Search
Asset 2

تازه‌ترین آمار ویروس کرونا ، افزایش قربانیان و سقوط بازارهای مالی

China-700x420-1-590x354
(Kevin Frayer/Getty Images)

 

گزارش‌های منتشر شده از چین حاکی از آن است که تعداد بیشتری از مردم در این کشور از آنچه رسما گزارش شده است بر اثر شیوع ویروس کرونا در حال مرگ هستند و دانشمندان همچنان به بررسی منشأ ویروس می‌پردازند.

گزارش موارد جدیدی از ابتلا به این ابیماری در هنگ کنگ و انگلیس منتشر شده است. به گفته رئیس واحد بیماری‌های واگیردار مرکز حفاظت از سلامت هنگ کنگ، دو مورد جدید از کروناویروس در هنگ کنگ پدیدار شده است و جمعاً آمار مبتلایان در این شهر را به ۳۸ نفر رسانده است.

در انگلیس ، وزارت بهداشت در بیانیه ای در ۱۰ فوریه اعلام کرد که چهار بیمار شناسایی شده‌اند که جمعاً تعداد آنها به هشت نفر رسیده است. در این بیانیه آمده است که منشأ موارد جدید همگی یک موردی است که قبلاً تأیید شده و ویروس از فرانسه منتقل شده است. در این بیانیه به دولت اختیارات بیشتری برای مبارزه با این ویروس کشنده داده شده است. دولت انگلیس ویروس کرونا را یک تهدید جدی  و قریب الوقوع دانسته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز دوشنبه گفت که ۲۷ فرد غیر چینی آلوده به کرونا در چین شناسایی شده‌اند. از این تعداد دو نفردر گذشته‌اند که یکی آمریکایی و دیگری ژاپنی بوده است. سه نفر از آنها نیز از بیمارستان مرخص شده اند.

ژونگ نان شان، کارشناس برجسته تنفسی در چین، در مقاله ای گفت که متوسط دوره نهفتگی ویروس کرونا ۳ روز است که می‌تواند تا ۲۴ روز ادامه داشته باشد.

دوره نهفتگی در یک بیماری، به دوره و مدت‌زمان ورود عامل بیماری‌زا به بدن تا ظهور نشانهٔ بیماری و علائم بیماری گفته می‌شود.

یک رسانه محلی در فیلیپین، گزارش داد که یک بیمار قبلاً آلوده، که یک زن ۳۸ ساله چینی اهل ووهان بود بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده است. همسر وی پیشتر در اوایل فوریه بر اثر این بیماری در گذشت. فیلیپین در مجموع سه مورد تأیید شده دارد .

اما در ژاپن، تعداد بیماران آلوده در یک کشتی کروز به حدود ۱۳۰ نفر می رسد. روزنامه محلی ژاپن تایمز در ۱۰ فوریه گزارش داد که حداقل ۶۰ مورد جدید کرونا ویروس در کشتی کروز با استناد به منابع دولت محلی تأیید شده است.این کشتی در حال حاضر در یوکوهاما در قرنطینه است. وزیر بهداشت ژاپن روز دوشنبه اظهار داشت که وی در نظر دارد همه مسافران و اعضای خدمه این کشتی را آزمایش کند.

مقامات شانگهای در چین، در تاریخ ۱۰ فوریه اعلام کرد که ۱۳ هزار منطقه مسکونی در این شهر در حال مدیریت خاموش هستند. به این معنی که برای هر شخصی که از این مناطق وارد و خارج شود، ثبت نام لازم است. افرادی که از مناطقی که به شدت تحت تأثیر ویروس قرار گرفته‌اند بازگشتند، باید ۱۴ روز در قرنطینه قرار بگیرند.

آمازون هم از حضور در کنگره جهانی موبایل ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا انصراف داده است. آمازون به لیست شرکتهای تکنولوژی پیوسته که به دلیل شیوع ویروس کرونا از حضور در رویداد کنگره جهانی موبایل (MWC) انصراف داده‌اند.

این رویداد قرار است از ۲۴ تا ۲۷ فوریه در بارسلونا اسپانیا برگزار شود. پیش از این شرکتهای اریکسون ، ال جی و انویدیا عدم حضور خود در این رویداد را به دلیل شیوع کروناویروس اعلام کرده بودند.

مجری این رویداد، اعلام کرده است که هیچ کدام از مسافران هوبی در چین، مرکز شیوع کرونا ویروس، اجازه حضور در این رویداد را ندارند. علاوه بر این، افرادی که از چین می‌آیند باید اثبات کنند که حداقل از دو هفته قبل از این رویداد در خارج از کشور چین بوده‌اند.

مقامات پکن نیز در ۱۰ فوریه از اقداماتی برای تلاش بیشتر برای مبارزه با شیوع کرونا ویروس خبر دادند. یک اقدام شامل مدیریت خاموش مناطق مسکونی و روستاها است. ساکنان محلی و وسایل نقلیه ثبت شده محلی فقط پس از شناسایی می‌توانند وارد مناطق مسکونی شوند. ورود افراد غیر محلی و وسایل نقلیه آنها ممنوع است.

تحویل بسته‌های پستی و پیک‌های غذا به نقاطی از قبل تعیین شده امکان پذیر است. در اطلاعیه صادر شده آمده است که جداسازی متمرکز به سختی اعمال می شود و دفتر امنیت عمومی محلی برای اجرای اقدامات منزوی‌سازی افرادی که از این امر پیروی نمی کنند، گام بر می‌دارد.

مالزی و سنگاپور نیز موارد جدیدی از انتقال ویروس را گزارش داده است. به گزارش روزنامه محلی ستاره، به نقل از مدیرکل بهداشت محلی داتوک، دکتر نور هشام عبدالله گفت که نتیجه آزمایش یک زن ۶۵ ساله مالزیایی مثبت بوده و به این ترتیب تعداد مبتلایان در این کشور به ۱۷ نفر می‌رسد.

وزارت بهداشت سنگاپور نیز از سه مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس خبر می‌دهد که به این ترتیب تعداد مبتلایان در این کشور به عدد ۴۳ می‌رسد. روز جمعه، سنگاپور سطح هشدار کروناویروس را بالا برد و موارد بیشتری را گزارش کرد.

بازارهای سهام در سطح جهانی، به خصوص در چین و شرق آسیا، روز دوشنبه به دلیل افزایش تعداد تلفات ویروس کرونا، کاهش شدیدی را تجربه کردند.

شاخص گسترده MSCIs در آسیا پاسیفیک، ۰.۷ درصد افت کرد. شاخص نیکی ژاپن ۰.۸ درصد و شاخص کاسپی کره‌جنوبی نیز ۱.۴ درصد کاهش پیدا کرد. از هفدهم ژانویه تا کنون، قیمت نفت  ۱۴ درصد افت کرده است. ضررهای بورسی نیز تنها محدود به آسیا نیست. شاخص صنعتی داوجونز در آمریکا نیز ۰.۹ درصد کاهش یافت و شاخص S&P۵۰۰ و نزدک، نیم درصد از ارزش خود را از دست دادند.

در حالی که مقامات چینی برنامه‌هایی را برای بازگشت میلیون‌ها نفر به کار خود پس از وقفه ایجاد شده برنامه ریزی کرده‌اند، تعداد زیادی از مکانهای کاری و مدارس هنوز هم بسته است.

نگرانی در مورد ضربه به دومین اقتصاد بزرگ جهان ، ریسک سرمایه گذاری خارجی را افزایش داده است. با وجود این اقدامات، بسیاری از شهرهای چین با لغو پروازها، تعطیلی مدارس و کارخانه‌ها و… تقریباً به شهرهای ارواح تبدیل شده‌اند.

بانک مرکزی چین از طریق برخی از محرک‌ها به بازارها کمک کرده است. این سیاست‌گذار پولی، از طریق کاهش نرخ بهره و روان کردن بازار نقدینگی، اوضاع را مدیریت کرده است. از روز دوشنبه نیز بودجه ویژه‌ای در اختیار بانک‌ها برای وام دادن به کسب‌وکارهایی که برای مبارزه با کرونا فعالیت می‌کنند، قرار خواهد گرفت.

مطالب دیگر:

سفر رقصنده شن یون : از ترس تا  نیکخواهی

شباهت بیمارستان ویژه ویروس کرونا در چین با زندان

تاریخچه قرنطینه : آیا قرنطینه کردن در تاریخ تاثیری بر مهار بیماری داشته است؟

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما : فصل ۱۰ : استفاده از قانون برای شرارت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی