Search
Asset 2

مدیر اطلاعات ملی آمریکا: رژیم چین بر تحقیقات اخیر سازمان بهداشت جهانی درباره منشاء ویروس تأثیر گذاشته است

بهداشت مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده این هفته گفت كه جامعه اطلاعاتی «نشانه‌هایی» از تلاش پكن برای تأثیرگذاری بر تحقیقات سازمان بهداشت
ایوریل هینز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا (Al Drago-Pool/Getty Images)

مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده این هفته گفت که جامعه اطلاعاتی «نشانه‌هایی» از تلاش پکن برای تأثیرگذاری بر تحقیقات سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد منشأ کووید۱۹ مشاهده کرده‌است.

این اظهارات را ایوریل هینز، در جلسه استماع کمیته اطلاعاتی سنای ایالات متحده با موضوع تهدیدات جهانی، و پس از آن بیان کرد که برایان فیتزپاتریک (نماینده پنسیلوانیا) از او سوال‌هایی درباره نگرانی‌هایی ایالات متحده پیرامون رابطه حزب کمونیست چین با سازمان بهداشت جهانی پرسید.

هینز در پاسخ گفت: «البته که ما نشانه‌هایی از چین مبنی بر تلاش برای تأثیرگذاری بر تلاش‌های سازمان بهداشت جهانی در این زمینه مشاهده کرده‌ایم.» او مایل به ارائه توضیحات بیشتری نبود.

این امر پس از آن رخ داد که در تاریخ ۳۰ مارس ایالات متحده به‌منظور ابراز نگرانی مشترک پیرامون مطالعه سازمان بهداشت جهانی درباره ریشه ویروس آمده از حزب کمونیست چین، به بیش از ده کشور دیگر پیوست و به تأخیر این گزارش و عدم دسترسی به داده‌های مهم اشاره کرد.

این بیانیه مشترک با امضای دولت‌های استرالیا، کانادا، جمهوری چک، دانمارک، استونی، اسرائیل، ژاپن، لتونی، لیتوانی، نروژ، کره جنوبی، اسلوونی، انگلستان و ایالات متحده می‌گوید: «همگی با هم، از یک تجزیه و تحلیل و ارزیابی شفاف و غیروابسته درباره ریشه‌های بیماری کووید۱۹ و بدون دخالت و تأثیر ناروا پشتیبانی می‌کنیم.»

در ادامه این بیانیه آمده‌است: «در این رابطه، به ابراز نگرانی‌های مشترک در مورد مطالعه اخیر سازمان جهانی بهداشت در چین می‌پیوندیم.» این بیانیه اهمیت ماموریت بین‌المللی در کلان‌شهر ووهان در چین را – که در آن ویروس حزب کمونیست چین برای اولین بار پیدا شد – تأیید می‌کند و همچنان بر اینکه این مطالعه «تأخیر قابل توجهی داشته‌است» و دسترسی به «داده های کامل و واقعی و نمونه‌ها» ندارد، تأکید دارد.

حزب کمونیست چین به دلیل سوءمدیریت و عدم شفافیت درباره همه‌گیری مورد انتقاد قرار گرفته‌است. ماه‌ها بود که پکن درخواست‌های تحقیق بین‌المللی را رد ‌کرده بود و فقط در ژانویه امسال بود که یک تیم متخصص خارجی با مدیریت سازمان بهداشت جهانی مجاز به انجام یک مطالعه ۲ هفته‌ای در ووهان و تبادل اطلاعات با همتایان چینی خود شد.

مطالب دیگر:

مایک لیندل از راه‌اندازی شبکه‌ اجتماعی آزاد و پاک خود خبر داد

نمایندگان هر دو حزب مجلس آمریکا طی یک قطعنامه مشترک، حزب کمونیست چین را به نسل‌کشی اویغورها محکوم کردند.

پنتاگون تأیید می‌کند که ویدیوی منتشر شده درباره بشقاب پرنده هرمی شکل معتبر است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی