Search
Asset 2

بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار مقام چینی به دلیل فساد مجازات شدند

بیش از 1 میلیون و 300 هزار مقام چینی به دلیل فساد مجازات شدند
(STR:AFP:Getty Images)
بیش از 1 میلیون و 300 هزار مقام چینی به دلیل فساد مجازات شدند
(STR:AFP:Getty Images)

حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن از مقامات رده پایه این کشور در راستای برنامه مبارزه با فساد و اختلاس «شی جینپینگ» از سال ۲۰۱۳ تاکنون مجازات شده‌اند. این آمار توسط دیدبان مبارزه با فساد چین منتشر شده است.

به گزارش رویترز، شی جینپینگ، رییس جمهور چین که برای کنگره بزرگ رهبری حزب کمونیست در اواخر اکتبر آماده می‌شود، برای مقابله با فساد همه مقامات، از مقامات سطح بالا تا دون پایه مبارزه‌ای گسترده با اختلاس شکل داده است. وی آنان را «ببرها و مگس‌ها» خوانده است. مبارزه با اختلاس، اولویت اصلی سیاست‌های شی طی دوره پنج‌ساله ریاست جمهوری‌اش بوده است.

چین برای نوزدهمین کنگره حزب کمونیست در اواخر ماه جاری آماده می‌شود. این کنگره هر پنج سال یک بار برگزار شده و پیش‌بینی می‌شود طی آن، شی جین‌پینگ قدرت خود را تحکیم کرده و جایگاه سیاسی‌ خود را ترفیع دهد.

به گفته کمیسیون مرکزی بازرسی انضباطی، آمار اعلام شده از مجازات شدگان به علت فساد، از سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۶۴۸ هزار نفر از مقامات است که جرم اکثر آنان مربوط به فسادهای کوچک بوده است. هرچند که بسیاری از برنامه‌های مبارزه با فساد، مقامات روستایی و شهرهای کوچک چین را هدف قرار داده است، چندین مقام عالی‌رتبه چین نیز از جایگاه خود برکنار شده‌اند.

در ماه آگوست، رئیس هیئت مبارزه با اختلاس وزارت دارایی چین، خود به اتهام اختلاس بازجویی شد. همچنین در ماه سپتامبر یک افسر ارشد ارتش که در کمیسیون نظامی مرکزی چین نیز حضور دارد، برای اتهاماتی مرتبط با فساد دستگیر و بازجویی شد. کمیسیون نظامی مرکزی چین، نهادی قدرتمند است که به طور مستقیم تحت نظارت رئیس جمهور این کشور قرار دارد.

کمیسیون مرکزی بازرسی انضباطی چین می‌گوید، ۱۵۵ هزار دفتر حزبی در سراسر چین، از ماه آگوست از سیستم اداره مبنی بر مبارزه با فساد پیروی می‌کنند که این آمار بیش از ۹۴ درصد از کل دفاتر و ادارات چین را شامل می‌شود.

مطالب دیگر:

داستان کوتاه از آنچه چین بیش از همه پنهان می‌‌‏کند

مقابله با مشکلات را همچون یک امپراطور اداره کنید

چرا تجارت آزاد کانادا و چین نگران کننده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی