Search
Asset 2

پکن از سیستم مراقبت‌های بهداشتی و اپلیکیشن‌های موبایل برای هدف قرار دادن افراد استفاده می‌کند

بهداشتی اگر رژیم کمونیستی چین را در قلب خود قبول نکنید، شما را به مرگ واگذار می‌کنند. این چیزی است که اساساً در مورد سویدانی روی داد.» به
(Jaafar Ashtiyeh/AFP via Getty Images)

به گفته یک کارشناس امور چین، هند و اقیانوس آرام، رژیم کمونیستی چین از خدمات بهداشتی و اپلیکیشن‌های موبایل به عنوان سلاحی علیه مخالفان سیاسی استفاده می‌کند.

کلیو پاسکال، از مؤسسه پژوهشی چتم هاوس، در گفتگویی با تلویزیون اپک می‌گوید که می‌توان از همسایگان چین به ویژه هند و جزایر سلیمان در درک تهدیدهای حزب کمونیست چین درس گرفت.

او می‌گوید این ضروری است که بفهمیم با چه روبرو هستیم و درک کنیم  چقدر ذهنیت حزب کمونیست چین، در مورد حقوق هر فرد که درباره چه می‌خواهد فکر کند یا باور داشته باشد، تهاجمی، مخرب و زورگویانه است.

به گفته او «در جهانی تحت کنترل چین یا تحت تأثیر چین، مراقبت‌های بهداشتی به عنوان سلاحی برای مجازات مخالفان سیاسی استفاده می‌شود.»

پاسکال، برای نمونه به مورد دانیل سویدانی، نخست وزیر استان مالایتا در جزایر سلیمان و منتقد برجسته چین پرداخت. این کشور در سپتامبر ۲۰۱۹ در اقیانوس آرام جنوبی روابط دیپلماتیک ۳۶ ساله خود را با تایوان، به نفع چین پایان داد. اما سویدانی همچنان به حمایت از جزیره خودگردان تایوان ادامه داده و سرمایه گذاری چین در مالایتا را رد کرده است.

پشتیبانی مداوم سویدانی از تایوان، که چین ادعا می‌کند بخشی از قلمرو خود است، او را با نخست وزیر جزایر سلیمان، ماناسه سوگواره، که از رابطه نزدیکی با رژیم پکن برخوردار است، در تضاد قرار داده است.

حدود شش ماه پیش، سویدانی مبتلا به یک بیماری مغزی شد که نیاز به سی تی اسکن داشت، اما جزایر سلیمان تجهیزات پزشکی مناسبی برای انجام این اسکن‌ها ندارند. در نتیجه، تو به ناچار نیاز به مراقبت‌های پزشکی در خارج از کشور پیدا کرد، اما از نظر مالی در این خصوص در تنگنا بود.

سویدانی برای کمک مالی برای مراقبت‌های پزشکی خود به دولت سوگاوره مراجعه کرد. اما سویدانی در نهایت کمک دولت را نپذیرفت، زیرا متوجه شد، منبع این پول به چین مربوط می‌شود. اوایل این ماه، سلسوس تالیفیلو، مشاور ارشد سویدانی به الجزیره گفت که سویدانی این پیشنهاد را رد کرد زیرا «این مانند دست دادن با چین خواهد بود.»

در نهایت تایوان به سویدانی کمک پزشکی ارائه داد و نخست وزیر در تاریخ ۲۶ می وارد این کشور شد. سفر او به تایوان خشم دولت سوگاواره و پکن را برانگیخته است. آنها این کار را یک سفر «غیر مجاز» دانستند که سیاست «چین واحد» جنوب اقیانوس آرام را تضعیف می‌کند.

در بیانیه‌ای که در تاریخ ۳۰ می صادر شد، سفارت چین در جزایر سلیمان گفت که در مورد سفر سویدانی، نگرانی خود را با دولت سوگاوره طرح کرده است، و اشاره کرد که «مخالف هرگونه تماس رسمی» بین تایوان و سایر کشورها است.

پاسکال، در گفتگوی خود این وضعیت را «اساساً یک کنترل از نوع سیستم اعتباری اجتماعی فراسرزمینی بر مراقبت‌های بهداشتی یک فرد می‌داند.»

او می‌گوید «اگر چین را در قلب خود قبول نکنید، شما را به مرگ واگذار می‌کنند. این چیزی است که اساساً در مورد سویدانی روی داد.» به اعتقاد این پژوهشگر، رژیم چین یک سیستم اعتباری اجتماعی را اعمال می‌کند، که به هر شهروند نمره‌ای از «قابلیت اطمینان اجتماعی» اختصاص می‌دهد، که با انجام رفتارهایی که توسط حزب کمونیست نامطلوب است ارزیابی می‌شود.

به افراد امتیازاتی منفی تعلق می‌گیرد و کسانی که نمره اعتبار اجتماعی پایینی دارند «غیرقابل اعتماد» تلقی می‌شوند. بنابراین از دسترسی به خدمات و فرصت‌ها محروم هستند. از جمله این افراد غیرقابل اعتماد از مسافرت با هواپیما یا حضور در مدارس منع می‌شوند. منتقدان این سیستم را نقض حقوق بشر می‌دانند.

به گفته پاسکال، پکن همچنین می‌تواند از اپلیکیشن‌های چینی تلفن همراه به عنوان یک سلاح، به منظور ایجاد اختلاف در سایر کشورها استفاده کند. او دولت هند را به دلیل ممنوعیت اپلیکیشن‌های چینی، به ویژه برنامه اشتراک ویدیو تیک‌تاک، و پیام‌رسان وی‌چت تحسین کرد.

هند بیش از ۲۰۰ اپلیکیشن چینی را ممنوع کرده است و به عنوان خطر امنیت ملی عنوان کرده است.

پاسکال گفت، پکن می‌تواند از داده‌های جمع آوری شده توسط برنامه‌های مختلف چینی برای زورگویی و باج خواهی استفاده کند. او تصریح کرد که از آنجا که برنامه‌های چینی اطلاعات را مدیریت می‌کنند، پکن می‌تواند باورها یا جهت‌گیری‌های سیلسی افرادی را که این برنامه‌ها را دارند، کنترل کند.

او معتقد است که پکن از مشکلات اجتماعی درونی دیگر کشورها سواستفاده کرده و بین مردم در دیگر کشورها تفرقه ایجاد می‌کند، و برای این هدف از اپلیکیشن‌هایی نظیر تیک‌تاک استفاده می‌کند.

گزارش‌های متعدد رسانه‌ای درباره چگونگی اعمال سانسور توسط اپلیکیشن تیک‌تاک در مورد برخی موضوعات از جمله قتل‌عام میدان تیان‌آن‌من و رفتار چین با اویغورها وجود دارد.

درتاریخ  ۹ ژوئن، دولت بایدن دستورالعمل‌های رئیس جمهور پیشین دونالد ترامپ را در خصوص ممنوعیت تیک‌تاک و وی‌چت لغو کرد، و وزارت بازرگانی را ملزم به بررسی هر دو برنامه کرد.

پاسکال هشدار داد که در نهایت، حزب کمونیست چین می‌خواهد بر ذهن هر فردی تأثیر بگذارد. «بنابراین، بسیار آگاه باشید. شما هدف قرار گرفته‌اید. هدف اکنون حزب کمونیست چین جنگی سیاسی است که خط مقدم آن تلاش برای دستیابی به موقعیت شماره یک از نظر قدرت جامع ملی از راه تأثیر بر ذهن شما است.»

مطالب دیگر:

بعد از انتخابات ۲۰۲۰، آمریکا رتبه آخر اعتماد مردم به رسانه‌ها را کسب کرد

واکنش آمریکا به صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست چین

رودی جولیانی پس از تعلیق مجوز وکالتش: «آمریکا دیگر آمریکا نیست»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی