Search
Asset 2

قانون‌گذاران بایدن را وادار به حمایت از تایوان در بحبوحه تجاوزهای رو به افزایش چین می‌کنند

تایوان باب مندز، سناتور دموکرات نیوجرسی، و جیم اینهاف، سناتور جمهوری‌خواه اکلاهاما، که مدیریت کمیته تایوان را بر عهده دارند، نوشتند: «می‌دا
تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه ایالات آرکانزاس (Anna Moneymaker/Getty Images)

برخی از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه از رئیس‌جمهور جو بایدن می‌خواهند در بحبوحه تحریکات رو به افزایش ارتش چین، بر حمایت ایالات‌متحده از تایوان تأکید کند.

هفته گذشته، تنش‌ها افزایش یافتند، چراکه چین در مجموع ۱۵۰ هواپیمای نظامی به منطقه پدافند هوایی اطراف تایوان اعزام کرده است. تایوان جزیره‌ای با حکومت دموکراتیک است که پکن آن را استانی جداشده می‌داند و استفاده از زور برای دستیابی به آن را منتفی نمی‌داند.

شدت تعرضات نظامی مداوم پکن موجب نگرانی تایوان و کشورهای خارجی درمورد حمله احتمالی چین شده است. این تعرضات از اول اکتبر، همزمان با جشن سالگرد تأسیس این رژیم آغاز شد و پنج روز متوالی ادامه یافت و رکورد جدیدی از قدرت‌نمایی را بر جای گذاشت.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه ایالات آرکانزاس، به اپک‌تایمز گفت: «تجاوز حزب کمونیست چین به حریم هوایی تایوان توجیه‌پذیر نیست. رئیس‌جمهور بایدن باید به این تجاوز واکنش نشان دهد و بر تعهد ایالات‌متحده به دوستانمان در تایوان تأکید کند.»

کاخ سفید و وزارت امور خارجه فعالیت‌های نظامی چین را مورد انتقاد قرار داده و گفته‌اند چنین اقداماتی صلح منطقه را تضعیف می‌کند و منجر به خطای محاسباتی می‌گردد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، در گفت‌وگوی ۷ام اکتبر خود با خبرنگاران در بروکسل، جلسه غیرعلنی شش ساعته روز قبل خود با یانگ جیچی، مقام ارشد امور خارجه چین، را «تبادلات سخت و مستقیم» توصیف کرد.

ایالات متحده متعهد شد روابط دیپلماتیک غیررسمی خود با تایوان را تحت قانون روابط تایوان در سال ۱۹۷۹ حفظ کند که در آن دولت کارتر رژیم چین را به رسمیت شناخت. بر اساس این قانون، ایالات‌متحده می‌تواند به تایوان کمک کند تا اطمینان یابد این جزیره قادر به دفاع از خود است.

در آستانه روز ملی تایوان در ۱۰ام اکتبر، برخی قانون‌گذاران آمریکا به رئیس‌جمهور تسای اینگ‌ون، نامه تبریک فرستادند تا به این ترتیب، حمایت خود از تایوان را اعلام کنند.

باب مندز، سناتور دموکرات نیوجرسی، و جیم اینهاف، سناتور جمهوری‌خواه اکلاهاما، که مدیریت کمیته تایوان را بر عهده دارند، نوشتند: «می‌دانیم تایوان در خط مقدم مقابله با چالش‌های دولت چین ایستاده است.» آنان در نامه ۵ام اکتبر خود نوشتند تهدید شدید نظامی از جانب پکن «باعث شده است که دفاع از ارزش‌های دموکراتیک و اصول بازار آزاد که در مردم و دولت تایوان تجسم پیدا کرده‌اند، بیش از هر زمان دیگری اهمیت یابند.»

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا، بایدن را دعوت به همکاری با متحدان ایالات‌متحده کرد تا اطمینان حاصل کنند رژیم چین به وضعیت موجود و حق حاکمیت تایوان احترام می‌گذارد. او گفت: «حزب کمونیست چین می‌خواست» تایوان را بترساند و به سایر کشورهای جهان آزاد، پیام بفرستد.

او ۴ام اکتبر در بیانیه‌ای با اشاره به رهبر ارشد چین گفت: «اگر بی‌فکری پکن با محکومیت بین‌المللی مواجه نشود، شی‌جین پینگ فکر می‌کند مجاز است تجاوزهای بیشتری انجام دهد.»

تایوان با توجه به تهدیدهای نظامی اخیر چین، تنش‌های تنگه را در بدترین وضعیت چهار دهه اخیر ارزیابی می‌کند. تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان، ۵ام اکتبر در مصاحبه با مجله فارن‌فورس هشدار داد اگر تایوان سقوط کند، بدان معناست که «در رقابت امروز جهان بر سر ارزش‌ها، اقتدارگرایی بر دموکراسی برتری دارد.»

فنگ چونگی، استادیار مطالعات چین در دانشگاه فناوری سیدنی، می‌گوید رژیم چین دو هدف را از افزایش فشارهای نظامی بر تایوان دنبال می‌کند: تقویت ملی‌گرایی داخلی و گرفتن امتیاز از واشنگتن.

او با اشاره به پیام کاخ سفید مبنی به این‌که به جای جنگ دنبال صلح است، به رسانه اپک‌تایمز گفت: «دولت بایدن این پیام را مخابره می‌کند که می‌خواهد روابط نزدیک‌تری با چین داشته باشد.»

فنگ معتقد است این برای رژیم نشان‌دهنده ضعف است. بدان معناست که «شما مجبور به مذاکره با من هستید و باید در زمینه‌های دیگر به من امتیاز دهید.»

کاتلین هیکس، معاون وزیر دفاع، اخیراً متعهد شده است حمایت نظامی بیشتری از تایوان کند. ایالات‌متحده بزرگترین تأمین‌کننده سلاح این جزیره است.

او اول اکتبر در هیئتی به میزبانی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، در مورد احتمال حمله چین گفت: «توانایی قابل توجهی در منطقه داریم که بتوانیم چنین احتمالی را کاهش دهیم. تایوانی‌ها، توانایی آن‌ها در دفاع مؤثر از خودشان، بر محاسبات بازدارنده چین تأثیرگذار است و بازی را تغییر می‌دهد.»

مطالب دیگر:

بیمارستان کلرادو از پیوند کلیه به زنی که نمی‌خواهد واکسن کرونا بزند، امتناع کرد

دانشمندان فایزر در ویدیوهای فاش شده می‌گویند ایمنی طبیعی از واکسیناسیون کووید۱۹ بهتر است

«مخفیانه، فاسد و قلدرمآبانه»: گزارشی از جزئیات تلاش پکن برای برقرارسازی نظم نوین رسانه‌های جهان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی