logo_eet

تایوان از پکن می‌خواهد اقدامات تحریک‌آمیز خود را متوقف کند

جزیره شورای امور سرزمین اصلی تایوان در پاسخ به اظهارات رهبر چین، شی‌جین پینگ، در آستانه روز ملی تایوان، اعلام کرد پکن باید «اقدامات تحریک‌
(Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images)

تایوان از پکن خواسته است اقدامات تحریک‌آمیز خود علیه این جزیره مستقل لیبرال دموکراتیک را متوقف کند.

شورای امور سرزمین اصلی تایوان در پاسخ به اظهارات رهبر چین، شی‌جین پینگ، در آستانه روز ملی تایوان، اعلام کرد پکن باید «اقدامات تحریک‌آمیز خود برای دخالت، آزار و تخریب» را متوقف کند و به مذاکرات بازگردد.

شی در سخنرانی خود در پکن اعلام کرد «اتحاد مجدد این کشور باید محقق شود و قطعاً محقق خواهد شد.» این سخنرانی در گرامیداشت ۱۱۰امین سالگرد آنچه سرزمین اصلی آن را انقلاب شینهای می‌خواند، انجام شد که منجر به تأسیس دو جمهوری اولیه چینی شد: حزب کمونیست چین در سرزمین اصلی و تایوان که با نام جمهوری چین نیز شناخته می‌شود.

حزب حاکم کمونیست چین که حکومت سرزمین اصلی را بر عهده دارد، ادعا می‌کند جزیره خودگردان تایوان یکی از استان‌های چین است.

چانگ تون‌هان، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری تایوان معتقد است: «آینده این کشور در دست مردم تایوان است» و بار دیگر ادعای «یک کشور، دو سیستم [حکومتی]» حزب کمونیست چین را رد کرد چراکه معتقد است رژیم چین آزادی‌های سیاسی مردم شهر هنگ‌کنگ که تحت حاکمیت چین هستند را نابود کرده است.

هنگ‌کنگ که در گذشته مستعمره بریتانیا بوده است، در سال ۱۹۹۷ با این شرط به چین بازگردانده شد، که این شهر بتواند استقلال سیاسی خود را حفظ کند.

اما پس از آن، جهان شاهد تعطیلی اصلی‌ترین روزنامه دموکراسی‌طلب هنگ‌کنگ، اپل دیلی، و دستگیری مدیر آن توسط دولت هنگ‌کنگ بود که از پکن حمایت می‌کرد. اتحادیه‌های دانشجویی، اتحادیه‌های کارگری و گروه‌های حقوق بشری نیز در پی فشارهای مقامات منحل شدند.

شی در بخش عمده این سخنرانی به تأکید بر حاکمیت حزب کمونیست چین بر تایوان پرداخت که اعتقاد دارد یک الزام است. هم‌چنین استقلال این جزیره را «بزرگترین مانع برای اتحاد مجدد سرزمین مادری» دانست که یکی از اهداف سیاسی حزب کمونیست چین است و آن را یک «خطر جدی پنهان برای احیای ملی» خواند.

شی گفت: «اتحاد مجدد مسالمت‌آمیز، منافع کل ملت چین، از جمله هموطنان تایوانی را به بهترین نحو تأمین می‌کند.»

اما پکن استفاده از زور برای اضافه کردن تایوان به خاک خود را متنفی ندانسته است. تنها چند روز قبل، این رژیم با ارسال تعداد بی‌سابقه‌ای از هواپیماهای جنگی به تایوان، تهدیدات نظامی خود را علیه این جزیره افزایش داد.

این رژیم با بزرگترین قدرت‌نمایی نظامی خود و استقرار ۱۵۰ فروند جنگنده، بمب افکن و سایر هواپیماهای نظامی در طی ۵ روز، با هیاهو در لیبرال‌دموکراسی تایوان، بر ۷۲ سال حکومت خود بر سرزمین اصلی تأکید کرد و پیام هشدارآمیزی برای سایر کشورها مخابره کرد.

با افزایش تنش‌های دو سمت تنگه، به بالاترین حد خود، وزیر دفاع تایوان چیو کو-چنگ ششم اکتبر هشدار داد که این رژیم می‌تواند «حمله تمام‌عیاری» را ظرف چهار سال آغاز کند.

یو-تارن لی، استاد علوم سیاسی دانشگاه ملی چنگچی تایپه، به اپک‌تایمز گفت: «اگر تایوان آمادگی کافی نداشته باشد و دموکراسی‌های غربی ایستادگی نکنند، احتمالاً حزب کمونیست چین بی‌پرواتر می‌شود.»

تایوان پیشنهاد سرمایه‌گذاری ۸.۶۹ میلیارد دلار دیگر را برای نوسازی سلاح‌های دفاعی خود مطرح کرده است. لی گفت: «هرچند تایوان به دنبال جنگ نیست اما باید خود را برای نبرد آماده کند.»

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه ایالات‌متحده بر تعهد «صخره‌مانند» ایالات متحده در قبال تایوان تأکید کرد و گفت این کشور «از حل مسالمت‌آمیز مسائل این تنگه، مطابق با خواسته‌ها و منافع مردم تایوان حمایت خواهد کرد.»

این سخنگو روز شنبه به اپک‌تایمز گفت: «از پکن می‌خواهیم فشارهای نظامی، سیاسی و اقتصادی علیه تایوان را متوقف کند و به جای آن به گفتگوی هدفمند با تایوان بپردازد.»

دهم اکتبر تایوان روز ملی خود یعنی آغاز انقلاب ۱۹۱۱ را جشن گرفت و رئیس‌جمهور تسای اینگ‌ون سخنرانی اصلی خود را در تایپه انجام داد.

شنبه شب، یک روز قبل از جشن روز ملی، تسای در مراسم استقبال در یک پایگاه هوایی در هسینچو در شمال تایوان، بدون اشاره‌ به تنش با چین، از نیروهای مسلح برای حفاظت از تایوان تشکر کرد.

او گفت: «به سختی تلاش می‌کنیم تا خط مقدم دموکراسی و آزادی را محکم نگه داریم.»

مطالب دیگر:

آمار مبتلایان و بستری‌شدگان کرونا در جنوب ایالات متحده رو به کاهش و در ایالت‌های شمالی رو به افزایش است

چین زنجیره‌های تأمین مواد معدنی ضروری جهان را کنترل می‌کند

استدلال بایدن از آهسته‌تر شدن اشتغال‌زایی: «پیشرفت پیوسته و با ثبات»

اخبار مرتبط