Search
Asset 2

تأیید مرگ ۸۰ تمرین‌کنندۀ فالون گونگ در سال ۲۰۱۶ براثر بازداشت‌ها و اعمال شکنجه

تعداد مرگ‌های تأیید‌ شدۀ تمرین‌کنندگان بر اثر آزار و شکنجه در سال ۲۰۱۶
تعداد مرگ‌های تأیید‌ شدۀ تمرین‌کنندگان بر اثر آزار و شکنجه در سال ۲۰۱۶

 

تعداد مرگ‌های تأیید‌ شدۀ تمرین‌کنندگان بر اثر آزار و شکنجه در سال ۲۰۱۶

 به گزارش وب‌سایت مینگهویی، در سال ۲۰۱۶ مرگ ۸۰ شهروند چینی که ۴۴ نفر آنها زن هستند به‌خاطر اجتناب از انکار فالون گونگ تأیید شده است. فالون گونگ یک روش معنوی است که از سوی رژیم کمونیستی چین مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرد.

برخی از تمرین‌کنندگان فالون گونگی که فوت کردند جانشان را در چند ساعت، چند روز یا چند ماه پس از بازداشت از‌دست دادند در‌حالی‌که سایرین زمانی فوت کردند که دورۀ محکومیت خود را به‌خاطر باورشان سپری می‌کردند. همچنین تمرین‌کنندگانی بودند که پس از اینکه مسئولین آنها را به‌قید ضمانت پزشکی آزاد کردند در‌حالی فوت کردند که نتوانستند بیماری‌ها و جراحاتی که در زمان حبس توسط پلیس پدید آمده بود، درمان کنند.

میانگین سن این تمرین‌کنندگان ۶۱ سال است درحالی‌که جوان‌ترین آنها ۳۲ سال و مسن‌ترین‌شان ۹۰ سال داشت. این مرگ‌ها در ۲۳ استان و شهرداری‌ تحت‌کنترل دولت مرکزی روی داد. بیشترین تعداد مرگ در استان لیائونینگ با ۱۱ مورد بود و بعد از آن استان هیلونگ‌جیانگ با ۱۰ مورد. تعداد ثبت شدۀ تمرین‌کنندگان فوت شده در دیگر مناطق یک رقمی است.

این آمار تعداد تایید شده مرگ شهروندان است و تعداد واقعی به مراتب از این رقم بیشتر است.

بیشتر بخوانید:فالون دافا (فالون گونگ)، مراقبه‌‏ی آرامش‌‏بخش و محبوب

 

مرگ خانمی اهل هنان چند ساعت پس از بازداشت

خانم وانگ شیویون که بیش از ۷۰ سال داشت در استان هنان زندگی می‌کرد. او در ۱۳ مه سال ۲۰۱۶ به‌خاطر ارسال شکایت کیفری علیه جیانگ زمین بازداشت شد. او چند ساعت پس از بازداشتش فوت کرد و پلیس در‌خصوص مرگ او هیچ توضیحی به خانوادۀ وی نداد.

درگذشت آقای جیانگ دتینگ پس از ۹ روز حبس

تمرین‌کنندۀ فالون گونگ آقای جیانگ دتینگ از شهرستان لیائویانگ واقع در استان لیائونینگ در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶ بازداشت و حبس شد. او در ۷ ژوئیه به قید ضمانت پزشکی آزاد شد و در همان شب درگذشت.

خانوادۀ او مشکوک هستند که او شکنجه شده است چراکه در زمان حبس جراحات توصیف‌ناپذیری در پشتش ایجاد شده است. او احتمالاً جراحاتی در اعضای داخلی‌اش هم داشته است.

مردی اهل هیلونگ‌جیانگ ده روز پس از بازداشت درگذشت

آقای گائو ییشی از استان هیلونگ‌جیانگ ده روز پس از آن درگذشت که او و همسرش به‌خاطر باورشان در ۱۹ آوریل ۲۰۱۶ بازداشت شدند. به‌گفته اعضای خانوادۀ او که جسدش را دیده بودند، سینه‌اش برآمده شده بود و شکمش به‌شدت فرو رفته بود. جای دستبند بر مچ دستانش دیده می‌شد. او ۴۵ سال داشت.

بیشتر بخوانید: روش‌‌‌‏های شفا دهنده

 

درگذشت یکی از ساکنان هنان ۱۱ روز پس از بازداشت

آقای یانگ ژونگ‌شنگ ۱۱ روز پس از بازداشت به‌خاطر تمرین فالون گونگ در ۱۰ آوریل ۲۰۱۶ درگذشت. تنها سه سال قبل از آن، برادر بزرگتر او، آقای یانگ ژونگ‌گنگ، نیز به‌خاطر اجتناب از انکار فالون گونگ بر اثر ضرب‌و‌شتم کشته شد.

برادران یانگ که اصالتاً از شهر روئی‌یان در استان ژه‌جیانگ بودند در شهر ژنگ‌ژو در استان هنان کار می‌کردند جایی‌که هر دو در سن ۳۸ سالگی به‌خاطر تمرین حق قانونی آزادی عقیدۀ خود، جانشان را ازدست دادند.

مرگ خانمی اهل لیائونینگ ۱۲ روز بعد از بازداشت به‌خاطر ایمانش

یک ساکن شهر لیائویانگ در استان لیائونینگ در مدت کمتر از دو هفته پس از بازداشتش به‌خاطر امتناع از انکار فالون گونگ درگذشت.

خانم یو گویی‌شیای ۴۷ ساله در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۶ بازداشت شد و بعد از آن به بازداشتگاه شهر لیائویانگ فرستاده شد.

در بعدازظهر روز ۷ نوامبر، پلیس به پسر خانم شو که در خارج از شهر به مدرسه می‌رفت اطلاع داد که مادرش بیمار شده است و می‌خواهد او را ببیند.

بعدازظهر روز بعد پلیس با این پسر تماس گرفت و پیشنهاد داد که او را از مدرسه بردارد. این مرد جوان جرأت نداشت به شهر محل سکونتش برگردد و خبرنداشت که پلیس سعی می‌کند با او و مادرش چه کند.

خواهر خانم شو در ۱۰ نوامبر تماسی از سوی پلیس دریافت کرد که می‌گفت خانم شو در حوالی ظهر روز ۷ نوامبر درگذشته است.

اما پلیس اجازه نداد که خواهر خانم شو جسد او را ببیند چراکه او از امضای چشم‌پوشی از حق قانونی خانواده‌اش برای پیگیری قضایی پروندۀ خانم شو خودداری کرد.

خواهر خانم شو اخیراً وکیلی را استخدام کرده است تا گزینه‌های قانونی موجود را بررسی کند. در این حین، او نیز برای آزادی شوهر خواهرش، لیو یانگ، تلاش می‌کند. آقای لیو همزمان با همسرش خانم شو بازداشت شد.

وکیل آقای لیو در ۱۱ نوامبر به بازداشتگاه رفت اما به او اجازۀ ملاقات داده نشد.

مرگ ناگهانی مرد اهل شاندونگ در حبس و ظن خانواده به وقوع قتل

وقتی وکیل آقای وانگ ییجون در ۱۳ اوت ۲۰۱۶ او را در بازداشتگاه ملاقات کرد، او هنوز بسیار سالم بود و روحیۀ خوبی داشت. شش هفته بعد، این مرد مسن ۶۵ ساله ساکن شهر چینگ‌ژو درگذشت و خانواده‌اش مظنون به وقوع قتل هستند.

آقای وانگ در ۶ سپتامبر ۲۰۱۵ پس از ارسال شکایت کیفری علیه دیکتاتور سابق چین، جیانگ زمین، به‌خاطر راه‌اندازی آزار و شکنجۀ فالون گونگ بازداشت شد که منجر به دو بار حبس وی در اردوگاه کار اجباری و ضبط دارایی‌های شخصی‌اش شد.

حامیان وی از زادگاهش دادخواست‌هایی را برای آزادی‌اش امضاء کردند اما او پس از سه جلسۀ استماع در دادگاه بدون صدور رأی کماکان در حبس ماند.

بازداشتگاه در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶ با خانواده‌اش تماس گرفت و گفت که آقای وانگ در بیمارستان ژونگشین زنده است. اما وقتی خانواده‌اش با عجله به آنجا رفتند، او را پیدا نکردند. یک پزشک فاش کرد که وقتی او را آن روز به بیمارستان بردند، او نفس نمی‌کشید.

خانوادۀ آقای وانگ نمی‌توانستند آنچه شنیدند را باور کنند، اما نتوانستند هیچ کدام از مأموران بازداشتگاه را پیدا کنند تا این خبر را تأیید کنند. آنها با شمارۀ ۱۱۰ (خدمات اورژانس) تماس گرفتند و متوجه شدند که جسد آقای وانگ به سردخانۀ محلی برده شده است.

وقتی خانوادۀ آقای وانگ و وکیل او به سردخانه رسیدند، مأموران پلیس آنجا نگهبانی می‌دادند. تنها به چند نفر از اعضای خانوادۀ او اجازه دادند که داخل بروند اما به آنها اجازه ندادند که از جسد عکس بگیرند.

خانوادۀ آقای وانگ برای یافتن علت مرگ او تلاش می‌کنند.

خانمی اهل هبی دو ماه پس از بازداشت درگذشت

خانم یان گوئویان از استان هبی در ۱۵ ژانویۀ ۲۰۱۶ به‌خاطر شکایت از جیانگ زمین بازداشت شد. رئیس مرکز شستشوی مغزی محلی در روز ۲ فوریه با خانوادۀ او تماس گرفت و به آنها دستور داد که پیش از اینکه او را ببرند ۱۵۰۰ یوآن با خود بیاورند. خانواده‌اش او را دیدند که روی تخت دراز کشیده و بسیار ضعیف به‌نظر می‌رسد. خانم یان در روز ۱۳ مارس در خانه درگذشت.

مرگ مهندس اهل شین‌جیانگ ظرف سه ماه پس از انتقالش به زندان

مهندسی از کارامای، منطقۀ خودمختار شین‌جیانگ، ۸۳ روز پس از پذیرش در زندان زنان شین‌جیانگ برای سپری کردن دورۀ پنج سالۀ زندان خود به‌خاطر شکایت از جیانگ زمین درگذشت.

خانم ژائو شویوان دیکتاتور سابق چین را متهم به راه‌اندازی آزار و شکنجۀ فالون گونگ کرد که درنتیجۀ این آزار و شکنجه او متحمل ۹ سال حبس در زندان شده است.

این خانم ۵۲ ساله در ۵ نوامبر ۲۰۱۵ بازداشت شد و در ۷ مارس ۲۰۱۶ محکوم به زندان شد. او دادخواست داد ولی فقط بدون هیچ جلسۀ استماعی رأی را پابرجا اعلام کردند.

او در تاریخ ۳ مه به زندان زنان شین‌جیانگ منتقل شد. وقتی نگهبانان او را تحت خوراندن اجباری و شکنجه مداوم قرار دادند، وضعیت سلامتی‌اش به سرعت افت کرد. در همین حال، زندان آزادی مشروط پزشکی او را رد کرد. حتی پس از اینکه او در سه نوبت به حالت اغماء رفت، آنها هنوز هم حاضر به ارائه درمان مناسب نشدند و او در ۲۲ ژوئیه درگذشت.

خانواده او خواستار انتقال جسدش به کارامای شدند، اما مسئولین زندان به زور جسد را به سردخانه‌ای در ارومچی فرستادند و تهدید کردند که در عرض ۱۰ روز سوزانده شود.

مرگ مرد اهل سیچوان در حبس به‌خاطر ایمانش

یک سکنه شهرستان شینگون که به‌خاطر ایمانش در حبس بود پس از ۴ سال به‌دلیل اعمال سو‌‌ءرفتار درگذشت. مقامات در روز بعد بدون رضایت خانواده‌اش جسد او را سوزاندند.

آقای هوانگ شانکون در تاریخ ۲۳ اوت سال ۲۰۱۲ به‌دلیل خودداری از نفی فالون گونگ بازداشت شد. او در تاریخ ۷ مه ۲۰۱۳ به ۱۰ سال زندان محکوم شد و به زندان لشان فرستاده شد.

زندان با استناد به محکومیت طولانی‌اش از پذیرش او خودداری کرد. پلیس او را به بازداشتگاه محلی بازگرداند که در آنجا متحمل سوء‌رفتارهای مداوم شد. او اغلب وادار می‌شد تا ساعت‌های پایانی روز از پله‌ها بالا و پایین برود. پلیس بعد از آن توانست پذیرش او را در زندان آبا ثبت کند که در آنجا با آزار بیشتری مواجه شد و در تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶ درگذشت.

به خانواده آقای هوانگ فقط اجازه داده شد که او را در جلسه محاکمه‌اش در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۱۳ ببینند و از آن زمان اجازه ملاقات با هیچ‌کسی را نداشت.

زندان آبا خبر مرگ آقای هوانگ را تا روز بعد و درست قبل از سوزاندن جسدش به اطلاع خانواده‌اش نرساند. به خانواده فقط ۵ دقیقه فرصت داده شد که جسد را مشاهده کنند و به آنها دستور دادند که هزینه سوزاندن جسد را پرداخت کنند تا خاکسترش را تحویل بگیرند.

مرگ معلم بازنشسته سه هفته بعد از آزادی مشروط پزشکی

معلم بازنشسته اهل شهرک تایپینگ سه هفته بعد از آزادی مشروط پزشکی درگذشت.

خانم شو هویشیان ۷۱ ساله به‌دلیل خودداری از نفی فالون گونگ به ۳ سال و نیم حبس محکوم شد. خانم شو در کمتر از یک سال که از پذیرشش در زندان زنان استان گانسو می‌گذشت، مشتی پوست و استخوان شده بود.

تا ماه می سال جاری، این معلم بازنشسته در وضعیت بحرانی بود و مدام دچار خونریزی از بینی می‌شد. زندان به خانواده‌اش دستور داد تا برای آزادی مشروط پزشکی درخواست دهند، اما دو هفته بعد که خانواده‌اش سرانجام توانست تمامی تشریفات اداری لازم را انجام دهد، تصمیم‌‌شان عوض شد و گفتند که وضعیت خانم شو «تثبیت شده است.»

یک هفته بعد که خانوادۀ خانم شو به زندان برگشتند، او را از‌هم‌گسسته و ازخود‌بی‌خود یافتند. آنها فوراً درخواست آزادی به‌قید ضمانت پزشکی کردند اما به آنها گفته شد که او باید در شرایط بحرانی باشد تا واجد شرایط باشد.

دو روز بعد زندان به خانوادۀ خانم شو اطلاع داد که برای آزادی او آماده باشند زیرا پزشکان زندان وضعیت او را بحرانی اعلام کرده‌اند.

در ساعات اولیه ۱۸ ژوئن یک آمبولانس با محافظت یک ماشین پلیس خانم شو را در کمیته امور سیاسی و حقوقی شهرک ژنیوآن پیاده کرد. خانواده‌اش دیدند که اکسیژن به او وصل است و از نگهبانان درخواست کردند که او را رها نکنند. بعد از اینکه خانواده مبلغ ۱۵۰۰ یوآن به نگهبانان دادند، او را به یک بیمارستان محلی بردند.

خانم شو در بیمارستان در وضعیت وخیم و بحرانی باقی ماند و هرزمان او به هوش می‌آمد، اضطراب و آشفتگی در او ظاهر می‌شد. خانواده‌اش مشکوک شدند که در زندان به او دارویی خورانده باشند که سیستم عصبی مرکزی او را تخریب کرده باشد.

او در تاریخ ۸ ژوئیه در ۷۱ سالگی درگذشت.

