Asset 2

مدیر عامل فایزر می‌گوید واکسن اومیکرون در ماه مارس آماده خواهد شد

بورلا مدیر عامل فایزر، نوعی از واکسن کووید۱۹ که به طور خاص سویه اومیکرون و سایر سویه‌های در حال گسترش را هدف قرار می‌دهد «در ماه مارس آماده
آلبرت بورلا، مدیر عامل شرکت داروسازی فایزر (Drew Angerer/Getty Images)

به گفته آلبرت بورلا، مدیر عامل فایزر، نوعی از واکسن کووید۱۹ که به طور خاص سویه اومیکرون و سایر سویه‌های در حال گسترش را هدف قرار می‌دهد «در ماه مارس آماده خواهد شد».

روز دوشنبه بورلا به سی‌بی‌اِن‌سی گفت: «این واکسن در ماه مارس آماده خواهد شد. نمی‌دانم نیازمان به آن به چه شکل خواهد بود، نمی‌دانم به چه شکل از آن استفاده می‌شود، اما آماده می‌شود. در واقع، الان هم در حال شروع تولید برخی از این مقادیر با مسئولیت خودمان هستیم».

بورلا، به طور جداگانه نیز در کنفرانس سالانه مراقبت‌های درمانی جِی‌. پی. مورگان که به صورت مجازی در حال برگزاری است، گفت که فایزر آماده است تا به منظور دریافت تأییدیه نظارتی آمریکا برای واکسن بازطراحی‌شده کووید۱۹ درخواست رسمی بدهد و این شرکت ظرفیت تولید انبوهی را فراهم کرده است، به طوری که این تغییر فوری مشکل‌ساز نخواهد بود.

بورلا گفت مردم می‌توانند نهایتاً سالی یک بار دوز واکسن کووید۱۹را دریافت کنند و برخی از گروه‌های پرخطر ممکن است شرایط دریافت دوزهای بیشتری را هم داشته باشند.

اومیکرون که اولین بار آفریقای جنوبی آن را گزارش کرد، به سرعت از نوع دلتا پیشی گرفته و به اصلی‌ترین سویه غالب در جهان تبدیل شده است.

بورلا قبلاً در دسامبر ۲۰۲۱ به سی‌بی‌ان‌سی گفته بود که معتقد است به دوز چهارم واکسن کووید۱۹ نیز نیاز باشد. او گفت پیش‌تر فکر می‌کرد که می‌توان دوز چهارم را ۱۲ ماه پس از سومین دوز دریافت کرد، اما با ظهور اومیکرون، ممکن است این جدول زمانی نیاز به تغییر داشته باشد.

روز دوشنبه، بورلا به سی‌بی‌ان‌سی گفت که برای بررسی ضرورت دوز چهارم واکسن آزمایش‌های بیشتری  مورد نیاز است. «من نمی‌دانم که به دوز چهارم نیازی هست یا خیر، این مسئله باید آزمایش شود. می‌دانم که اسرائیل قبلاً بعضی از این آزمایش‌ها را شروع کرده است و ما هم بعضی از این آزمایش‌ها را انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم که اگر نیاز است، از آن استفاده ‌کنیم.»

اسرائیل در اواخر دسامبر ۲۰۲۱ رونمایی از چهارمین دوز واکسن کووید۱۹، ساخته شرکت فایزر بیواِن‌تِک برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف را تأیید کرد. دولت این کشور برای تأیید دوز چهارم واکسن برای افراد بالای ۶۰ سال و کارکنان مراکز مراقبت‌های درمانی، مدتی دست نگه داشته است.

هفته گذشته، استفان بانسل، مدیر عامل مدرنا، شرکت رقیب و سازنده واکسن کووید۱۹، گفت که ممکن است لازم باشد در پاییز مردم دوز چهارم را نیز دریافت کنند (دوز دوم یادآور)، زیرا اثربخشی دوز اول یادآور احتمالاً تا چند ماه آینده کاهش می‌یابد.

مطالب دیگر:

هشدار دکتر رابرت مالون به والدین در مورد واکسینه کردن فرزندان‌شان

سناتور ران جانسون دلیل نامزدی مجدد خود در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ را اعلام کرد

چین سومین شهر بندری پرجمعیت جهان را قرنطینه کرد. آیا زنجیره تامین جهانی در خطر است؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی