Asset 2

ترامپ در مصاحبه اختصاصی با اپک تایمز درباره خروج آمریکا از افغانستان صحبت کرد

(THE EPOCH TIMES)
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا
(THE EPOCH TIMES) دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، می‌گوید با توجه به موقعیت استراتژیک پایگاه هوایی بگرام در افغانستان، آمریکا هیچگاه نباید آن را رها می‌کرد.

ترامپ در برنامه «کش کرنر» تلویزیون اپک تایمز به کش پاتل، معاون ارشد سابق کاخ سفید، گفت: «اگر من رئیس جمهور می‌بودم بگرام را حفظ می‌کردم؛ حفظ بگرام همواره جزو برنامه‌های من بوده‌است».

«این پایگاه درست در کنار چین است و تنها یک ساعت با جایی که آن‌ها سلاح‌های هسته‌ای خود را می‌سازند فاصله دارد».

ترامپ طی این مصاحبه پرسید: «چگونه می‌توانید بگرام را از دست بدهید؟ چین در حال تصاحب آنجا است».

پایگاه هوایی بگرام که بزرگ‌ترین فرودگاه نظامی افغانستان است، پیش از تصرف توسط طالبان در سال گذشته، برای نزدیک به دو دهه قلب قدرت نظامی آمریکا در افغانستان بود. تنها یکی از پروژه‌های عمرانی آمریکا در این فرودگاه، ساختن باند فرود در ارتفاع ۳۶۶۰ متری بود که در سال ۲۰۱۶ با هزینه‌ای معادل ۶۸ میلیون دلار افتتاح شد. این پایگاه هوایی حدود یک ساعت تا کابل، پایتخت افغانستان، فاصله دارد.

ژنرال مارک میلی، رئیس فرماندهی ستاد مشترک ارتش آمریکا، در یک جلسه استماع کنگره در اواخر ماه ژوئن ۲۰۲۱ گفت که طبق نظر پنتاگون، این فرودگاه نظامی نه از نظر تاکتیکی و نه از لحاظ عملیاتی ضروری نبوده‌است.

کمتر از دو هفته بعد ارتش آمریکا پایگاه بگرام را ترک کرد. در پی آن خروج آمریکا از افغانستان در میانه ماه اوت، انتقادات زیادی را برانگیخت.

در همین حین، گزارش اخیری از سوی فدراسیون دانشمندان آمریکایی (FAS) نشان می‌دهد که چین به صورت مخفیانه در حال ساخت سه انبار موشک در نزدیکی یومن، هامی و ارودوس در شرق چین و در همسایگی افغانستان است. این گزارش نتیجه می‌گیرد که چین در حال یک «آماده‌سازی هسته‌ای بی‌سابقه» است و مجموع قدرت موشک بالستیک بین‌قاره‌ای چین «می‌تواند در آینده‌ای نزدیک از قدرت موشکی روسیه و آمریکا پیشی بگیرد».

دن اشتاینر، سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی آمریکا و استراتژیست جهانی، پیش از این به اپک‌تایمز گفته بود که با توجه به نزدیکی پایگاه هوایی بگرام به چین، حفظ آن «مزیتی استراتژیک» به آمریکا در برابر تهدیدات پکن می‌داد.

ترامپ بیان کرد: «شیوه خروج آن‌ها از افغانستان، ما را شبیه به گنگسترهایی نشان داد که نمی‌توانند مستقیم شلیک کنند. به نظر من این شرم‌آورترین روز یا هفته در تاریخ کشور ما بود».

رژیم چین از اشغال سریع کابل توسط طالبان استفاده کرد تا یک جدال تبلیغاتی جسورانه را علیه آمریکا آغاز کند و به این کشور برچسب یک متحد غیرقابل اطمینان بزند و دموکراسی آمریکایی را بی‌اعتبار جلوه دهد.

ترامپ همچنین ادعا کرد که پکن اکنون به سلاح‌های ارتش آمریکا که در هنگام خروج از افغانستان رها شده بودند، دسترسی پیدا کرده و در حال «مطالعه» و «مهندسی معکوس» آن‌ها است.

ترامپ گفت: «شما باید در برابر چین قدرتمند باشید. باید تعرفه وضع کنید و کارهای متفاوتی انجام دهید».

 نسخه کامل این مصاحبه اختصاصی در ساعت ۸ بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا بر وبسایت EpochTV.com قرار خواهد گرفت.

مطالب دیگر:

خبرنگاری در حین پوشش زنده اخبار المپیک زمستانی پکن مورد تهاجم نیروهای امنیتی قرار گرفت

سند تأیید واکسن مدرنا توسط سازمان غذا و دارو از وب‌سایت این نهاد برداشته شد

ترامپ در مصاحبه اختصاصی‌اش با  اپک تایمز: «درباره تحقیقات دورهام چیزهای زیادی در راه است.»

مصاحبه اختصاصی اپک تایمز با دونالد ترامپ

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی