Asset 2

بایدن پیشنهاد کرد که ممنوعیت بودجه فدرال برای سقط جنین برداشته شود

سقط جنین اوهایو و یازده ایالت دیگر به دلیل بودجه سقط جنین از دولت بایدن شکایت می‌کنند این سازمان در آن زمان، این قانون را «حمله مستقیم» به
(Mandel Ngan/AFP via Getty Images)

طرح پیشنهادی بودجه‌ ۶ هزار میلیارد دلاری جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، برای سال مالی ۲۰۲۲، اصلاحیه‌ هاید را به میزان قابل توجهی کنار می‌گذارد. اصلاحیه‌ هاید ماده‌ قانونی است که استفاده از بودجه فدرال برای سقط‌ جنین در قالب بیمه را ممنوع می‌کند، مگر در شرایطی که آن بارداری ناخواسته بتواند زندگی مادر را به خطر اندازد یا حاصل زنای با محارم یا تجاوز باشد.

پیش از اجرایی شدن اصلاحیه‌ هاید در سال ۱۹۸۰، سالانه تعداد تخمینی ۳۰۰.۰۰۰ سقط جنین‌‌ با استفاده از وجوه مالیات‌‌دهندگان انجام می‌شدند. از آنجا که این اصلاحیه به لایحه‌ بودجه‌ سالیانه الحاق شده بود و ماده‌ قانونی دائمی به شمار نمی‌آمد، هر سال باید توسط کنگره تجدید شود تا قانون‌گذاران فرصت اصلاح آن را پیدا کنند یا بتوانند آن را کاملاً کنار بگذارند.

جمهوری‌خواهان در تلاشی ناموفق به دنبال دائمی ‌کردن آن بوده‌اند، در حالیکه دموکرات‌ها تلاش کرده‌اند تا این ممنوعیت را ملغی کنند. با توجه به احتمال مشاجره‌ جمهوری‌خواهان با هدف شمول این اصلاحیه، تصمیم بایدن مبنی بر کنار گذاشتن آن از طرح پیشنهادی بودجه می‌تواند در کنگره نزاعی را برپا کند.

روز جمعه کوین مک‌کارتی (جمهوری‌خواه کالیفرنیا)، رهبر اقلیت مجلس در اظهار نظری در خصوص تصمیم بایدن گفت، «این تصمیم با روی آوردن به سقط جنینی که مستقیماً از وجوه مالیات‌دهندگان استفاده می‌کند، باعث قطع رابطه با چندین دهه سابقه‌ نهادینه‌شده می‌شود.»

گروه‌های طرفدار دسترسی آسان‌تر به سقط جنین‌‌ از کنار گذاشتن اصلاحیه‌ هاید استقبال کردند، در حالیکه گروه‌های مخالف سقط جنین‌‌ آن را محکوم کردند.

مارجوری داننفلسر، رئیس گروه طرفدار زندگی سوزان بی گفت: «برای بیش از چهار دهه،  سیاست‌های حامی زندگی،  از طریق اصلاحیه هاید، مالیات‌دهندگان آمریکایی را از تجارت سقط جنین دور نگه داشته است ، و تقریباً  جان ۲.۵ میلیون نفر را نجات داده است.»

او افزود، «اکثر آمریکایی‌ها کماکان مخالف سقط جنین‌‌ هستند که از وجوه مالیات‌دهندگان استفاده می‌کند. ما متحدانمان را در کنگره وادار می‌کنیم تا در جنگ برای حفظ اصل مورد اتفاق هاید، ترسی به دل راه ندهند و از پذیرش هرگونه بودجه‌ای که حمایت‌های حیاتی از مخالفت با سقط جنین‌‌ را کنار می‌گذارد، امتناع کنند.»

الکسیس مک‌گیل جانسون، رئیس و مدیرعامل «برنامه‌ریزی برای والدین» یا همان گروهی که طرفدار دسترسی آسان به سقط جنین‌‌ است، این تصمیم بایدن را «گامی تاریخی در راه مبارزه برای آزادی تولیدمثل» نامید و در عین حال بر لغو دائمی اصلاحیه‌ هاید اصرار ورزید.

بایدن در طول فعالیت‌های سیاسی خود از اصلاحیه‌ هاید حمایت می‌کرد اما موضعش را در کارزار  انتخاباتی ۲۰۱۹ تغییر داد.

با وجود قانونی بودن سقط جنین‌‌ در ایالات‌متحده، قوانین و مقررات از ایالتی به ایالت دیگر تغییر می‌کنند. در برخی از ایالت‌ها برای انجام سقط جنین‌‌ از بودجه‌ عمومی استفاده می‌شود و در سایر ایالت‌ها از انجام این کار جلوگیری می‌شود.

دادگاه عالی آمریکا طی حکمی، در سال ۱۹۷۳ انجام سقط جنین‌‌ را در سطح ملی قانونی کرد.

مطالب دیگر:

تلاش فراحزبی سنای آمریکا برای تصویب لایحه فناوری با هدف مقابله با چین

ژنرال بازنشسته: ایالات متحده باید چین را مجبور کند از بدهی آمریکا به علت خسارات ناشی از کرونا صرف‌نظر کند

 بازخواست از دکتر فائوچی درباره تغییر مواضعش درخصوص منشأ ویروس کرونا

اخبار مرتبط