کودکان ممکن است ساعت‌‏ها بی سرو صدا مشغول بازی‌‏های کامپیوتری شوند. (Getty Images)
کودکان ممکن است ساعت‌‏ها بی سرو صدا مشغول بازی‌‏های کامپیوتری شوند. (Getty Images)

تأثیر منفی موبایل و تبلت بر روی رشد کودکان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۱

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۱

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

کودکان ممکن است ساعت‌‏ها بی سرو صدا مشغول بازی‌‏های کامپیوتری شوند. (Getty Images)

ساده ترین راه برای آرام کردن بچه‌های بی قرار و ناسازگار می‌تواند مشغول کردن آنها به یک گوشی موبایل یا تبلت باشد. اما این کار می‌تواند منجر به بروز آسیب‌های بلند مدت برای آنها شود.

اگر چه تماشای یک کارتون یا انجام یک بازی رایانه‌ای به صورت گاه به گاه ممکن است مشکلی نباشد، اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تماشای طولانی صفحه موبایل و تبلت می‌تواند به طور جدی بر روند رشد کودکان تأثیر بگذارد.

امروزه کودکان بطور بی‌سابقه‌ای به دستگاه‌های الکترونیکی دسترسی دارند. بسیاری از آنها بخشی از هر روز را در حال تماشای صفحه موبایل یا تبلت هستند به جای اینکه به صورت فیزیکی با دیگران ارتباط برقرار کنند.

در مطالعه‌ای که اخیراً در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد، روی ۲۴۰۰ کودک معمولی در حال رشد در کانادا تحقیق و مشاهده شد که تماس بیش از حد کودکان در سنین ۲ تا ۳ سال با گوشی موبایل و تبلت منجر به ضعف عملکرد آنان در سنین ۳ تا ۵ سالگی می‌شود.

شری مدیگان، استادیار دانشگاه کلگری در کانادا می‌گوید: «نمایشگرها نگرانی زیادی برای والدین ایجاد کرده است. بنابراین ما می‌خواستیم در مورد این که چگونه مدت زمان تماشای صفحه نمایش روی رشد کودکان تأثیر می‌‌‏گذارد، تحقیق کنیم.»

به گفته وی، بسیاری از تحقیقات در مورد کودکان و نمایشگرها روی تأثیر این ابزار در بازه‌های زمانی مقطعی و کوتاه مدت صورت گرفته است و تأثیر طولانی مدت روی کودکان را نشان نمی‌دهد.

انجمن پزشکی کودکان آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که کودکان نباید بیش از یک ساعت نمایشگر را تماشا کنند. والدین باید هم‌زمان با فرزندان خود به تماشا بنشینند تا به هر سوالی که برای کودک پیش می‌آید پاسخ دهند و به روند درک آنچه در حال مشاهده هستند کمک کنند.

شری مدیگان گفت: ما شگفت زده شدیم که کودکان در مطالعه ما روزانه ۲ تا ۳ ساعت در حال تماشای تبلت و گوشی بودند. این بدین معنی است که اکثر کودکان بیش از زمان مجاز مشغول تماشای این صفحات نمایشگر بودند.

در این تحقیق به نظارت والدین بر محتوای آنچه که برای کودکان در تبلت‌ها و گوشی‌ها پخش می‌شود تاکید شده است.

همچنین قفل کردن برنامه‌هایی خاص در دستگاه‌های تبلت و گوشی می‌تواند مفید باشد. والدین باید توجه کنند آیا برنامه‌ها و نمایش‌ها ارزشمند هستند یا نه. باید محتوی برنامه‌ها کنترل شود. همانطور که غذای کودکان را کنترل می‌کنیم.

مطالب دیگر:

تفاوت تکان‌دهنده پزشکان چین باستان و چین مدرن، از نظر اخلاق پزشکی

ترامپ در مراسم « صبحانه دعای ملی »، از حق زندگی انسان و آزادی عقیده دفاع کرد

چگونه در طول زمستان سلامتی‌مان را بهبود بخشیم؛ پنج پیشنهاد طب سنتی چینی