مرگ مرد اهل هونان یک ماه پس از آزادی از زندان، خانواده‌اش مشکوک به قتل هستند

یکی از شهروندان شهر شیانگتان که هفت سال محکومیتش را به‌خاطر باور خود سپری می‌کرد تنها زمانی که در آستانۀ مرگ بود به‌قید ضمانت پزشکی آزاد شد. بیمارستان محلی اعلام کرد که درمان او امکان ندارد و او را به خانه فرستاد. او یک ماه بعد در خانه درگذشت.

آقای وانگ گوییلین ۶۵ ساله در ژانویۀ ۲۰۱۴ به‌خاطر صحبت با مردم دربارۀ فالون گونگ بازداشت شد. بعداً او محکوم به ۷ سال زندان شد و در حوالی فوریۀ ۲۰۱۵ به زندان وانگ‌لینگ واقع در شهرستان نان‌یو منتقل شد.

نگهبانان زندان این کارگر بازنشستۀ کارخانه پارچه‌بافی شیانگ‌تان را به‌خاطر انکار نفی فالون گونگ تحت انواع و اقسام آزار و اذیت قرار دادند. آقای وانگ به‌تدریج توانایی‌اش را برای مراقبت از خود ازدست داد، اما درخواست‌های خانواده‌اش برای آزادی او به‌قید ضمانت پزشکی مکرراً رد شد.

خانوادۀ آقای وانگ در ۸ ژوئیه سال ۲۰۱۶ بسیار متعجب شدند وقتی ناگهان چندین نگهبان آمدند و آقای وانگ را تحویل آنها دادند.

خانواده متوجه شدند که آقای وانگ تبدیل به پوست و استخوان شده است و بیش از نیمی از وزن طبیعی خود را ازدست داده است. همچنین او قادر به خوردن و نوشیدن نبود.

آنها برای درمان آقای وانگ ابتدا به بیمارستان مرکزی شیانگ‌تان و بعد به بیمارستان دوم شیانگ‌تان رفتند. اما بسیار دیر شده بود چراکه هر دو بیمارستان به آنها گفتند که برای بدترین شرایط آماده باشند.

آقای وانگ در ۸ اوت در خانه درگذشت.

خانواده‌اش مظنون به این بودند که مسئولین زندان به او داروهایی داده باشند. یک تمرین‌کنندۀ فالون گونگ دیگر از همان کارخانۀ پارچه‌بافی به‌نام خانم یانگ شون‌یینگ در سال ۲۰۱۲ دو روز بعد از اینکه از همان زندان به خانه فرستاده شد درگذشت. خانم یانگ به خانواده‌اش گفت که یک داروی ناشناختۀ صورتی‌رنگ به او تزریق کرده‌اند. خانوادۀ آقای وانگ متوجه شدند که نشانه‌های حیات او در روزهای پایانی بسیار شبیه به نشانه‌های خانم یانگ بوده است.

مسئولین محلی جسد آقای وانگ را به‌زور سوزاندند و به خانواده‌اش اجازۀ کالبدشکافی ندادند.

مرگ خانمی اهل هنان دو سال پس از محکومیت به حبس به‌خاطر ایمانش

ساکن شهرستان دانچنگ در تاریخ ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۶ درگذشت. او به‌ دلیل امتناع از نفی فالون گونگ به ۷ سال حبس محکوم شده بود و دو سال پس از این محکومیت درگذشت.

خانم لو شیورونگ در حدود ساعت ۵ صبح ۲۰ آوریل ۲۰۱۴ در منزلش بازداشت شد. این خانم ۶۸ ساله پس از آغاز آزار و شکنجه در سال ۱۹۹۹ مکرراً به‌خاطر ایمانش به فالون گونگ هدف قرار گرفته بود. او پس از اینکه ماه‌ها تحت نظارت پلیس بود، به دنبال دریافت گزارشی بازداشت شد مبنی بر اینکه ۱۶ تمرین‌کننده دیگر فالون گونگ در منزلش در آن روز صبح جمع می‌شوند.

خانم لو در زمان حبس در بازداشتگاه شهر ژوکو دچار بیماری‌هایی شد. باوجود شرایط نامناسب برای حضور در جلسه دادرسی، بازهم وادارش کردند در دادگاه حاضر شود و به ۷ سال حبس محکوم شد.

او هرگز به زندان منتقل نشد چون به‌خاطر بدتر شدن علائم می‌بایست در بیمارستان بستری می‌شد.

ازآنجاکه وضعیت سلامت خانم لو در شرایطی بود که نیاز به درمان به‌موقع داشت، دادگاه با آزادی موقت او موافقت کرد. پس از اینکه از بیمارستان مرخص شد، مأموران همچنان برای آزار و اذیت به منزلش رفته و تهدیدش می‌کردند که بعد از بهبودی به زندان برده می‌شود.

این فشارهای اعمال شده، وضعیت خانم لو را تشدید کرد و او در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ درگذشت.

خانم چِنگ فوهوا پیش از مرگش شکایت کیفری علیه جیانگ زمین را به‌ثبت رساند

خانم چِنگ فوهوای ۶۹ ساله از شهر دالیان در شرف مرگ بود که در ژانویۀ ۲۰۱۶ پس از هفت ماه حبس به‌قید ضمانت پزشکی آزاد شد. او نتوانست بهبود یابد و در ۶ اوت ۲۰۱۶ درگذشت.

او پیش از مرگش به‌خاطر سال‌ها آزار و شکنجه‌ای که تحمل کرده بود، یک شکایت کیفری علیه جیانگ زمین، رئیس پیشین حکومت کمونیستی به‌ثبت رساند. او شش بار بازداشت شد و از آزار و اذیت روانی رنج می‌برد.

یک ماه قبل از آزادی، خانمی اهل لیائونینگ از زندان، دارویی ناشناخته به او خوراندند که براثر آن ۴ سال بعد درگذشت

یکی از ساکنان شهر فوشین که به‌خاطر باور خود زندانی شده بود، یک ماه قبل از آزادی‌اش در اوت ۲۰۱۲، مجبور به خوردن قرص‌هایی ناشناخته شد. اندک زمانی بعد خانم گائو لیانژن دچار بی‌اختیاری، تورم شکم و چرکی‌شدن بدن شد. او چهار سال بعد درگذشت.

مرگ خانمی اهل هیلونگ‌جیانگ به‌دلیل عوارض سکته مغزی ناشی از سو‌ءرفتار در زندان

ساکن شهرستان هوما نتوانست از پس عوارض پس از سکته مغزی برآید و در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۶ درگذشت.

خانم یائو یومینگ ۶۴ ساله، به‌دلیل خودداری از نفی فالون گونگ، به مدت ۷ سال محبوس شد. در طول حبس به‌طور وحشیانه‌ای شکنجه شد و در موارد متعدد تحت تزریق با داروهای نامعلوم قرار گرفت.

او در تاریخ ۲ اوت ۲۰۰۵ دچار خونریزی مغزی شد و چند هفته بعد با قید ضمانت پزشکی آزاد شد. نیمی از بدنش فلج شده بود و در زمان آزادی‌اش قادر به صحبت نبود.

خانواده‌اش بعد از ۱۱ سال طولانی تقلا،  دلتنگ از دست دادنش هستند. با این حال، زمانی که تلاش می‌کنند جسدش را برای سوزاندن تحویل بگیرند، با اندوه بیشتری مواجه می‌شوند.

زندان زنان استان هیلونگ‌جیانگ کارت شناسایی خانم یائو را در هنگام پذیرش در زندان توقیف کردند، اما آنها در هنگام آزادی‌اش کارت را به او برنگرداندند. اکنون که خانواده‌اش برای سوزاندن جسد به آن نیاز دارند، زندان متوجه شد که آن را به اشتباه در جای دیگری گذاشته‌ است. اما آنها، انجام هرگونه اقدامات اصلاحی را رد می‌کنند.

خانواده خانم یائو برای سوزاندن جسد باید کارت شناسایی جعلی خریداری کنند. آنها احساس اندوه زیادی می‌کردند که نه تنها قادر به اجرای عدالت برای عزیزشان نیستند، بلکه مجبورند برای مراسم تودیع او به روش‌های فرعی متوسل شوند.

منبع: مینگ هویی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی