Search
Asset 2

 رژیم چین آماده حمله به تایوان است

تایوان در صورت جنگ، حزب کمونیست احتمالاً از نیروی هوایی برای کنترل تنگه باشی در جنوب غربی تایوان و نیز مسدود کردن نیروهای آمریکایی از سمت
ملوانان نیروی دریایی چین در تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۱۰ بر روی عرشه ناوچه موشکی در مانیل ایستاده‌اند. (Ted Aljibe/AFP/Getty Image)

فعالیت‌های اخیر رژیم چین در مجاورت تنگه تایوان افزایش زیادی یافته است و فعالیت‌های داخلی آن نیز نشانگر آمادگی برای حمله به تایوان است. در تاریخ ۲۳ مارس، دریاسالار جان آکوئی‌لی‌نو در جلسه‌ای گفت که حمله به تایوان ممکن است خیلی زودتر از آنچه بیشتر مردم انتظار دارند رخ دهد.

حزب کمونیست چین، طی دو سال گذشته مقدمات تجاوز علیه تایوان را انجام داده است. اما هنوز هم، زمان و شدت حمله احتمالاً به این بستگی دارد که آیا ایالات متحده از تایوان به طور کامل حمایت خواهد کرد یا خیر.

اخیراً، جنگنده‌های چینی به طور متناوب وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی جنوب غربی تایوان شده‌اند و ناو هواپیمابر لیائونینگ چین نیز وارد تنگه میاکو شده است که این با طرح محاصره‌ای که حزب کمونیست در نظر دارد مطابقت دارد.

در صورت جنگ، حزب کمونیست احتمالاً از نیروی هوایی برای کنترل تنگه باشی در جنوب غربی تایوان و نیز مسدود کردن نیروهای آمریکایی از سمت اقیانوس هند و سنگاپور استفاده می‌کند، و احتمالاً از ناو لیائونینگ خود برای کنترل اوکیناوا بهره خواهد برد.

آمادگی رزمی

روز ۱۰ فوریه، رهبر چین، شی جین پینگ از پایگاهی نظامی در فوجیان، استانی در ساحل جنوب شرقی چین را که کمتر ۳۲۱ کیلومتر از تایوان فاصله دارد بازرسی کرد.

به گفته شینهوا، خبرگزاری رسمی  حزب کمونیست، شی جین‌پینگ، از یگان سیار دوم نیروی پلیس مسلح حزب کمونیست در فوجیان بازدید کرد و بر اهمیت آمادگی رزمی پایگاه نظامی تأکید کرد.

مأموریت یگان سیار پلیس مسلح، با یگان پلیس مسلح عمومی متفاوت است و واحدهای آن عموماً به سلاح‌ها و تجهیزات قدرتمندتری از جمله خودروهای زرهی، پیاده نظام، اسلحه‌های شلیک سریع، اسلحه نارنجک، هلیکوپتر و پهپاد مجهز هستند. یک مقام رسمی خاطر نشان کرد که وظیفه این یگان «مقابله با شورش‌ها و اغتشاشات، مقابله با تروریسم و ​​حفظ ثبات، عملیات پشتیبانی منطقه‌ای، مدیریت گروه‌های جنگی و عملیات ویژه شهری» است.

افسران و سربازان یگان سیار پلیس مسلح، همگی از نخبگان پلیس مسلح هستند و سطح نبرد واقعی آنها در آموزش‌های روزانه بسیار بالا است. در زمان جنگ، یگان‌های سیار پلیس مسلح عمدتا بر حمایت از ارتش آزادی‌بخش خلق چین، در انجام عملیات دفاعی متمرکز هستند.

هدف یگان سیار دوم نیروی پلیس مسلح به احتمال زیاد تایوان است.

نیروی موشکی ارتش چین، که سرویس ویژه چین است و مسئولیت موشک‌های هسته‌ای و معمولی را بر عهده دارد، در صورت حمله به تایوان پیشگام می‌شود. نیروی موشکی توسط نیروی هوایی و سپس نیروی دریایی و نیروهای تهاجمی پشتیبانی می‌شود.

هنگامی که نیروهای تهاجمی بتوانند موقعیتی در ساحل تایوان ایجاد کنند و مستقر شوند، یا از طریق آسمان کنترل منطقه را در دست بگیرند، موج بعدی یگان سیار دوم پلیس مسلح خواهد بود. آنها مسئول ایجاد شرایط برای ورود نیروهای بعدی از طریق فرودگاه هستند.

همچنین لازم به ذکر است که در اکتبر گذشته، شی جین‌پینگ، برای بازدید از تیپ چهارم تفنگداران دریایی، که در همان نزدیکی مستقر هستند، به چائوژو، در استان گوانگ‌دونگ سفر کرد. حزب کمونیست چین در مجموع دارای هفت تیپ دریایی است که شامل دو تیپ در فرماندهی شرقی، در فوجیان و گوانگدونگ است. فرماندهی شرقی، نیروی اصلی در جنگ علیه تایوان خواهد بود، بنابراین تیپ تفنگداران دریایی شرقی در منطقه چائوشان در گوانگ‌دونگ مستقر است که بسیار نزدیک به تایوان است.

مأموریت تیپ چهارم تفنگداران، حمله به قسمت جنوبی تایوان یا تصرف جزیره دونگشا است، بنابراین این واحد به عنوان نیروی حمله برای تصرف جزیره شناخته می‌شود.

اهمیت تایوان

چرا تایوان برای شی جین‌پینگ و حزب کمونیست چین اینقدر مهم است؟

شی جین‌پینگ بسیار به تایوان علاقه‌مند است و درک عمیقی از این جزیره خودگردان دارد. جزیره‌ای که در حدود ۱۶۱ کیلومتری ساحل جنوب شرقی چین در آن سوی تنگه تایوان، واقع شده است.

شی زمانی یک سرباز فعال در ارتش آزادی‌بخش خلق چین بود. او پس از ترک دانشگاه تسینگ‌هوآ، در سال ۱۹۷۹، ابتدا به عنوان دبیر دفتر کمیسیون نظامی مرکزی حزب کمونیست خدمت کرد. در سال ۱۹۸۳، شی ارتش را ترک کرد و به عنوان دبیر کمیته حزب در شهرستان ژنگینگ، استان هبی خدمت کرد. دو سال بعد به عنوان معاون شهردار، به شیامن در استان فوجیان منتقل شد.

شی در سخنرانی‌های عمومی خود اظهار داشته است که یکی از نشانه‌های ظهور مجدد ملت چین تصاحب مجدد تایوان است. از نظر او، حتی اگر چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ به یک قدرت مسلط تبدیل شود و به یک قدرت جهانی تبدیل شود، بدون اتحاد مجدد تایوان، حزب کمونیست چین نمی‌تواند به عنوان یک قدرت موفق شناخته شود.

از نظر رهبران نسل دوم حزب مانند شی، میراث مائو در دست گرفتن قدرت در چین بود و میراث دنگ شیائوپینگ، چین را در مسیر رشد سریع اقتصادی سوق دادن بود، و میراث نسل سوم باید اتحاد چین باشد. در غیر این صورت، مشروعیت و موقعیت تاریخی نسل سوم رهبران حزب کمونیست در معرض خطر است.

آماده شدن برای جنگ

البته پیروزی واقعی در جنگ هرگز تنها در میدان نبرد حاصل نمی‌شود. تدارکات، حمل و نقل، و کنترل داخلی نیز از عوامل بسیار مهمی هستند که منجر به موفقیت در عملیات جنگی می‌شوند. بنابراین رژیم چین در ماه‌های اخیر مشغول آماده سازی در این مناطق بوده است.

سال گذشته، حزب کمونیست چین شروع به خرید مقدار زیادی غلات، روغن و مواد معدنی مختلف از خارج از کشور کرد، اقداماتی که نگرانی‌های جدی ایجاد می‌کند. حزب کمونیست رسماً ادعا کرد که تولید غلات داخلی چین در سال گذشته به یک رکورد رسیده است و با این وجود خرید غلات توسط دولت از خارج از کشور حدود دو برابر افزایش یافته است.

همچنین موضوع کنترل‌های داخلی وجود دارد. اخیراً اخباری از شانگهای منتشر شد مبنی بر اینکه کلیه افراد غیرمقیم شهر باید ظرف ۲۴ ساعت ثبت‌ اطلاعات کنند، در غیر این صورت ۵۰۰۰ یوان جریمه نقدی برای آنها در نظر گرفته می‌شود. شانگهای به عنوان بزرگترین شهر چین و بزرگترین مرکز تجاری کشور است. معاملات تجاری به معنای تعداد زیادی از مهاجران در این شهر است، بنابراین این سیاست جدید نگران کننده است.

به نظر می‌رسد شانگهای در دوره آمادگی قبل از جنگ است. اگر حزب کمونیست به تایوان حمله کند، احتمال حمله موشکی از سوی تایوان برای مقابله وجود دارد. با اوج گرفتن جنگ، شانگهای احتمالاً به یک هدف تبدیل خواهد شد، مانند دیگر شهرهای شرق چین و جنوب چین.

بنابر به تمام این نشانه‌های ظاهری، به نظر می‌رسد حزب کمونیست در حال آماده شدن برای حمله گسترده به تایوان است.

در دو سال گذشته، همکاری ایالات متحده با ارتش تایوان بهانه‌ای برای آمادگی‌های جنگ حزب کمونیست چین بوده است که با سرعت بیشتری پیش می‌رود. در حال حاضر اتحادی به سبک ناتو در آسیا و اقیانوسیه با ایالات متحده هنوز شکل نگرفته است و تعداد زیادی از سلاح‌های پیشرفته فروخته شده به تایوان برای استقرار به تایوان نیامده است.

تحویل این سلاح‌ها به تایوان ممکن است حدود پنج تا شش سال طول بکشد، به همین دلیل ژنرال‌های ارشد آمریکایی نگران حمله حزب کمونیست در طی این مدت به تایوان هستند.

از نظر حزب کمونیست، این شش سال فرصت ارزشمندی است. در صورت وقوع موارد زیر، چین ممکن است فرصت کنترل تایوان را از دست بدهد: رشد اقتصادی سرزمین اصلی چین کند شود، توسعه فناوری نظامی آن شروع به تأخیر کند، یا چین توسط ایالات متحده و متحدانش مانند ژاپن، کره جنوبی، هند و استرالیا مهار شود.

اگر حزب کمونیست تمایل به ریسک کردن داشته باشد، ممکن است طی یک یا دو سال آینده تایوان را به زور تصاحب کند. در غیر این صورت، ممکن است این فرصت برای همیشه برای نسل سوم مقامات حزب کمونیست از دست برود.

الکساندر لیائو، ستون نویس و روزنامه نگار تحقیقات امور بین الملل در ایالات متحده، چین و جنوب شرقی آسیا است. او تعداد زیادی گزارش ، تفسیر و برنامه ویدیویی در روزنامه‌ها و مجلات مالی چینی زبان در ایالات متحده و هنگ کنگ منتشر کرده است.

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

مایک لیندل از راه‌اندازی شبکه‌ اجتماعی آزاد و پاک خود خبر داد

نمایندگان هر دو حزب مجلس آمریکا طی یک قطعنامه مشترک، حزب کمونیست چین را به نسل‌کشی اویغورها محکوم کردند.

پنتاگون تأیید می‌کند که ویدیوی منتشر شده درباره بشقاب پرنده هرمی شکل معتبر است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی