Search
Asset 2

تاجر کانادایی به اتهام تمرین فالون دافا به هشت سال زندان در چین محکوم شد

(The Epoch Times/Handout)
(The Epoch Times/Handout)

یک بانوی تاجر چینی – کانادایی که صاحب شرکتی چند میلیون دلاری است، به دلیل اینکه تمرین کننده فالون دافا است، به هشت سال زندان محکوم شده است.

سان کیان، شهروند کانادایی، در فوریه سال ۲۰۱۷ در محل اقامتش در پکن دستگیر شد و از آن زمان تاکنون در بازداشت به سر می‌‌‌‏برد. به گفته شیه ییان، یکی از وکلای سابقش، دادگاه پکن در سی‌‌‌‏ام ژوئن وی را محکوم کرد.

شیه گفت: «سان کیان بی گناه است. دستگیری و اتهام بستن به سان کیان از همان ابتدا غیرقانونی بود.»

شیه گفت، محکوم کردن سان، نقض قانون اساسی چین است که در آن آزادی عقاید مذهبی، تصریح شده است. وی گفت که این حکم قانون را زیر پا می گذارد و «اقدامات مجرمانه» افراد دست اندر کار در «چنین پرونده ناعادلانه‌‌‌‏ای» را نشان می‌‌‌‏دهد.

شون لی، رئیس انجمن فالون دافای کانادا، خواستار آزادی فوری سان شده است.

لی گفت: «سان بیش از سه سال است که در چنگ حزب کمونیست است. او به طور غیرقانونی بازداشت شده و با گزارش‌‌‌‏هایی مبنی بر پابند زدن، بستن دستانش به صندلی فولادی، فلفل پاشیدن به صورتش و شستشوی مغزی مداوم و ایجاد فشار روانی، تحت شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته است.

سان پس از دستگیری، تقریبا دهها وکیل اختیار کرده است که همگی به دلیل فشار مقامات چینی مجبور شدند پرونده وی را کنار بگذارند. از سال ۲۰۱۹ به او اجازه داده شده است که از وکیل تعیین شده دولت استفاده کند که در بهترین حالت به جای استدلال برای اثبات بی‌‌‌‏گناهی وی، می‌‌‌‏تواند تقاضای ارفاق کند.»

پرونده مِنگ

شی گفت یکی از مهمترین عوامل پشت پرونده سان که بیش از سه سال قبل از صدور حکم طول کشید و حکم حبس طولانی که در تاریخ ۳۰ ژوئن صادر شده، پرونده منگ وانژو است.

منگ، مدیر ارشد مالی هوآوی در چین، در دسامبر ۲۰۱۸، طبق درخواست استرداد ایالات متحده، در ونکوور دستگیر شد. اندکی پس از آن، چین، مایکل کووریگ و مایکل اسپاور کانادایی را دستگیر کرد.

در اواخر ماه می، دادگاه عالی بریتیش کلمبیا درخواست آزادی منگ را رد کرد.

اندکی پس از آن، در ۱۹ ژوئن، کووریگ و اسپاور رسما به جاسوسی در چین متهم شدند.

از زمان دستگیری کووریگ و اسپاور، پکن طبق معمول تأکید کرد که بازداشت‌‌‌‏ها به دستگیری منگ مربوط نمی‌‌‌‏شود. اما رژیم در ۲۴ ژوئن زمانی که سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد اگر منگ آزاد شود، ممکن است این دو کانادایی آزاد شوند، این روند را معکوس کرد.

شی اظهار داشت که همین تاکتیک‌‌‌‏ها در پرونده سان نقش دارند و خاطرنشان کرد: طی این زمان برای سان ناگهان حکم حبسی طولانی صادر شده است.

وی گفت که چندین وکیل حقوق بشر در چین، نامه‌‌‌‏ای سرگشاده به جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، قبل از سفرش به چین در سال ۲۰۱۷  نوشتند و گفتند که دستگیری و بازداشت سان غیرقانونی بوده است، به این امید که بتوانند برای آزادی وی کمکی دریافت کنند.

اجبار

به گفته شیه، سان موافقت کرد که از وکیل منصوب دولت «تحت اجبار» استفاده کند. او همچنین گفت که به شدت روی ذهن سان کار شده تا جایی که تصمیم گرفت صدها میلیون دلار ثروت خود را به بازداشتگاه محل نگهداری‌‌‌‏اش اهدا کند.

شیه گفت: «سان کیان اساساً همه چیز را رها کرده است. با این حال، او این کار را در حین بازداشت و بدون آزادی انجام داد. از نظر قانونی، نباید معتبر باشد زیرا این کار با اراده آزاد او انجام نشده است.»

قبل از دستگیری، سان بنیانگذار و معاون رئیس شرکت بیجینگ لیدمن بیوکمیستری بود؛ شرکتی چند میلیون دلاری که با همسرش شن گوانچیان شریک بود.

سان ژان، خواهر سان، در مصاحبه‌‌‌‏های پیشین به اپک تایمز گفت که شن با مقامات چینی تبانی کرده که سان محکوم شود تا بتواند سهام وی در این شرکت را تصاحب کند.

سان ژان گفت: «شن با برخی افراد در دفتر امنیت عمومی تبانی کرد و از سیاست سرکوب فالون گونگ برای بازداشت و پیگرد قانونی غیرقانونی سان استفاده کرد.»

نمایندگان مجلس کانادا و عفو بین الملل بارها از پکن خواستند که سان را آزاد کند. پارلمان اروپا نیز مطابق بخشی از قطعنامه تحریم ناقضان حقوق بشر در چین، خواستار آزادی وی شد.

لی، رئیس انجمن فالون دافا کانادا گفت که سان بی گناه است و از ابتدا نباید دستگیر می‌‌‌‏شد.

لی گفت: «آزار و شکنجه فالون گونگ منشور سازمان ملل و سایر کنوانسیون های بین المللی حقوق بشر را نقض می‌‌‌‏کند. این اقدام همچنین قانون اساسی و قوانین خود چین را نقض می‌‌‌‏کند.»

فالون دافا که فالون گونگ نیز نامیده می‌‌‌‏شود، تمرین مدیتیشن مبتنی بر سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که به گفته پیروان آن سلامتی و تندرستی را بهبود می‌‌‌‏بخشد.

این روش از سال ۱۹۹۹، هنگامی که جیانگ زمین، رهبر وقت چین، اقدامات گسترده ای از آزار و شکنجه علیه این روش را آغاز کرد، به طرز وحشیانه‌‌‌‏ای دراین کشور سرکوب شده است.

پیش از آن، داده‌‌‌‏های دولت نشان می‌‌‌‏داد که ۷۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون نفر در چین تمرین کننده فالون دافا بودند.

مطالب دیگر:

محکومیت نقض حقوق بشرِ حزب کمونیست چین، از پاندمی تا هنگ کنگ، در همایشی در کانادا

سند ۲۵ ساله همکاری با کمونیست‌های چینی، ایران را به کدام سو می‌برد؟

مادری که تمام خانواده‌اش را در آزار و شکنجه فالون گونگ به دست رژیم چین از دست می‌دهد

چگونه با والدین خود درباره سالخوردگی و مسائل مالی صحبت کنیم – قسمت دوم

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی