Search
Asset 2

بعد از چین و روسیه جمهوری اسلامی به هند پیشنهاد قرارداد ۲۵ داده است

هند اگرچه بسیاری از بزرگ‌ترین کسب‌وکارهای جهان در چین مستقر هستند، اما ظاهراً جریان موج در حال تغییر است و تعداد بیشتری از این کسب‌وکارها به
نارندرا مودی، نخست وزیر هند و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در حاشیه اجلاس سران گروه 20 در اوزاکا، در 28 ژوئن 2019، دیدار کردند. (Mikhail Klimentyev/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

بعد از قرارداد‌های محرمانه و طولانی مدت جمهوری اسلامی با چین و روسیه، این بار حکومت ایران به هند پیشنهاد داده است که یک توافق‌نامه راهبردی ۲۵ ساله میان دو کشور امضا شود.

برخی از رسانه‌های هندی با اعلام این خبر عنوان کردند که جمهوری اسلامی بارها تمایل خود برای عرضه نفت به هند را تکرار کرده و حتی به دهلی‌نو اطمینان داده است که می‌تواند به واسطه این قرارداد به تامین نیازهای انرژی هند در میان نوسانات ناشی از درگیری روسیه و اوکراین کمک کند.

به نوشته رسانه‌های هندی قرارداد جدید با جمهوری اسلامی به سومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان کمک می‌کند تا باقیمت‌های بالای انرژی کنار بیاید.

هرچند مقامات رسمی هند سؤال خبرنگاران این کشور در مورد قرارداد ۲۵ساله با جمهوری اسلامی را بی‌پاسخ گذاشتند؛ اما علی باقری کنی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در جریان سفر ماه پیش خود به دهلی و در جریان دیدار با گروهی از کارشناسان تایید کرد که پیشنهاد این توافق‌نامه به دولت هند ارائه شده است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی بر اساس استراتژی نگاه به شرق که از سوی علی خامنه‌ای تعیین شده، دو قرارداد ۲۵ و ۲۰ساله با چین و روسیه به امضا رسانده است. مفاد این قراردادها تا کنون محرمانه باقی مانده و بر خلاف قانون اساسی حتی در مجلس جمهوری اسلامی نیز به تصویب نرسیده‌اند.

بسیاری از کارشناسان مستقل این قراردادها را با معاهده ترکمنچای مقایسه کرده و اجرای آنها را زمینه‌ساز استعمار ایران توسط چین و روسیه می‌دانند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی