logo_eet

تاثیر نوسانات ارزی بر روی زندگی ایرانیان مقیم کانادا از نگاه مشاور مالی ساکن تورنتو – مصاحبه

تاثیر نوسانات ارزی بر روی زندگی ایرانیان مقیم کانادا از نگاه مشاور مالی ساکن تورنتو – مصاحبه

تاثیر نوسانات ارزی بر روی زندگی ایرانیان مقیم کانادا از نگاه مشاور مالی ساکن تورنتو – مصاحبه

این روزها نوسانات ارزی و افزایش شدید نرخ دلار در میان جامعه ایرانیان، چه در داخل و چه در خارج کشور، سر و صدای زیادی به راه انداخته و بسیاری از مردم از جمله جامعه ایرانی مقیم کانادا را درگیر مشکلات مختلفی کرده است.

در این راستا رسانه اپک تایمز فارسی با یکی از مشاوران مالی برجسته ساکن تورنتو مصاحبه‌‌‌‌‌‌‏ای انجام داده که در زیر می‌‌‌‌‌‌‏خوانید:

آقای حاجیان نظر شما درباره تاثیر نوسانات دلار بر روی زندگی ایرانیان مقیم کانادا چیست؟

«هاشم حاجیان»: «نوسانات دلار چند گروه از ایرانیان مقیم کانادا را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار می‌‌‌‌‌‌‏دهد:

گروه اول کسانی هستند که تازه به کانادا مهاجرت کرده‌‌‌‌‏اند یا در حال گذراندن پروسه مهاجرت هستند و در عین حال منبع درآمدشان هنوز داخل ایران است.

این افراد برای تامین مخارج‌‌‌‌‌‌‏شان هر ماه از داخل ایران پول دریافت می‌‌‌‌‌‌‏کنند و هر زمان که ارزش پول ایران با افزایش قیمت دلار کاسته می‌‌‌‌‌‌‏شود و یا این که نرخ سود بانکی در ایران کاهش می‌‌‌‌‌‌‏یابد، دریافتی‌‌‌‌‌‌‏شان در کانادا کمتر شده و متحمل فشارهای مالی و روحی بسیاری می‌‌‌‌‌‌‏شوند.

گروه دیگر افرادی هستند که در کانادا وام گرفته‌‌‌‌‌‌‏اند یا از طریق املاک‌‌‌‌‌‌‏شان در کانادا لاین‌‌‌‌‌‌‏آف کردیت Line of credit دریافت کرده‌‌‌‌‌‌‏اند و آنها هم درآمد حاصله از منابع مالی‌‌‌‌‌‌‏شان در ایران را در برای بازپرداخت این وام‌‌‌‌‌‌‏ها استفاده می‌‌‌‌‌‌‏کنند. این افراد هم با افت ارزش پول ایران و نوسانات ارزی، با کاهش دریافتی روبه رو شده و به سختی قادر به بازپرداخت وام‌‌‌‌‌‌‏های‎شان هستند.

بسیاری از افراد در زمانی که سود بانکی در ایران ۲۰ درصد تعیین شد، سرمایه خود را در این بانک‌‌‌‌‌‌‏ها سپرده‌‌‌‌‌‌‏گذاری کرده و بر مبنای سود دریافتی از آن، مخارج خود در کانادا را تامین می‌‌‌‌‌‌‏کردند، اما پس‌‌‌‌‌‌‏از کاهش سقف سود بانکی در ایران و یا افزایش نرخ دلار دچار مشکل شده و در نتیجه با کاهش ارزش اصل سرمایه‌‌‌‌‌‌‏شان متحمل ضرری سنگین شدند.

گروهی نیز از آنجا که پیش‌‌‌‌‌‌‏از نوسانات به‌‌‌‌‌‌‏وجود آمده به سبب کافی بودن درآمد، عدم دارا بودن تخصص کاری، کهولت سن یا ضعف در زبان رسمی کانادا شغلی نداشتند، پس‌‌‌‌‌‌‏از بروز این نوسانات و به تبع آن کاهش درآمد، مجبور می‌‌‌‌‏شوند که به گونه‌‌‌‌‌‌‏ای وارد بازار کار این کشور شوند.

همچنین نوسانات ارزی جاری منجر به این شده که برنامه‌‌‌‌‌‌‏ریزی‌‌‌‌‌‌‏های بسیاری ایرانیان، نظیر تحصیل در دانشگاه‌‌‌‌‌‌‏های کانادا، درمان، مهاجرت و… برهم بخورد و فشارهای روحی و عصبی بسیاری را هم به دنبال داشته باشد.»

توصیه شما در این باره چیست و چه راه‌‌‌‌‌‌‏کارهایی به ایرانیان مقیم کانادا پیشنهاد می‌‌‌‌‌‌‏دهید تا به نحوی مناسب و به دور از ضرر و زیان از سرمایه‌‌‌‌‌‌‏ها و دارایی‌‌‌‌‌‌‏های خود درآمد کسب کنند؟

«هاشم حاجیان»: «ایرانیان مقیم کانادا لازم است با دریافت مشاوره از افراد آگاه از گزینه‌‌‌‌‏های سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری در این کشور مطلع شده و از این مسیر کسب درآمد کنند.

گزینه‌‌‌‌‏های سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری مناسب جایگزین که فرد می‌‌‌‌‌‌‏تواند ماهانه از آن درآمد کسب کند، دارای میزان ریسک متفاوتی هستند؛ از سپرده‌‌‌‌‌‌‏گذاری‌‌‌‌‌‌‏های بدون ریسک با سود کم آغاز شده و به سپرده‌‌‌‌‌‌‏گذاری‌‌‌‌‌‌‏های پر ریسک‌‌‌‌‌‌‏ با سود زیاد منتهی می‌‌‌‌‌‌‏شوند.

در مجموعه سپرده‌‌‌‌‌‌‏گذاری‌‌‌‌‌‌‏های بدون ریسک می‌‌‌‌‌‌‏توان از سپرده بلند مدت موسوم به GIC نام برد که سود سالیانه‌‌‌‌‌‌‏‌‌‌‌‌‌‏ای حدود ۱ تا ۲.۵ درصد دارد که البته سودی بسیار کم بوده و تامین مخارج زندگی در کانادا به تنهایی با آن به سختی امکان‌‌‌‌‌‌‏پذیر است.

گزینه دیگر سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری در شرکت‌‌‌‌‌‌‏های بیمه‌‌‌‌‌‌‏ موسوم به اَنوئیتی Annuity است. این شرکت‌‌‌‌‌‌‏ها پس‌‌‌‌‌‌‏از دریافت مبلغ، به صورت مادام‌‌‌‌‌‌‏العمر هرماه درصدی سود به اضافه بخشی از اصل سرمایه فرد را به وی پرداخت می‌‌‌‌‌‌‏کنند. این گزینه هم بدون ریسک است. با این تفاوت که سود آن از GIC بیشتر بوده، اما دسترسی به اصل سپرده امکان‌‌‌‌‌‌‏پذیر نیست.

اَنوئیتی‌‌‌‌‌‌‏ها انواع مختلفی دارند. در برخی از آنها پس‌‌‌‌‌‌‏از مرگ سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذار، پرداخت سود به همسر وی نیز تا پایان عمرش ادامه می‌‌‌‌‌‌‏یابد و در برخی هم تعداد سال مشخصی برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری و پرداخت سود تعریف شده است. اما در هر حال این شرکت‌‌‌‌‌‌‏ها به طور تضمینی حدود ۳ تا ۶ درصد به فرد سود پرداخت می‌‌‌‌‌‌‏کنند.

گزینه بعدی بدون ریسک، خرید اوراق قرضه یا اوراق مشارکت است. شرکت‌‌‌‌‌‌‏هایی همچون تورنتو هایدرو، گاورمنت انتاریو و … پول حاصل از فروش این اوراق را در پروژه‌‌‌‌‌‌‏های مختلف سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری کرده و در مقابل سالیانه حدود ۲ تا ۵ درصد به شخص سود پرداخت می‌‌‌‌‌‌‏کنند. پرداخت این سود به‌‌‌‌‌‌‏صورت ماهیانه یا سه ماه یک‌‌‌‌‌‌‏بار است. سود این اوراق ثابت بوده اما قیمت اوراق بسته به نرخ بهره بانک مرکزی تغییر می‌‌‌‌‌‌‏کند.

نوعی دیگر، صندوق‌‌‌‌‌‌‏های سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری به نام میوچوال فاند Mutual fund است که در مقابل فروش اوراق و سهام به فرد حدود ۳ تا ۶ درصد سود پرداخت می‌‌‌‌‌‌‏کنند. سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری در سهام و اوراق به صورت ترکیبی است و فرد مادام‌‌‌‌‌‌‏العمر و تا زمانی که شرکت فعالیت دارد، ماهیانه سودی ثابت دریافت می‌‌‌‌‌‌‏کند.

البته شرکت‌‌‌‌‌‌‏های بسیاری نیز هستند که سود پرداختی‌‌‌‌‌‌‏شان بیش‌‌‌‌‌‌‏از ۶ درصد است و گاهی فراتر از ۱۲ درصد و حتی تا ۲۰ درصد هم می‌‌‌‌‌‌‏رود، اما سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری در این شرکت‌‌‌‌‌‌‏ها ریسک بسیار زیادی دارد؛ چرا که این گونه شرکت‌‌‌‌‌‌‏ها به احتمال زیاد دچار مشکلاتی مالی بوده‌‌‌‌‌‌‏اند که بانک‌‌‌‌‌‌‏ها حاضر به پرداخت وام به آنان نشده‌‌‌‌‌‌‏اند.»

نظرتان درباره وام‌‌‌‌‌‌‏دهندگان خصوصی چیست؟

«هاشم حاجیان»: «معامله با لندرهای خصوصی همانند معامله با فرد یا گروهی است که قاعدتا از بانک‌‌‌‌‌‌‏ها و شرکت‌‌‌‌‌‌‏ها کوچک‌‌‌‏تر هستند و از آنجا که این افراد مشتریان کمتری دارند، در صورت عدم پرداخت اقساط وام از سوی حتی یک مشتری و یا شکست در بهره‌‌‌‌‌‌‏برداری از پروژه‌‌‌‌‌‌‏هایشان، متحمل ضررهای سنگینی می‌‌‌‌‌‌‏شوند. به همین دلیل سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری و یا اخذ وام از این شرکت‌‌‌‌‌‌‏ها نیز بسیار پر ریسک است.

برای مثال، شرکت بزرگی که یک میلیون مشتری دارد، در صورت عدم پرداخت اقساط از سوی یکصد مشتری، ضرر چندان قابل توجهی به شرکت وارد نخواهد شد؛ اما شرکت کوچکی که تنها ده مشتری دارد، عدم پرداخت اقساط از سوی یک مشتری هم ضرر زیادی به آن وارد می‌‌‌‌‌‌‏کند، ضرری که معادل از دست دادن ۱۰ درصد از سرمایه شرکت است.»

نظرتان درباره سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری در ملک چیست؟

«هاشم حاجیان»: «رنتال پراپرتی Rental property هم از آپشن‌‌‌‌‌‌‏هایی است که می‌‌‌‌‌‌‏توان برای کسب درآمد از آن استفاده کرد. از آنجا که کانادا به ویژه شهر تورنتو، میزان مهاجرپذیری و دانشجوپذیری زیادی دارد، تقاضا در بازار مسکن هم فراوان است. اگرچه سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری در رنتال پراپرتی هم با احتساب وامی که شخص از بانک می‌‌‌‌‌‌‏گیرد، بیشتر از ۵تا ۶ درصد سود سالیانه برای فرد نخواهد داشت.

در صورت استفاده از این نوع سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذاری، باید توجه داشت که بالانس مثبتی میان مبلغ دریافتی از رنتال و مبلغ پرداختی به بانک وجود داشته باشد تا درآمدی مناسب از تفاضل آن حاصل شود.

مزیت رنتال پراپرتی این است که مبلغ پرداختی به بانک درنهایت در ملک اندوخته شده و در آینده اگر قیمت ملک افزایش یابد، سود خوبی نصیب سرمایه‌‌‌‌‌‌‏گذار خواهد شد.»

چنانچه در زمینه‌‌‏های مختلف به مشاوره مالی نیاز دارید، می‌‌‏توانید از طرق زیر با آقای هاشم حاجیان تماس برقرار کنید:

ایمیل: [email protected]

تلفن همراه: ۶۴۷۸۷۸۵۷۵۷

تلفن محل کار: ۹۰۵۷۶۰۱۶۵۰ext2172

وب‌‏سایت:

https://www.sunlife.ca/E/search/agent/default.asp?AID=106402736065396624955&pageId=ADVISOR

مطالب دیگر:

چرا تمرین معنوی و آرامش بخش فالون دافا در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارد – قسمت اول (ویدئو)

پیشنهادهایی برای رشد و ترقی در کسب و کارتان

اعتماد به نفس لازمه موفقیت (ویدئو)

اخبار مرتبط