Search
Asset 2

بهترین و بدترین شهر‌‌‏ها برای زنان در کانادا کدامند؟

مونترال، کبک
(Tourisme Montréal, Stéphan Poulin)
مونترال، کبک
مونترال (Tourisme Montréal, Stéphan Poulin)

یک بار دیگر، ویکتوریا بهترین شهر کانادا برای زنان انتخاب شد و سه  شهر بزرگ کانادا یعنی تورنتو، مونترال و ونکوور در گزارش سالانه در مورد برابری جنسیتی در مقایسه با ۲۵  شهر دیگر متوسط ارزیابی شدند.

در این گزارش که توسط «کیت مکنتورف»، پژوهشگر ارشد مرکز سیاست جایگزین کانادا ارائه شده به شکاف بین مردان و زنان و عوامل ایجاد کننده آن، از جمله امنیت اقتصادی، امنیت شخصی، آموزش، بهداشت و چگونگی قرار گرفتن زنان در مقام رهبری در کسب و کار و سیاست نگاه اجمالی می‌‌‌‏پردازد.

پژوهش به بررسی ۲۵ شهر در سراسر کانادا می‌‌‌‏پردازد که نشان دهنده ۶۷ درصد از جمعیت این کشور است. رتبه بندی شهرها در این گزارش عبارتند از:

۱- ویکتوریا

ویکتوریا در این لیست با داشتن کوچکترین شکاف اشتغال بین زنان و مردان  در ابتدای جدول قرار گرفته است. با این حال، گزارش می‌‌‌‏گوید که یکی از دلایل آن این است که نرخ اشتغال مردان در ویکتوریا  کمتر از حد متوسط است.

مرکز استان بریتیش کلمبیا به دلیل وجود تعداد بالای شهردار زن و حضور بیشتر زنان در مجلس نمره بالایی دارد.

۲- کینگستون، انتاریو

کینگستون، اولین مرکز کانادا که دانشگاه کوئینز در آن است، دارای چشم انداز آموزشی بهتری برای زنان است و دارای نرخ بالاتری از زنان فارغ التحصیل از دبیرستان و کالج و دانشگاه نسبت به مردان است. زنان در کینگستون نسبت به سایر شهرها دارای موقعیت‌‌‌‏های اجتماعی بیشتری هستند.

طول عمر زنان در کینگستون نیز کمی بیشتر از حد متوسط و بیش از مردان است. متوسط عمر زنان در این شهر ۸۳ سال  وبرای مردان ۷۸ سال است.

۳- لندن، انتاریو

به دلیل وجود اشتغال کم برای مردان، شکاف استخدامی بین مردان و زنان در لندن خیلی کم است.
با این حال، لندن همچنین دارای بالاترین نرخ وجود زنان زیر خط فقر است و همچنین ۲۰ درصد از زنان در این منطقه با درآمد کم زندگی می‌‌‌‏کنند.

۴- کبک

کبک سیتی
(Luc-Antoine Couturier)

کبک سیتی نسبت به سال گذشته در این گزارش افول داشته است. سال گذشته کبک سومین شهر مناسب برای زنان در میان سایر شهرها معرفی شد. نرخ اشتغال برای مردان و زنان بالاتر از حد میانگین ملی است و ۶۳ درصد از زنان و ۶۷ درصد از مردان کار می‌‌‌‏کنند.

کبک همچنین دارای یکی از پایین‌‌‌‏ترین شکاف‌‌‌‏‌‌‌‏های دستمزد بین زنان و مردان درمیان سایر شهرها است. زنان ۷۹ درصد از درآمد متوسط مردان را بدست می‌‌‌‏آورند.

 ۵- گاتینو، کبک

گاتینو در بخش آموزش برای زنان در صدر جدول قرار دارد. زنان در این شهر در کارآموزی و یا آموزش در معاملات از مردان پیشی گرفته‌‌‌‏اند. زنان حدود یک سوم از مقامات منتخب در این شهر را تشکیل می‌‌‌‏دهند.

۶- مونترال

مونترال نسبت به سال گذشته پیشرفت داشته است و در میان سه شهر بزرگ کانادا، بالاترین رتبه را دارد. بالا بودن رتبه مونترال نسبت به تورنتو و ونکوور، به دلیل برابری درآمد زنان و مردان و حضور بالای زنان در موقعیت‌‌‌‏های منتخبی دولت است.

۷- شربروک، کبک

شربروک در بخش آموزش و پرورش در مقام دوم قرار گرفته است. این شهر همچنین دارای زنان بیشتر در بخش معاملات (آموزش کامل و یا کارآموزی) به تعداد ۱۳ درصد در مقابل ۲۱ درصد از مردان است. با این حال، شربروک در بخش مسئولیت‌‌‌‏های رهبری با داشتن ۲۶ درصد از زنان در بخش مقامات منتخب در شربروک و شهرداری اطراف آن، عقب افتاده است.

۸- سنت جونز، نیوفاندلند و لابرادور

شهر سنت جونز نسبت به گزارش‌‌‌‏ سال گذشته پیشرفت داشته است. این شهر برای هر دو آموزش و بهداشت در مقام سوم قرار دارد. در سنت جان نزدیک به یک چهارم زنان دارای مدرک دانشگاهی هستند. از لحاظ سلامتی، امید به زندگی زنان بالاتر از مردان است.

۹- ونکوور

ونکوور با دو پله سقوط از جایگاه هفتم در گزارش سال‌‌‌‏ ۲۰۱۵  به نهم رسیده است. اما با این حال زنان پنج نفر از ۱۱ فرد منتخب در شهر ونکوور را تشکیل می دهند. امید به زندگی برای زنان در ونکوور نسبت به ۲۵ شهر مورد بررسی در بالاترین مکان است. امید به زندگی در زنان با سن ۸۶ سال ازمردان با سن ۸۱ سال بیشتر است.

 ۱۰- هالیفاکس، نوا اسکوشیا

هالیفاکس نیز پنج پله نسبت به سال گذشته افول داشته است. میزان حقوق زنان تنها ۷۱ درصد حقوق مردان است. این شهر دارای میزان بالاتری از متوسط فقر است و زنان بیشتر (۱۵ درصد) از مردان (۱۲ درصد) در زیر خط افراد با درآمد کم زندگی می‌‌‌‏کنند.

 ۱۱- تورنتو

تورنتو
(Courtesy of Waterfront Toronto)

پرجمعیت ترین شهر کانادا، با وجود ۲۸ درصد از مردان و زنان با مدارک دانشگاهی دارای بیشترین افراد تحصیلکرده است. در سیاست شهری، زنان ۲۸ درصد از افراد منتخب در شورای شهر را تشکیل می‌‌‌‏دهند. گزارش‌‌‌‏ها برای زنان در بخش کسب و کار در این شهر کمی بهتر است، زنان تا ۳۶ درصد از مدیران ارشد شهر تورنتو را تشکیل می‌‌‌‏دهند.

 ۱۲- کیچنرکمبریج واترلو

زنان در بخش کسب و کار ۳۹ درصد از مدیران ارشد در این منطقه را تشکیل می‌‌‌‏دهند. در بخش سیاست، زنان کمتر از یک سوم از کرسی شورای شهر را از آن خود کردند.

۱۳- همیلتون، انتاریو

نرخ اشتغال در همیلتون کمی پایین‌‌‌‏تر از حد متوسط ملی است. نرخ اشتغال زنان کمتر از مردان است. در بخش آموزش و پرورش زنان دارای نرخ بالاتر از حد متوسط، ۲۳ درصد هستند.

۱۴- اتاوا

اتاوا
(Barbara Angelakis)

اتاوا از مقام یازدهم در سال ۲۰۱۵ به مقام  چهاردهم سقوط داشته است. اتاوا در بخش آموزش بالاترین رتبه را برای زنان داراست. با این حال، وقتی به سیاست می‌‌‌‏رسد، تنها ۲۱ درصد از زنان در موقعیت‌‌‌‏های اصلی در اتاوا و مناطق اطراف قرار دارند.

۱۵- آبوتسفورد- میشن، بریتیش کلمبیا

در این شهر بزرگترین شکاف درآمدی بین زنان و مردان وجود دارد. میزان درآمد زنان ۵۷ درصد از درآمد مردان را تشکیل می‌‌‌‏دهد.

 ۱۶- بری، انتاریو

بری همچنین دارای یکی از بزرگترین شکاف‌‌‌‏های دستمزد بین زنان و مردان است. زنان تحصیلکرده بیشتر از مردان هستند، هر چند که ارقام محلی نشان می‌‌‌‏دهد که میزان پیشرفت تحصیلی برای زنان با ۱۵ درصد و برای مردان۱۲ درصد است که کمتر از میانگین ملی است.

 ۱۷- کلونا

کلونا، یکی از پایین ترین نرخ‌‌‌‏های اشتغال زنان را با نرخ ۳۸ درصد داراست.

 ۱۸- رجینا

رجینا بالاترین نرخ بیکاری را برای زنان داراست. با این حال، شکاف دستمزد بین زنان و مردان کمتر از حد متوسط است.

 ۱۹- سنت کاترینز- نیاگارا

سطح اشتغال تمام وقت در سنت کاترین- نیاگارا با ۳۶ درصد از زنان دارای شغل پایین است. از لحاظ شکاف دستمزد بین زنان و مردان، در واقع زنان ۷۵ درصد از درآمد مردان را به دست می‌‌‌‏آورند.

از لحاظ سیاسی، زنان فقط دو عدد از ۱۳ کرسی موجود در شورای سنت کاترین را از آن خود کرده‌‌‌‏اند.

 ۲۰- وینیپگ

وینیپگ نسبت به گزارش سال گذشته دو پله افول داشته است. نرخ فقر بالاتر از حد متوسط برای مردان و زنان در وینیپگ است و ۱۵ درصد از زنان در بخش کم درآمد برآورد شده‌‌‌‏اند. اما نرخ اشتغال نزدیک به میانگین ملی و زنان حدود ۷۵ درصد از درآمد مردان را به دست می‌‌‌‏آورند.

۲۱- ساسکاتون

ساسکاتون
(Grant Dougall/Photos.com)

شکاف استخدام و اشتغال برای زنان و مردان در ساسکاتون بزرگتر از حد متوسط است. ۶۴ درصد از زنان در مقابل ۷۴ درصد از مردان شاغل قرار دارند. شکاف دستمزد نیز بزرگتر از میانگین ملی است.

۲۲- ادمونتون

امنیت اقتصادی کم در ادمنتون نسبت به سایر شهرها باعث شده که این شهر در پایین ترین حد ممکن جدول رده بندی قرار گیرد. شکاف اشتغال مردان و زنان  نیز یکی از بزرگ‌‌‌‏ترین‌‌‌‏ها است. همچنین شکاف دستمزد مردان و زنان نیز بزرگ‌‌‌‏تر از حد متوسط است.

۲۳- کلگری

(Dale MacMillan/Getty Images)
(Dale MacMillan/Getty Images)

کلگری همانند ادمنتون دارای شکاف بزرگی برای اشتغال زنان و مردان است.

۲۴- اوشاوا

محققان می گویند این شهر دارای پایین ترین نرخ زنان در نقش‌‌‌‏های مدیریت ارشد است. از نظر رهبری سیاسی، زنان فقط ۲۳ درصد از نقش‌‌‌‏های منتخب در اوشاوا و شهرداری اطراف را تشکیل می‌‌‌‏دهند.

۲۵- وینزر

محققان دریافتند که زنان در ویندزور کمترین میزان اشتغال نسبت به هر شهر مورد مطالعه را دارند. (بیش از نیمی از زنان ۵۳ درصد بدون شغلند) . ویندزور همچنین دارای بالاترین نرخ فقر، تقریبا یک چهارم از همه زنان است. این شکافی قابل توجه است. ۲۴ درصد از زنان با درآمد کم زندگی می‌‌‌‏کنند و  نرخ مردانی که در فقر زندگی می‌‌‌‏کنند ۱۵ درصد است. تعداد زنان با مدارک دانشگاهی نیز پایین‌‌‌‏تر از حد میانگین ملی است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی