Search
Asset 2

بیمارستان کلرادو از پیوند کلیه به زنی که نمی‌خواهد واکسن کرونا بزند، امتناع کرد

پیوند کلیه این‌جا می‌خواهم اهداکننده مستقیم او باشم. این بر هیچ بیمار دیگری در فهرست پیوند تأثیر نمی‌گذارد. چه‌طور می‌توانم این‌جا بنشینم و
پزشکی در حین عمل جراحی پیوند کلیه در یک عکس پرونده. (Brendan Smiwalowski/AFP/GettyImages)

مقامات تأیید کردند بیمارستانی در کلرادو پیوند کلیه زنی را که از دریافت واکسن کووید۱۹ خودداری کرده بود، نپذیرفت.

لیلانی لوتالی ۲۸ام سپتامبر نامه‌ای دریافت کرد که اطلاع می‌داد تیم پیوند بیمارستان دانشگاه کلرادو تصمیم گرفته‌اند او را در فهرست انتظار پیوندها، غیرفعال کنند.

در این نامه آمده است: «در صورت عدم تزریق واکسن کووید، به دلیل عدم احراز شرایط پیوند، در فهرست غیرفعال می‌شوید.»

علاوه بر آن، آمده است اگر لوتالی هم‌چنان از دریافت واکسن امتناع ورزد «از فهرست پیوند کلیه حذف خواهید شد.»

نه لوتالی و نه جیمی فوگنر، اهدا‌کننده‌ای که برایش تعیین شده است، واکسن نزده‌اند. فوگنر به شبکه تلویزیونی کی‌سی‌ان‌سی گفته به دلایل مذهبی این کار را نکرده و لوتالی هم گفته معتقد است اطلاعات کافی در مورد این واکسن‌ها وجود ندارد.

لوتالی می‌گوید مقامات بیمارستان قبلا گفته بودند برای پیوند نیازی به واکسیناسیون نیست.

فوگنر گفت: «این‌جا می‌خواهم اهداکننده مستقیم او باشم. این بر هیچ بیمار دیگری در فهرست پیوند تأثیر نمی‌گذارد. چه‌طور می‌توانم این‌جا بنشینم و اجازه دهم دوستم را بکشند در حالی‌که کلیه‌ای کاملاً مناسب دارم و می‌توانم زندگیش را نجات دهم؟»

بیمارستان به درخواست اظهارنظر پاسخی نداد. در بیانیه‌ای به رسانه‌های خبری اعلام کرد الزامات زیادی در مراکز پیوند وجود دارند، مانند الزام بیماران به پرهیز از مصرف الکل.

بیمارستان اعلام کرد: «اکنون دریافت‌کنندگان پیوند و اهداکنندگان زنده بیمارستان یو‌سی‌هلث باید تقریباً تحت هر شرایطی، واکسن کووید۱۹ بزنند. علاوه بر این‌که باید الزامات بهداشتی دیگری را نیز برآوده کنند و واکسن‌های دیگری را هم دریافت کنند. برخی از مراکز پیوند ایالات‌متحده نیز همین الزام را دارند و برخی دیگر در حال اعمال این تغییر در سیاست‌های خود هستند.»

تیم گیتنر، یکی از جمهوری‌خواهان این ایالات و اولین جمهوری‌خواهی که از این موضوع آگاه شد، در ویدیویی زنده در فیس‌بوک گفت با لوتالی صحبت کرده و متوجه شده تست آنتی‌بادی ویروس کووید۱۹ او مثبت بوده است اما بیمارستان نمی‌پذیرد که استثنا قائل شود.

او به دنبال‌کنندگان خود گفت: «مستندات این موضوع را اثبات می‌کنند. اما بیمارستان یو‌سی‌هلث هنوز از ارائه این نوع مراقبت درمانی امتناع می‌ورزد، مراقبتی که زندگی او را نجات می‌دهد، این صرفاً یک مراقبت ساده نیست، مراقبتی است که زندگی او را نجات می‌دهد. و این موضوع به‌شدت مأیوس‌کننده، به‌شدت غم‌انگیز و به‌شدت نفرت‌انگیز است که یوسی‌هلث می‌تواند چنین تصمیمی بگیرد و آن‌قدر شدید و عمیق بر فردی تأثیرگذار باشد.»

بر اساس شبکه واحد اشتراک اعضای بدن (سازمانی غیرانتفاعی که سیستم پیوند اعضای بدن در ایالات‌متحده را مدیریت می‌کند) چنین سیاستی منحصربه‌فرد نیست اما برای خدمات پیوند الزامی نیست.

در وب‌سایت این شبکه آمده است: «هر بیمارستان پیوندی می‌تواند بر اساس بهترین قضاوت‌های بالینی خود، در مورد فهرست‌بندی نامزدهای پیوند تصمیم بگیرد که شامل این مورد نیز می‌شود که آیا واکسیناسیون خاصی جزو معیارهای واجد شرایط بودنشان هست یا خیر. اگر در مورد چگونگی فهرست‌بندی معیارهای بیمارستان پیوند خود سؤالی دارید، توصیه می‌کنیم مستقیماً با بیمارستان تماس بگیرید.»

بر اساس گزارشات، حداقل یک بیمارستان دیگر نیز دریافت‌کنندگان پیوندی را که از واکسیناسیون امتناع بورزند، نمی‌پذیرد.

اوایل سال جاری، دانشگاه پزشکی واشنگتن به سام آلن گفت در صورت عدم واکسیناسیون، عمل پیوند قلبش انجام نمی‌شود.

آلن به شبکه رادیویی کی‌تی‌تی‌اچ گفت: «متخصص قلب با من تماس گرفت و با هم صحبت کردیم و به من گفت «خب، برای پیوند باید واکسن بزنی» و من گفتم «خب، خبر جدیدی است. و هیچ‌کس قبلاً چنین چیزی را به من نگفته بود.» و او گفت«بله، این سیاست ماست.»»

این دانشگاه در وب‌سایت خود اعلام کرده است افراد باید قبل از پیوند اعضا واکسینه شوند «مگر این‌که عذر پزشکی خاصی داشته باشید که مانع از دریافت واکسن شود.»

مطالب دیگر:

دانشمندان فایزر در ویدیوهای فاش شده می‌گویند ایمنی طبیعی از واکسیناسیون کووید۱۹ بهتر است

«مخفیانه، فاسد و قلدرمآبانه»: گزارشی از جزئیات تلاش پکن برای برقرارسازی نظم نوین رسانه‌های جهان

بایدن و شی جین‌پینگ درباره مسئله تایوان گفتگو کردند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی