Asset 2

اهداف پشت جنبش «بودجه پلیس را قطع کنید»

(Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)
(Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

«بودجه پلیس را قطع کنید» به عبارتی محبوب در میان فعالان چپ تبدیل شده است، که تابستان گذشته پس از مرگ جورج فلوید در مینیاپولیس در مه ۲۰۲۰ در بازداشت پلیس، در جریان تظاهرات و آشوب‌های جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است»، محبوبیت پیدا کرد.

با انتشار اخبار مربوط به این اعتراضات از طریق رسانه‌ها، دولت‌های محلی در سراسر کشور به سرعت شروع به پذیرفتن خواسته‌ها کردند. شهرهایی مانند نیویورک و لس آنجلس به طور قابل توجهی بودجه اداره‌های پلیس خود را کاهش دادند، در حالی که شورای شهر مینیاپولیس قدمی فراتر گذاشت و لایحه‌ای برای محاکمه و لغو کامل و جایگزینی اداره پلیس خود معرفی کرد.

به گفته افسر پلیس سابق آریزونا، براندون تاتوم، نویسنده کتاب در دست چاپ، «سیاه و آبی مورد ضرب و شتم: زندگی یک پلیس سیاه‌پوست در آمریکایی که تحت محاصره است»، جنبش «بودجه پلیس را قطع کنید» هدف گسترده‌تری دارد.

 تاتوم به یان یکیلک، مجری برنامه «تفکر رهبران آمریکایی» شبکه تلویزیونی اپک گفت: «من معتقدم که این یک دستور کار برای نابودی و از بین بردن کامل ادارات پلیس محلی است تا دولت بتواند کنترل اجرای قانون در این کشور را به عهده بگیرد و اهداف خود را در سراسر کشور پیش ببرد.»

تاتوم توضیح داد که اگر نیروی پلیس تحت کنترل فدرال درآید، دولت فدرال می‌تواند دستورات یا محدودیت‌های ضد قانون اساسی را، مانند مواردی که شامل واکسن یا اسلحه است، با سهولت بیشتری اجرا کند.

او افزود: «من معتقدم که دولت با تحت کنترل فدرال‌ درآوردن این ادارات اهرم فشارهای بیشتری خواهد داشت و این هدف نهایی دولت است. فکر نمی‌کنم که این ربطی به نژادپرستی یا بی‌رحمی پلیس داشته باشد … این صرفاً بهانه‌ای برای پیشبرد اهدافی بزرگتر است.»

همین اهداف به گفته او: «در واقع علت بسیاری از آشفتگی‌هایی است که ما در اجرای قانون و میزان جرم و جنایت می‌بینیم، که در سراسر کشور رو به افزایش است.»

طبق گفته‌های اتحادیه برادری ملی پلیس، میزان قتل طی سال گذشته در شهرهایی که بودجه ادارات پلیس کاهش یافته‌ است، سر به فلک کشیده است. از ۲۵ مه، میزان قتل در شهر نیویورک و شیکاگو نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد، در لس آنجلس ۲۷ درصد، در واشنگتن دی سی ۳۵ درصد، در فیلادلفیا ۴۰ درصد، در مینیاپولیس ۵۶ درصد و در پورتلند به طرز غیر قابل باوری ۸۰۰ درصد افزایش یافته است.

تاتوم، که در یکی از محله‌های مرکزی فقیر نشین تگزاس بزرگ شده است، گفت مسئله اصلی جامعه سیاه‌پوستان آمار قتل در محله‌های فقیرنشین است، جایی که افراد سیاه‌پوست در درجه اول توسط سیاه‌پوستان دیگر کشته می‌شوند.

او گفت: «می‌دانید، بی‌رحمی پلیس بخش کوچکی از بدبختی، هرج و مرج و سردرگمی است که داخل شهر در جریان دارد. بنابراین، اگر آن‌ها در تلاشند که این مشکل را یک اپیدمی جلوه بدهند، از همان ابتدا هدفشان فریب مردم است.»

افسر سابق پلیس و بنیانگذار جنبش BLEXIT گفت برای درک این موضوع نیازی به تئوری توطئه نیست. آمارها نشان می‌دهد که هر ساله سفیدپوستان غیرمسلح دو برابر بیشتر از سیاه‌پوستان غیر‌مسلح مورد شلیک پلیس قرار می‌گیرند.

در سال ۲۰۱۸، آخرین سالی که اطلاعات مربوط به آن در دسترس است، سیاه‌پوستان مرتکب ۵۳ درصد قتل‌ها و حدود ۶۰ درصد سرقت‌ها شده‌اند، در حالی که فقط ۱۳ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

هدف بنیاد BLEXIT اصلاح روایت خودقربانی‌پنداری که در اقلیت‌های آمریکایی، به ویژه در جامعه آفریقایی-آمریکایی نفوذ کرده است.

تاتوم گفت مادربزرگش و نسل‌های پیش از او دلیل خوبی برای اعتراض به نژاد پرستی و نابرابری داشتند زیرا آنها در حقیقت با برده داری، تبعیض و نژادپرستی روبرو بودند.

تاتوم گفت: «با این حال، این درد و رنج و بی‌اعتمادی نسبت به سفیدپوستان آمریکایی به طور غیرقابل توجیهی به نسل‌های بعدی منتقل شده است، و ما دیگر با این موارد سر و کار نداریم. و هنگامی که شما با چنین شرایطی روبرو هستید و یک فضای سیاسی دارید که در آن یک حزب خاص که رأی شما را می‌خواهد، چیزی‌هایی به شما می‌گوید که می‌خواهید بشنوید و سعی می‌کنند نقش منجی را برای مشکلی نامرئی بازی کنند، می‌فهمید که می‌خواهند اهداف خود را پیش ببرند.»

مطالب دیگر:

شی جین پینگ به مقامات گفته که برای گسترش برنامه‌های حزب کمونیست چین در جهان «ریاکارانه» رفتار کنند

سناتورها لایحه‌ای برای محافظت از دانشگاه‌های آمریکا در برابر نفوذ رژیم چین پیشنهاد کردند

رژیم چین ادعا می‌کند دانشمندان آزمایشگاه ووهان «باید جایزه نوبل دریافت کنند»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی