Search
Asset 2

تایوان کسب‌و کارها را باز نگه می‌دارد؛ اما دفاع در برابر ویروس کرونا را مدیریت می‌کند

تسای اینگ-ون، رییس جمهور جمهوری چین (تایوان) از حزب پیشروی دموکرات، منتخب مردم تایوان در انتخابات ۲۰۲۰ (Sam Yeh/AFP/Getty Images)
تسای اینگ-ون، رییس جمهور جمهوری چین (تایوان) از حزب پیشروی دموکرات، منتخب مردم تایوان در انتخابات ۲۰۲۰ (Sam Yeh/AFP/Getty Images)

نوشته: مینگ هویی

تعداد موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کوید۱۹ در تایوان به‌طور حیرت‌انگیزی کم بوده، در حالی ‌که بسیاری از کسب و کارهای آن در میان پاندمی برقرار بوده است. با وجودی که این کشور قرنطینه را اعمال نکرده، حدود یک هفته پس از تعطیلات ملی ۴ روزه در ماه آوریل، در تایوان موارد جدید تأیید شده صفر بوده است.

برای نشان دادن چگونگی عملکرد خوب تایوان در این بیماری، آن را با استرالیا مقایسه کنید که آن نیز کشور جزیره‌ای با جمعیتی یکسان، حدود ۲۴میلیون نفر است. هر دو کشور روابط تجاری نزدیکی با چین دارند، بنابراین مسافرت و حمل و نقل مکرر با چین انجام می‌گیرد. از زمان آغاز شیوع بیماری، حدود ۶،۶۴۹ مورد در استرالیا و ۴۲۶ مورد در تایوان (تا ۲۲آوریل) تأیید شده است.

بیایید نگاهی بیندازیم به اقداماتی که تایوان انجام داده است و آن را به جایگاهی امن در این فاجعه جهانی تبدیل کرده است.

عدم اعتماد به حزب کمونیست چین

به‌دلایل تاریخی و سیاسی، تایوان در دو دهه گذشته موضع سختی علیه حزب کمونیست چین(ح‌ک‌چ) اتخاذ کرده است. تایوانی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری در سال۲۰۲۰، خشمگین از بی‌رحمی پلیس در هنگ کنگ که به تحریک ح‌ک‌چ در جریان اعتراضات ضد استرداد مجرمین اعمال شد، نشان دادند که استبداد و تمامیت‌خواهی ح‌ک‌چ را تحمل نمی‌کنند و به نامزد طرفدار پکن «نه» بزرگی گفتند.

در همان زمان، دولت با توجه به درس سختی که از شیوع سارس در سال ۲۰۰۲ آموخته بود، این بار سخنان ح‌ک‌چ را فاقد ارزش و نامعتبر در نظر گرفت.

درست هنگامی که ح‌ک‌چ ادعا کرد که ویروس تحت کنترل است، تایوان به‌سرعت سیاست‌های لازم را اتخاذ کرد و اقدامات پیشگیرانه را انجام داد. مردم این کشور به جای اینکه احساس سردرگمی و وحشت کنند، به‌دقت با دولت همکاری کردند.

همانطور که معلوم شد، تایوان دربارۀ عدم اعتماد به پیام‌ها و ارقام رسمی ح‌ک‌چ درست می‌گفت. پنهان‌کاری ح‌ک‌چ دربارۀ شدت شیوع این ویروسِ بسیار عفونی در مراحل اولیه، منجر به پاندمی جهانی شد که اکنون همه با آن زندگی می‌کنیم.

اعمال به‌موقع ممنوعیت سفر

به‌محض اینکه دولت خبر این شیوع را شنید، به‌سرعت مرز خود را بست و ورود افراد از مناطق خاصی از چین را ممنوع اعلام کرد. مردم از اقدامات احتیاط‌آمیز دولت و موضع‌گیری سخت علیه ح‌ک‌چ، حمایت کردند، زیرا همه به‌خوبی می‌دانند در چنین شرایطی اعتماد به ح‌ک‌چ ایده خوبی نیست.

وابسته نبودن به محصولات چین

تایوان به‌جای تکیه بر چین برای تهیه ماسک پزشکی و تجهیزات محافظت شخصی، تولید داخلی ماسک‌ پزشکی‌ را به‌سرعت گسترش داد و صادرات آن را ممنوع کرد. کارخانه‌های تولید محصولات پزشکی برای رفع نیازهای داخلی در سه شیفت کار کردند. وقتی کمبود نیروی انسانی وجود داشت، دولت ارتش را برای کمک بسیج کرد.

در مدت ۴۰ روز، تولید ماسک از یک‌میلیون به ۱۲میلیون در روز رسید. تایوان پس از تأمین تقاضای داخلی خود، ۱۰میلیون ماسک به اتحادیه اروپا، آمریکا و سایر متحدانی اهدا کرد که کمبود شدید داشتند. آنها در حال حاضر به بیش از ۲۰ کشور جهان ماسک پزشکی صادر می‌کنند. تمام ماسک‌ها دارای مجوز پزشکی هستند زیرا کشور اصرار داشت که تجهیزات پزشکی باید در هر شرایطی کار کنند.

از طرف دیگر، ح‌ک‌چ، تجهیزات پزشکی را احتکار کرد و ماسک و کیت‌های آزمایش معیوب را به کشورهای دیگر صادر کرده است. حتی بر روی برخی از ماسک‌ها نیز بقایای حشرات پیدا شد.

  از مدل قرنطینۀ استبدادی حزب کمونیست چین کپی‌برداری نکردن

در حالی که قرنطینۀ شهرها یا ایالت‌ها در بسیاری از کشورهای غربی بعداً به مهمترین اقدام پیشگیرانه تبدیل شد، در تایوان به اکثر مردم اجازه داده شده طبق معمول زندگی کنند، به جز تأخیر در بازگشایی مدارس برای چند هفته پس از سال نو چینی. اما با اقدامات پیشگیرانه فوق، تایوان با موفقیت از گسترش ویروس جلوگیری کرد.

مدارس دوباره با اقدامات سختگیرانه برای محافظت از ایمنی دانش‌آموزان باز می‌شوند

همه مدارس مجاز هستند باز باشند و دانش‌آموزان در کلاس‌‏های درس خود بنشینند. همه معلمان و دانش‌آموزان موظف هستند در طول کلاسشان از ماسک پزشکی استفاده کنند و مدارس ضد عفونی معمول را انجام می‌دهند. اگر تست کرونا برای دانش‌آموزی مثبت باشد، آن کلاس به حالت تعلیق در آمده و تدریس بصورت آنلاین انجام می‌شود. اگر تست دو نفر در هر محوطه آموزشی مثبت باشند، مدرسه یا دانشگاه تعطیل شده و تمام تدریس بصورت آنلاین انجام می‌شود.

مردم دورهمی دارند و سفر می‌کنند

دولت به مردم خود توصیه می‌کند که از ماسک استفاده کنند و هر زمان و هر کجا فاصله اجتماعی را تا جای ممکن رعایت کنند. در اوایل ماه آوریل، طی تعطیلات ملی ۴ روزه‌ای مردم برای نیایش نیاکانشان به زادگاه خود می‌رفتند. بسیاری از این فرصت برای بیرون رفتن استفاده کردند و از مناطق دیدنی به شدت بازدید ‌شد. توریست‌ها ماسک زدند و فاصله اجتماعی را حفظ کردند. کارمندان دولت به مردم هشدار دادند که در مکان‌های توریستی ازدحام نکنند. هفته‌های بعد هیچ نشانه‌ای از شیوع ویروس در جامعه که پزشکان نگران آن شده بودند، وجود نداشت.

 

مطالب دیگر:

 

آمریکا چطور باید در برابر خطرات بیولوژیکی آینده در مقابل چین آماده شود

توصیه‌‏های طب چینی برای مصونیت در زمان کووید ۱۹

ویروس «حزب کمونیست چین» چیست و چگونه از آن در امان بمانیم؟

چگونه استرس بچه‌ها را در مورد بیماری ناشی از کرونا کاهش دهیم؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی