Search
Asset 2

تاریخ شناس کانادایی: بیشتر رسانه‌‌‌‌‏های کانادا چپ‌‌‌‌‏گرا هستند

تاریخ شناس کانادایی: بیشتر رسانه‌‌‌‌‏های کانادا چپ‌‌‌‌‏گرا هستند

جای برخی نقطه نظرات از جمله سقط جنین در بیشتر رسانه‌‌‌‌‏های کانادایی خالی است

تاریخ شناس کانادایی: بیشتر رسانه‌‌‌‌‏های کانادا چپ‌‌‌‌‏گرا هستند

جرد نام نویسنده آزاد است و موارد ذکر شده در این مقاله لزوما بیانگر دیدگاه اپک‌‌‌‏تایمز نیست.

«گری بولر» نویسنده و تاریخ شناس کانادایی بر این باور است که بیشتر رسانه‌‌‌‌‏های کانادایی گرایش چپ دارند و به اندازه کافی در مطالب خود از دیدگاه‌‌‌‌‏های مختلف استفاده نمی‌‌‌‌‏کنند.

گری بولر ۲۵ سال در دانشگاه منیتوبا به تدریس تاریخ پرداخته و عضو قدیمی «مرکز اصلی سیاست عمومی»، یک اتاق فکر برای دولت‌‌‌‌‏های کوچکتر است.

بولر طی یک پوشش خبری اعلام کرد که در آمریکای شمالی رسانه‌‌‌‌‏ها به حدی چپ گرا شده‌‌‌‌‏اند که اصلا عقاید احزاب دیگر در مورد مسائلی همچون ازدواج همجنسگرایان، گرمایش جهانی، سقط جنین و … جایی ندارند.

خیلی مسائل در جامعه مورد توجه است که با عقاید چپ‌‌‌‌‏گرایان همخوانی دارد

«گری بولر»

بولر معتقد است: «زندگی بسیاری از کانادایی‌‌‏ها در رسانه‌‌‏ها منعکس نمی‌‌‏شود و تنها به مواردی پرداخته می‌‌‏شود که مطابق ذائقه چپ گرایان باشد.»

«محدود کردن دریچه به عقاید عمومی در این حد بسیار خطرناک است چه این محدودیت در سمت راست باشد یا سمت چپ؛ چرا که این اتفاق در قرن ۲۱ در آمریکای شمالی در حال وقوع است.»

بولر اضافه کرد کسانی که باورهای چپ گرا دارند بیشتر به رسانه به نگاه حرفه نگاه می‌‌‏کنند و جذب رسانه می‌‌‏شوند. از خبرنگاران تا سردبیران و مدیران گرایش دارند که سریع از یک موضوع به موضوع دیگر بپرند بدون اینکه عقاید مختلف و تحلیل و بررسی همه جانبه از موضوعات داشته باشند.»

به گفته وی آخرین یافته‌‌‌‌‏ها که نشان می‌‌‏دهند که در آمریکا ۶۲ درصد از دموکرات ها به رسانه باور دارند در حالی که تنها ۱۴ درصد از جمهوری خواهان به رسانه اطمینان دارند و اینکه وضعیت کانادا تفاوت زیادی با آمریکا ندارد.

بولر معتقد است که سی‌‌‌‌‏بی‌‌‌‌‏سی هدف اصلی خود را فراموش کرده و به جای آنکه جایگاهی برای همه کانادایی‌‌‌‌‏ها باشد، تبدیل به مکانی برای گسترش نظر‌‌‌‌‏های چپ‌‌‌‌‏گرا شده است.

بولر بیان کرد «من سی‌‌‌‌‏بی‌‌‌‌‏سی را دوست دارم، اما این رسانه همه طیف کانادا را در خودش جای نمی‌‌‌‌‏دهد.»

اپک تایمز با سی‌‌‌‌‏بی‌‌‌‌‏سی تماس برقرار کرد تا عقیده آنها را نیز منعکس کند. در جواب ایمیلی با این مضمون دریافت شد:

«خبر‌‌‌‌‏ها همینطوری نوشته و منتشر نمی‌‌‌‌‏شوند؛ بلکه از فرآیند دقیق ویرایش عبور می‌‌‌‌‏کنند که طی آن اطمینان حاصل شود در هیچ سمتی قرار ندارد.»

تعصب در چشمان تماشاگر است

کارشناسان رسانه معتقدند که خیلی مهم است که رسانه و مراکز خبری به عموم اثبات کنند که چیزی برای پنهان کردن وجود ندارد و مسئولانه به کار خود می‌‌‌‌‏پردازند.

جفری رووکین، مدیر بخش خبرنگاری دانشگاه تورنتو می گوید: « فکر می‌‌‌‌‏کنم در حال حاضر ما به یک نگاه جدید به اطلاعات قابل اطمینان نیاز داریم … این وظیفه‌‌‌‌‏ی رسانه است که به این موضوع توجه خاصی داشته باشد که این مطالب از کجا تامین می‌‌‌‌‏شوند و چه قدر قابل اطمینانند.»

وی افزود: «این بی‌‌‌‌‏انصافی است که همه ی گزارشگر‌‌‌‌‏ها را متعصب تلقی کرد … تعصب در چشمان تماشاگر است. مردم امروزه گرایش دارند اطلاعاتی را جستجو کنند که باور‌‌‌‌‏های سیاسیشان را تقویت می‌‌‌‌‏کند. رسانه‌‌‌‌‏های اجتماعی امکان تکثیر عقاید گوناگون را فراهم کرده است و این باعث شده است که رسانه مورد انتقاد شدید قرار بگیرد.»

با این حال هر دو رووکین و بولر بر این اعتقاد هستند با وجود این گستره عظیم اطلاعاتی، هر شخص لازم است با نگاه به همه جنبه‌‌‌‌‏ها و با استفاده از تفکر و عقل خود در مورد این اطلاعات قضاوت کند.

به اعتقاد وی، «هرگز بی‌‌‌‌‏عیب نخواهد بود! روزنامه نگاری یک حرفه انسانیست و انسانیت کامل و بی‌‌‌‌‏عیب نیست.»

جرد نام نویسنده آزاد است. موارد ذکر شده در این مقاله لزوما بیانگر دیدگاه اپک‌‌‌‏تایمز نیست.

مطالب دیگر:

نامه‌ای سرگشاده برای ترامپ در آستانه سفر به چین

تضادهای بنیادین پشت مذاکرات آمریکا و چین / آنچه باید بدانید

زبان فارسی در جایگاه دوم رشد زبان‌‌‌‌‏های غیر رسمی در کانادا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی