Search
Asset 2

بعد از یک سال، راحت‌‌‌‏تر می‌‌‌‏شود کاهش وزن را حفظ کرد

بدن دیگر بیش از این با شما نمی‌‌‌‏جنگد، به عبارتی با شما همراه می‌‌‌‏شود. (Avesun/iStock)
بدن دیگر بیش از این با شما نمی‌‌‌‏جنگد، به عبارتی با شما همراه می‌‌‌‏شود. (Avesun/iStock)

کاهش وزن و نگه‌‌‌‏داشتن آن در همان سطح، مخصوصا برای افراد خیلی چاق می‌‌‌‏تواند بسیار دشوار باشد، اما مطالعه جدید نشان داده که حفظ کردن وزن کم شده برای یک سال، ممکن است راهی باشد برای آموزش مجدد بدن برای پذیرش وزن جدید و کمتر.

دکتر سورِنسِن تورکف، استادیارعلوم زیست پزشکی در دانشگاه کپنهاگ می‌‌‌‏گوید، این مطالعه نشان می‌‌‌‏دهد که اگر یک شخص چاق قادر باشد که کاهش وزن اولیه خود را برای مدتی حفظ کند « در این مطالعه برای مدت یک سال »، بدن در نهایت این وزن جدید را پذیرفته  و در نتیجه در صدد مبارزه با آن نخواهد بود، درست برخلاف موارد معمول که بدن در زمان کمبود کالری انجام می‌‌‌‏دهد «به‌‌‌‏عبارتی در موارد کمبود انرژی مورد نیاز، بدن تمهیداتی می‌‌‌‏اندیشد تا با این وضعیت مقابله کرده و شرایط را بهبود بخشد».

این مطالعه که در مجله اروپایی غدد درون‌‌‌‏ریز چاپ شده است نشان می‌‌‌‏دهد که بعد از حفظ موفقیت‌‌‌‏آمیز کاهش وزن به مدت یک سال، افزایش قابل توجهی در میزان دوهورمون مهارکننده اشتها « جی ال تی یک و پی وای وای » به وجود آمده بود. هورمون گرسنگی «گرلین» هم بلافاصله بعد از کاهش وزن افزایش یافته بود که بعد از یک سال به میزان طبیعی خود بازگشت.

هورمون‌‌‌‏ها قادر هستند که با نقطه تنظیم جدید سازگار شوند، به‌‌‌‏طوری‌‌‌‏که بدن ساده‌‌‌‏تر بتواند ازاضافه شدن وزن اجتناب کند.

نتایج حاکی از آن هستند که هورمون‌‌‌‏ها قادر هستند با نقطه تنظیم جدید سازگار شوند، به‌‌‌‏طوری‌‌‌‏که بدن ساده‌‌‌‏تر بتواند ازاضافه شدن وزن اجتناب کند.

خانم اِوا وینینگ یِپسن « دانشجوی دکترا و نویسنده اول » می‌‌‌‏گوید که می‌‌‌‏دانیم افراد خیلی چاق دارای سطوح پایین‌‌‌‏تری از هورمون مهارکننده اشتها یا جی ال پی یک هستند. نکته خوب این است که حالا قادر هستیم  نشان بدهیم که می‌‌‌‏توانید سطوح این هورمون و همچنین هورمون مهار کننده پی وای وای را افزایش دهید و زمانی‌‌‌‏که این کاهش وزن را برای یکسال حفظ کنید، این سطوح همچنان بالا می‌‌‌‏مانند.

برای این مطالعه بیست فرد سالم اما خیلی چاق به مدت هشت هفته برنامه تغذیه با پودر کم کالری را دنبال کردند و حدود سیزده درصد از وزنشان را از دست دادند. پس از کاهش وزن اولیه، شرکت‌‌‌‏کنندگان وارد یک برنامه نگه‌‌‌‏دارنده پنجاه و دو هفته‌‌‌‏ای شدند که شامل جلسات منظم با حضور یک متخصص تغذیه بالینی بود که در خصوص تغییر شیوه زندگی و دنبال کردن برنامه رژیم ارائه شده، آنها را راهنمایی می‌‌‌‏کرد. اگر وزن شرکت‌‌‌‏کنندگان افزایش می‌‌‌‏یافت، باید که دو وعده از غذای روزانه خود را با یک غذای رژیمی کم کالری جایگزین می‌‌‌‏کردند.

شرکت کنندگان در این مطالعه، در مجموع سه تست غذایی را پشت سر گذاشتند، قبل از کاهش وزن، بلافاصله پس از کاهش وزن و پنجاه و دو هفته بعد از دوره نگهدارنده کاهش وزن، که این نمونه‌‌‌‏های خون بعد از ناشتایی تهیه شدند.

اخبار جالب و مسرت‌‌‌‏بخش در مورد این مطالعه این است که اگر بتوانید کاهش وزن خود را برای یک دوره زمانی نسبتا طولانی حفظ کنید، به نظر می‌‌‌‏رسد که دوره بحرانی را پشت سر گذاشته‌‌‌‏اید و بعد از این مرحله بحران، واقعا برای شما ساده‌‌‌‏تر خواهد بود که کاهش وزن خود را  نسبت به بلافاصله بعد از کاهش وزن اولیه، در همان سطح حفظ کنید.

دکتر سورنسِن تورِکُف می‌‌‌‏گوید که درواقع بدن دیگر بیش از این با شما نمی‌‌‌‏جنگد و یا به‌‌‌‏عبارتی با شما همراه می‌‌‌‏شود، و این برای افرادی که سعی می‌‌‌‏کنند وزنشان را کم کنند خبر خیلی خوبی است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی