logo_eet

بیل گیتس: مصونیت ناشی از واکسن‌های کووید۱۹ ماندگاری کافی ندارد

زمین‌های کشاورزی بیل گیتس، از بنیان‌گذاران مایکروسافت و چهارمین فرد ثروتمند جهان، بیش از ۲۴۲۰۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی ایالات متحده را از
بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت (Ida Mae Astute:ABC via Getty Images)

بیل گیتس، روز سه‌شنبه، در گفتگویی توییتری گفت واکسن‌های فعلی کووید۱۹ فاقد دو عامل کلیدی هستند و ادعا کرد ممکن است اومیکرون موجی از مصونیت را در جوامعی که با آن مواجه می‌شوند، ایجاد کند.

بیل گیتس از بنیان‌گذاران مایکروسافت و ثروتمندترین مردان جهان است که از طریق بنیاد خود روی تحقیقات واکسن سرمایه‌گذاری کرده و صحبت‌های تأثیرگذاری درمورد این همه‌گیری داشته است. اخیراً گفت‌وگویی درباره وضعیت فعلی کووید۱۹، واکسن و موضوعات مرتبط با آن‌ها با دِوی سِرایدِر، استاد دانشگاه ادینبورگ، داشته است. دوی سرایدر در مرکز سلامت عمومی جهانی این دانشگاه کرسی شخصی دارد.

هنگامی‌که از بیل‌ گیتس پرسید، چه چیزی را پیشرفتی قابل‌ملاحظه می‌داند که می‌تواند تغییری در پایان این همه‌گیری ایجاد کند، گیتس به کارایی واکسن‌ها اشاره کرد.

گیتس گفت: «واکسن‌ها به خوبی توانسته‌اند مانع از ابتلای شدید و مرگ شوند اما فاقد دو عامل کلیدی هستند. اول آن‌که هنوز نتوانسته‌اند مانع از ابتلا شوند (که در آن صورت، پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای خواهد بود) و به‌نظر می‌رسد مدت زمان کارایی آن‌ها محدود است. ما واکسن‌هایی لازم دارم که مانع از ابتلای مجدد شوند و چندین سال دوام بیاورند.»

اثربخشی واکسن‌ها به‌ویژه در مورد سویه اومیکرون محل تردید است. به گفته استفان هوگ، رئیس شرکت مدرنا، تعداد بالای جهش‌ها در پروتئین اسپایک (شاخک) این سویه، «امکان فرار ایمنی» را افزایش می‌دهد. هوگ اضافه کرد «کاهش اثربخشی واکسن ما» در مورد همه تولیدکنندگان دیگر نیز صادق است.

اومیکرون به سرعت در سراسر جهان شیوع پیدا کرده است و ۹۸.۳ درصد از ابتلاهای کنونی ایالات‌متحده به آن نسبت داده می‌شوند. مطالعات جهانی نشان داده‌اند علی‌رغم قدرت انتقال بسیار بالایی که دارد، علائم خفیف‌تری در فرد مبتلا ایجاد می‌کند.

اخیراً یک مؤسسه خیریه بین‌المللی در حوزه سلامت به دنبال آن است که با کووید۱۹ «مانند سرماخوردگی» برخورد کند. دکتر مایک تیلدزلی، استاد دانشگاه وارویک، پیش‌بینی کرده است که تکامل کووید۱۹ منجر به کاهش شدت و محدودیت جغرافیایی آن شود. او می‌گوید سویه اومیکرون آغاز این فرآیند است. گیتس نیز با این دیدگاه موافق است.

او گفت: «وقتی اومیکرون از کشوری بگذرد، در سایر اوقات سال باید شاهد تعداد بسیار کمتر موارد ابتلا به کووید۱۹ بود که می‌شود با آن مثل آنفولانزای فصلی برخورد کرد.»

گیتس در مورد «اطلاعات گمراه‌کننده» زیادی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند و او را مسئول انتشار می‌دادند نیز صحبت کرد: «کسانی مثل من و شما و آنتونی فائوچی در معرض اطلاعات گمراه‌کننده بسیاری قرار گرفته‌ایم. انتظارش را نداشتم. خیلی از آن‌ها، مثل این‌که من می‌خواهم تراشه‌ای را وارد بازوی مردم کنم، برایم بی‌معنا هستند. چرا باید بخواهم چنین کاری کنم؟»

پس از آن، این میلیاردر به موضوع دسترسی جهانی به واکسن پرداخت. این در حالی است با وجود تقاضا در کشورهای در حال توسعه، مسائل تدارکاتی و مشکلات سیستم‌های سلامت مانع از عرضه کافی واکسن در این کشورها شد.

گیتس از این نظریه مقامات چینی دفاع کرد که ویروس کرونا از خفاشی در یک بازار خیس (بازار گوشت و سبزیجات تازه) در ووهان چین شیوع پیدا کرده است. این در حالی است که شواهد بسیاری حاکی از آن هستند که ویروس جدید کرونا که تحت عنوان ویروس حزب کمونیست چین نیز شناخته می‌شود، از آزمایشگاهی دولتی در شهر چین خارج شده است.

هنگامی‌که سرایدر از گیتس در مورد منشأ همه‌گیری پرسید، این‌گونه پاسخ داد: «داده‌های نسبتاً قوی وجود دارند که از گونه‌های دیگر به دست آمده‌اند و در مورد بیشتر همه‌گیری‌ها صادق هستند. مردم به گمانه‌زنی در این مورد ادامه خواهند داد و ما باید اطمینان یابیم که آزمایشگاه‌ها مراقب باشند. ممکن است شاهد شیوع گونه‌های دیگر باشیم. بنابراین باید برای کسب آمادگی سرمایه‌گذاری کنیم.»

گیتس علاوه بر سرمایه‌گذاری روی تحقیقات واکسن، سرمایه‌گذاری‌های دیگری نیز در رابطه با کووید۱۹ انجام داده است. در ماه جولای، ائتلافی تحت حمایت جورج سوروس و گیتس برای خرید مولوجیک شکل گرفت که یک شرکت آزمایش کووید۱۹ است.

مطالب دیگر:

جای پای محکم حزب کمونیست چین در خاور‌‌‏میانه

ترامپ: «ما آمریکا را پس می‌گیریم»

سازمان دارویی اروپا یک اختلال نادر نخاعی را به عنوان عارضه جانبی احتمالی واکسن کووید۱۹ معرفی کرد

اخبار مرتبط