logo_eet

چین سومین شهر بندری پرجمعیت جهان را قرنطینه کرد. آیا زنجیره تامین جهانی در خطر است؟

بندر شهر صنعتی نینگبو چین و محل سومین بندر بزرگ کانتینری در جهان به دلیل شیوع اخیر ویروس کووید۱۹ (ویروس حزب کمونیست چین) در قرنطینه است.
کانتینرها در بندر نینگبو، در 9 ژوئن 2005، در جنوب شرقی استان ژجیانگ چین در انتظار بارگیری هستند. (Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

شهر صنعتی نینگبو چین و محل سومین بندر بزرگ کانتینری در جهان به دلیل شیوع اخیر ویروس کووید۱۹ (ویروس حزب کمونیست چین) در قرنطینه است. تحلیلگران پیشنهاد می‌کنند که اقدامات قرنطینه می‌تواند باعث اختلال بیشتر در زنجیره تامین جهانی شود.

به گزارش رسانه دولتی چین، گلوبال تایمز، شهر نینگبو در استان ژجیانگ پس از شناسایی حداقل ۲۳ مورد از ویروس کووید۱۹ در قرنطینه است. گزارش شده است که شیوع این بیماری در منطقه بیلون، منطقه اصلی بندر نینگبو متمرکز شده و بسیاری از رانندگان کامیون محلی و پرسنل ضروری بندر را در قرنطینه قرار داده است.

سیاست «پویایی حذف کووید» چین، منطقه بیلون را از ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر  در ۱ ژانویه، بلافاصله پس از تایید چندین مورد ویروس کووید۱۹، در یک قرنطینه اضطراری قرار داده است.

طبق گزارش کمیسیون ملی بهداشت چین، مناطقی که شیوع بیماری در آن رخ داده است، بر اساس سطح خطر انتقال، به مناطق بسته، مناطق کنترل شده و مناطق پیشگیری تفکیک شده و آنها تحت پروتکل‌های مدیریتی مختلف قرار می‌گیرند.

در حال حاضر، مناطق بسته و کنترل شده ناحیه بیلون ۴.۶۶ کیلومتر مربع (۱.۸ مایل مربع) را شامل می‌شود و ۳۷۰۰۰ نفر را در خود جای داده است. کسانی که در منطقه بسته هستند در قرنطینه کامل هستند، برای این افراد خروج از منزل اکیدا ممنوع است، تمامی مراکز تجاری بسته هستند و مایحتاج اولیه روزانه درب منزل تحویل داده می‌شود. مناطق کنترل شده فقط به پرسنل ضروری اجازه ورود می‌دهند، نه خروج، با پیروی از پروتکل «خارج نشوید مگر اینکه ضروری باشد.»

بندر نینگبو ژوشان دومین بندر بزرگ کانتینری در چین و سومین بندر بزرگ در جهان است. برای سه سال متوالی ظرفیت بار ۱.۱ میلیارد تنی داشته است. منطقه بیلون منطقه اصلی بندر نینگبو-ژوشان است و مناطق بسته و کنترل شده آن در نزدیکی پایانه‌های باری قرار دارند.

نینگبو مارین، یک شرکت حمل‌ونقل بار چینی، گفت که قرنطینه به‌طور کلی تأثیر قابل‌توجهی بر واردات و صادرات کوتاه‌مدت در منطقه بندر بیلون و بندر نینگبو-ژوشان  دارد، عمدتاً به این دلیل که پرسنل ضروری بندر و رانندگان کامیون قرنطینه شده‌اند. . علاوه بر این، مناطق بسته شده، به‌طور موقت راه‌های اصلی ورودی و خروجی این شهر بندری و همچنین بسیاری از بزرگراه‌ها و کانال‌های ورودی ترمینال را مسدود کرده است.

به گزارش شبکه خبری محلی نینگبو، بیش از ۲۰۰۰۰ کامیون در منطقه بیلون وجود دارد، در حالی که تنها به حدود ۷۶۰۰ دستگاه کامیون گذرنامه ویژه برای ورود و خروج از بندر داده شد.

در این گزارش آمده است که قرنطینه کردن صنعت حمل و نقل در منطقه بیلون نه تنها بر تجارت خارجی و حمل و نقل کالا تأثیر می‌گذارد، بلکه بر حمل و نقل و تدارکات کل استان ژجیانگ نیز تأثیر می‌گذارد.

کنترل‌های ضد ویروس حزب کمونیست چین، برچسب ویژه‌ای را برای افرادی که طی ۱۴ روز از یک شهر متوسط ​​یا پرخطر بازدید کرده‌اند، قرار می‌دهد. در همین حال، بیشتر مناطق در چین افراد برچسب‌گذاری شده را تحت قرنطینه ۱۴+۷ روزه قرار می‌دهند.

اگرچه قرنطینه شهرهای بزرگ چین برای مبارزه با شیوع، نگرانی بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل و بازرگانان در سراسر جهان را برانگیخته است، بنادر منطقه بیلون نینگبو عمدتاً فعال هستند. علاوه بر این، شهر نینگبو اقدامات متقابل خاصی را برای اطمینان از تداوم فعالیت بنادر خود علیرغم موانع، صادر کرده است.

وب سایت خبری حمل و نقل چینی وان شیپینگ گفت که صادرات تجارت خارجی و شرکت‌های حمل و نقل کالا و لجستیک چین باید برای «بدترین حالت» آماده شوند، زیرا تاخیر در حمل و نقل و ازدحام ممکن است اجتناب ناپذیر باشد و احتمالاً تأثیر دومینویی بر بنادر و بازارهای بزرگ در سراسر جهان خواهد داشت.

مطالب دیگر:

تحقیقات نشان می‌دهد که واکسن‌ها اثربخشی کمتری در برابر اومیکرون دارند

دیدگاه: شی جین‌پینگ در بحبوحه بحران داخلی به دوران مائو بازمی‌گردد

دیدگاه: شاید اومیکرون کمک کند تا قبل از پایان زمستان شاهد پایان همه‌گیری کووید۱۹ باشیم

اخبار مرتبط