیس نیز می‌شوند. ۹ شرکت در دور سوم فروش ۴۰ میلیون بشکه نفت خام در اواخر ماه مه برنده مناقصه شدند.

بر اساس گزارش رویترز، بیش از ۵ میلیون بشکه نفت از ذخایر اضطراری در ماه ژوئن به اروپا و آسیا صادر شد که حداقل یک محموله به چین ارسال شد.

به گزارش AAA، میانگین قیمت ملی گاز در روز جمعه به ۴.۷۲۱ دلار در هر گالن کاهش یافته است که ۵.۸ درصد از اوج ۵.۰۱۶ دلار در اواسط ژوئن کاهش یافته است. اما این قیمت همچنان بیش از ۵۰ درصد بیشتر از زمان مشابه در سال گذشته است.

اندی بیگز (جمهوری‌خواه آریزونا) به اپک تایمز گفت: «سیاست‌های انرژی دولت بایدن این کشور را کاملاً شکست داده است. از عدم تمایل دولت به آزاد کردن انرژی آمریکا تا ارسال ذخایر محدود ما به دشمنانی که با هانتر بایدن در ارتباط هستند، تصمیمات آنها به استقلال انرژی آمریکا پایان داده است.»

بیگز گفت: «قیمت بنزین در بالاترین حد تاریخی قرار دارد، تورم همچنان به سطوح بی‌سابقه‌ای صعود می‌کند، و این دولت به انحراف از شکست‌هایش ادامه می‌دهد و همه را به جز خودشان مقصر می‌دانند». «دولت بایدن راه حلی ندارد زیرا آنها متوجه نمی‌شوند که این مشکل آنهاست.»

در بحبوحه افزایش قیمت نفت، بایدن شرکت‌های نفتی را به سودجویی متهم کرده و از پمپ بنزین‌ها خواسته است که «قیمتی را که در پمپ دریافت می‌کنند پایین بیاورند.»

مطالب دیگر:

دیدگاه: واکسن فایزر به باروری مردان آسیب می‌زند؛ حق با نظریه‌پردازان توطئه بود

ادعای یک هکر مبنی بر داشتن اطلاعات یک میلیارد شهروند چینی از طریق پرونده‌های پلیس

پس از آریزونا و تگزاس، حزب جمهوری‌خواه شهرستان لنگلیدِ ویسکانسین اعلام کرد که بایدن «به‌طور قانونی انتخاب نشده است»

اخبار مرتبط