Search
Asset 2

تابستانی پربار برای کودکان کلاس اولی

درس خواندن فرزندان
(Tetyana Rusanova/iStock)
درس خواندن فرزندان
(Tetyana Rusanova/iStock)

 یکی ازمسائل بسیارمهم تمرکز وهماهنگی چشم ودست برای کودکان است. برای این منظور بازی‌‏های زیادی می‌‏توانید انجام دهید:

  • یک توپ تخم مرغی را داخل یک قاشق بگذارید و بدون کمک گرفتن از کودکتان بخواهید با دهانش آن را گرفته وبدون کمک گرفتن از دستانش روی یک خط راست یا لبه قالی راه برود.

  • بازی با پازل  که بهتر است از پازل‌‏های کوچکتر و ساده‌‏تر شروع کنید و بعد پازل‌‏های پیچیده‌‏تر در اختیار کودکتان قرار دهید. بعد از اینکه چند بار پازل را درست کرد، برایش زمان تعیین کنید و از او بخواهید که مثلا اگر پازل را در ۵ دقیقه درست کند «بستگی به ساده یا پیچیده بودن پازل زمان تعیین کنید» پاداش می‌‏گیرد. دقت کنید پاداش‌‏هاییکه به بچه‌‏ها می‌‏دهید مادی نباشد؛ مثلا بردن به پارک یا منزل دوست یا فامیل…

  • از کودکتان بخواهید دکمه‌‏های لباسش را خودش ببندد یا یک لباس به او بدهید و از او بخواهید تا دکمه‌‏های آن را ببندد و باز کند. اینکار برای هماهنگی بین چشم ودست بسیار مفید است.

  • بستن بند کفش از کارهای بسیارمفید و واجب برای کودکان در این سن است. می‌‏توانید روی یک مقوا یک کفش بکشید، جای بند را سوراخ کنید واز او بخواهید تا یادگیری کامل، این تمرین را تکرار کند.

  • چند مانع مثل متکا یا صندلی ویا چیزهای بی‌‏خطر روبروی او قرار دهید واز او بخواهید به صورت مارپیچ راه برود. همین کار را با توپی که بین دو پای او قرار می‌‏دهید تکرارکند. این تمرین برای تقویت و هماهنگی بین اندامها بسیار مفید است.

  • یک سبد لباس جلوی او قرار دهید، از او بخواهید توپی را داخل آن بیندازد.

  • در مسافرت می‌‏توانید از او بخواهید مثلا تعداد ماشین‌‏های کامیون را بشمارد و به تعداد هر ده کامیون یک خط روی کاغذ بکشد یا چیزی داخل پلاستیک بیندازد.

بهتر است تمام موارد که ذکر شد در زمانهای متفاوت و زمانی که کودکتان آماده بازی یا یادگیری است از او خواسته شود. سعی کنید به وضعیت روحی- روانی کودک توجه کنید و بعد کاری را که می‌‏خواهید شروع کنید. شاد بودن مهمتر از درس‌‏خوان بودن وزرنگ بودن است. پس دقت کنیم با فشار زیاد شادی را از کودکمان نگیریم.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی