logo_eet

بیل گیتس: برای آمادگی در برابر حملات تروریستی بیولوژیکی، باید «مانورهای میکروبی» برگزار شوند

بیل گیتس اخیراً در ارودگاه تابستانی میلیاردرها از طلاق پرآوازه خود از ملیندا صحبت کرد. به گفته یکی از شاهدان، هنگام صحبت از خیانت‌های متعدد
بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت (Jeff Pachoud/AFP via Getty Images)

بنیانگذار مایکروسافت، بیل گیتس روز سه‌شنبه هشدار داد که مقامات بین‌المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی باید به منظور مقابله با تهدیدات ناشی از تروریسم بیولوژیکی تمهیداتی اتخاذ کنند و گفت «مانورهای میکروبی» بهترین راه مقابله با آن هستند.

به گفته اسکای نیوز، گیتس طی مصاحبه‌ای با رئیس کمیته برگزیده سلامت، جرمی هانت در اندیشکده پالیسی اکسچنج گفت: «یک کارگروه پاندمی در حد و اندازه سازمان بهداشت جهانی احتمالاً به سالی یک میلیارد دلار پول نیاز خواهد داشت و وظیفه نظارت و برگزاری مانوری را عهده‌دار خواهد شد که من آن را «مانورهای میکروبی» می‌نامم که در آن می‌توان به تمرین پرداخت».

در مانورهای میکروبی، سازمان‌های دولتی و ارتش‌ها به تمرین سناریوهای مختلف شیوع همه‌گیری می‌پردازند.

سپس گیتس پرسید: «می‌گوییم، مثلاً اگر یک بیوتروریست بیماری آبله را در ۱۰ فرودگاه پخش کند چه می‌شود؟ مثلاً دنیا چه واکنشی به آن خواهد داشت؟».

چهارمین فرد ثروتمند دنیا خاطر نشان کرد که ایالات متحده و بریتانیا به منظور آمادگی برای یک سناریوی آخرالزمانی باید در زمینه تحقیق و توسعه «ده‌ها میلیارد» دلار هزینه کنند.

گیتس همچنین گفت: «در یک سو همه‌گیری‌های طبیعی وجود دارند و در سوی دیگر همه‌گیری‌های ناشی از تروریسم بیولوژیکی هستند که می‌توانند حتی از آن‌چه امروز تجربه‌ کرده‌ایم نیز بسیار بدتر باشند و با این وجود، پیشرفت‌های علم پزشکی باید ابزاری را در اختیارمان بگذارند که بتوانیم خیلی بهتر از این عمل کنیم».

گیتس در مصاحبه خود با هانت گفت همچنین باید «روش جدیدی» برای تولید واکسن داشته باشیم که بتواند بهتر از قبل از سرایت ویروس جلوگیری کند. او گفت این کار نیز به تحقیق و توسعه در سطح جهانی نیاز دارد.

او در توضیحات خود گفت: «در واقع واکسنی برای جلوگیری از سرایت نداشته‌ایم. واکسن‌هایی داشته‌ایم که به سلامتتان کمک می‌کنند اما تاثیر ناچیزی در کاهش سرایت دارند. برای تولید واکسن به روش جدیدی نیاز داریم».

گیتس گفت: «نکته خوب ماجرا این است که بسیاری از تحقیق و توسعه‌هایی که به منظور آمادگی برای همه‌گیری بعدی نیاز داریم، کارهایی از این قبیل است که واکسن‌ها را ارزانتر کنیم، کارخانه‌های بزرگی داشته باشیم، آنفولانزا را ریشه‌کن کنیم، سرماخوردگی معمولی را کاملاً از میان برداریم، واکسن‌ها را به شکل‌ نوارهای کوچکی بسازیم که بتوانید آن را روی بازوی خود قرار دهید، کارهایی که حتی در سال‌هایی که با همه‌گیری مواجه نیستیم نیز بسیار سودمند خواهند بود»؛ او اما از نحوه تحقق این امر سخنی به میان نیاورد.

اظهارات این میلیاردر در حالی بیان می‌شوند که ماه گذشته فاش شد مجمع جهانی اقتصاد، بنیاد بیل و ملیندا گیتس و مرکز امنیت سلامت جان هاپکینز در اکتبر ۲۰۱۹ به منظور شبیه‌سازی یک همه‌گیری، یک «مانور همه‌گیری پیشرفته» به نام «رویداد ۲۰۱» برگزار کرده بودند.

شرکت‌کنندگان این سناریو با شیوع شبیه‌سازی‌شده‌ای از یک «کروناویروس زئونوز جدید» مواجه شدند که از خفاش به خوک و به انسان منتقل شده و منجر به یک همه‌گیری شده بود.

به نقل از سناریوی رویداد ۲۰۱: «این بیماری از مزارع خوک برزیل آغاز می‌شود و در ابتدا آرام و آهسته است اما سپس با سرعت بسیار بیشتری در مراکز درمانی پخش می‌شود».

مطالب دیگر:

اورژانس‌ها مملو از بیماران شدیداً بدحالی است که بسیاری‌شان کرونا ندارند

اخراج کارمند گروه تحقیقاتی سنجش کارآزمایی واکسن فایزر پس از گزارش مشکلات موجود به اف‌دی‌ای

ژنرال میلی: بعید است چین در آینده‌ای نزدیک اقدام به تصرف نظامی تایوان کند

اخبار مرتبط